Pardubický talent Zadina jde do Kanady. Bude to pro mě lepší, říká

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Potřebuje se rozvíjet, ovšem v minulé sezoně k tomu nedostal ani zdaleka takový prostor, jaký by si při svém talentu zasloužil. A tak už Filip Zadina nemá na co čekat – nadaný mladík balí v Pardubicích kufry a odchází do Kanady. Zámořskou cestu za svým snem začne v Halifaxu, kde zráli Jakub Voráček, Nathan MacKinnon nebo čerstvá jednička draftu NHL Nico Hischier. „Pardubicím přeju hodně štěstí,“ říká Zadina v rozhovoru pro hokej.cz.

Nový fanshop

Zatímco další vrstevníci s podobným nadáním sbírali velké zkušenosti, Filip Zadina má za sebou sezonu, kterou jde velmi jemně nazvat jako „na nic“. V součtu extraligové základní části, play out a baráže nastoupil ke 29 zápasům, průměrně strávil ve hře méně než osm minut. Dvacítku startů si připsal mezi juniory. Potřeboval by mnohem, mnohem víc prostoru v kvalitní soutěži, jenže bohužel odnesl hrubě nepovedený ročník Dynama a mizérie týmu se promítla i do jeho výkonů.

„Je to moje rozhodnutí. Myslím, že pro mě bude lepší být v Halifaxu než v Pardubicích. Těším se na to, doufám, že to vyjde.“

„Upřímně jsem očekával lepší vývoj sezony. Ale dopadlo to tak, jak to dopadlo. Aspoň že se udržela extraliga,“ říká Zadina. Kdyby Pardubice hrály v klidnějších vodách, asi by si přece jen zahrál víc. „Myslím, že jo. Jak se začne prohrávat, mladší hráči nemají takový ice time a důvěru trenérů i vedení. Je to logické, asi toho uděláme míň než ti zkušenější,“ připouští.

Loni se ještě rozhodl zůstat doma. Draftem CHL ale letos prošel znovu, z desátého místa si Filipa Zadinu vybrali Halifax Mooseheads. Dlouho se spekulovalo, jestli do Kanady tentokrát opravdu odejde, ovšem teď nenastoupil do přípravy Dynama. „Připravuju se individuálně. Zatím je to ještě v jednání, ale je větší pravděpodobnost, že bych tam šel,“ zdráhá se Zadina vyslovit konečný verdikt. Na soupisce na pardubickém webu stále ještě figuruje, ovšem i podle jeho dalších slov se všechno zdá naprosto jasné.

„Je to moje rozhodnutí. Myslím, že pro mě bude lepší být v Halifaxu než v Pardubicích. Dostanu tam víc prostoru a budu jedním z lídrů, jako byl Nico minulý rok. Těším se na to, doufám, že to vyjde,“ hlásí nadšeně. „Je to už dva roky, co jsme byli v kontaktu. Chtěli mě a letos to nakonec vyšlo, jsem za to moc rád. Klub je ohromný, má bohatou minulost. Vyrostli tam výborní hráči a věřím, že mi pomůžou tak, jako pomohli jim,“ přiznává.

„Budu rád, když se na mě budou spoléhat. Sebevědomí mi půjde nahoru.“

Švýcar Hischier se na východě Kanady odrazil k pozici letošní jedničky draftu NHL, před ním pomohl Halifax ke skvělé kariéře spoustě hokejistů. Klubem prošli Alex Tanguay, Brad Marchand, z mladší krve Jonathan Drouin, Nathan MacKinnon či Nikolaj Ehlers. Českou stopu tvoří Jakub Voráček nebo Martin Frk.

Kdo jiný by se mohl z naší líhně zařadit po jejich bok, když ne právě Filip Zadina. I podle toho, jak ho klub představil, se o něj navíc budou chtít Mooseheads hned opřít. Nečekají žádnou oťukávačku, do týmu si vzali lídra! „Budu rád, když se na mě budou spoléhat. Sebevědomí mi půjde nahoru, aspoň se to naučím a pokud se mi podaří NHL, nebudu už tolik nervózní. Ale jsou tam výborní kluci, takže to nebude jenom na mě, bude to na celém týmu. Věřím, že to dotáhneme daleko,“ reaguje.

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

QMJHL, do níž míří, by sedmnáctiletému mladíkovi coby ryzímu útočníkovi mohla ideálně sedět. „Říkají, že se tam moc nebrání. Padá tam hodně gólů, což je pro mě asi dobře, protože jsem ofenzivní typ,“ souhlasí. Ale zároveň počítá s tím, že bude muset zapracovat na hře dozadu. „Určitě, musím se pořád vyvíjet. Učit se od těch nejlepších hráčů, abych jednou mohl být jako oni.“

Za mořem bude Filip Zadina na očích skautům NHL. Pokud se mu bude dařit, v příštím draftu půjde hodně vysoko. Ze současného pohledu by bylo překvapením, kdyby se nevešel do prvního kola, ale to jsou samozřejmě dost předčasné úvahy.

„Nechám to osudu. Hlavně aby se to podařilo a abych byl taky draftovaný třeba v prvním kole. Byl by to splněný sen.“

„Já se prostě budu snažit hrát tak, jak jsem hrál doteď. Nebudu si připouštět, že je nějaký draft. Nemusím hrát proto, abych se ukázal,“ tvrdí. Výběrem talentů projde o rok později než větší část spoluhráčů ze silného ročníku 1999, letos tak alespoň měl komu držet palce. Do elitní třicítky se nakonec vešli Martin Nečas a Filip Chytil. „Sledoval jsem to, fandil jsem jim a věřil, že první kolo dají. Byl jsem za ně šťastný. Hnedka jsem jim pogratuloval, jsou to výborní kluci a je to ocenění za jejich práci,“ říká o svých parťácích.

Jednoho si vybrala Carolina, druhého New York Rangers. A koho by si přál Zadina? „To teď nevím, nechám to osudu. Hlavně aby se to podařilo a abych byl taky draftovaný třeba v prvním kole. Byl by to splněný sen,“ přiznává s úsměvem. Zároveň tuší, že to vlastně nic konkrétního neznamená. „Draft je jenom takový milník, první krůček. Do NHL by jich zbývalo ještě hodně,“ uvědomuje si Filip Zadina.

Šampiona z loňského Memoriálu Ivana Hlinky a aktuálního člena reprezentační dvacítky teď čeká těžký přechod, který s mnohými mladíky zamává. Ale nezbývá než doufat, že si poradí. Zadina má před sebou vůbec první zápasy mimo rodné Pardubice, i přes loňské trápení nebude loučení snadné. „Do další sezony jim přeju hodně štěstí, aby jejich výkony rostly a aby se už netrápily,“ dodává sympaticky.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz