Pardubický Kolář o roli lídra, obavách o extraligu i návratu Nakládala a spol.

Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

Pardubice ulovily hodně velkou rybu. Po takřka sedmiletém působení v Kontinentální lize se k nim vrací zkušený obránce Jan Kolář, který s klubem podepsal čtyřletou smlouvu.

HokejkaTV

„Těšil jsem se. Teď už jsem tady, takže to natěšení opadlo a spíš už mám chuť do práce. S týmem se ale seznámím až příští týden. V sobotu odjíždím na pár dní na dovolenou, ve středu večer se vrátím a ve čtvrtek chci zajít do kabiny a se všemi se seznámit,“ plánuje defenzivní posila Dynama.

Přicházíte v jiné roli, než jste Pardubice opouštěl. Těšíte se na to, že budete jedním z lídrů týmu?
Nejdu sem s tím, že bych měl být nějaký spasitel, nebo nechci se stavět do takové role. Přicházím hrát svůj hokej s tím, že jestli to půjde, tak si myslím, že kluci uvidí, jak třeba pracuju, jak hraju a jak se chovám na ledě i mimo něj. A že vlastně ta výchova nemusí být dělaná jako třeba učitel a žák, ale prostě stačí třeba někoho vidět a pozorovat ho. Třeba tak jsem to měl dřív, že jsem prostě koukal na starší kluky, díval se, jak hrají a co dělají. To mě posouvalo dopředu, takže si myslím, že to nastavím takto. Ale nebude zase problém si něco říct, zařvat, někomu ukázat směr.

Kam si myslíte, že jste se posunul od roku 2012, kdy jste odešel z Pardubic?
Snažil jsem se pracovat na všech aspektech své hry. Ne jenom na tom, co umím dobře, ale i na tom, co mi nešlo. Když si vzpomenu na dobu, kdy jsem odcházel, tak si myslím, že se moje hra zkvalitnila. Doufám, že si nadále udržím nějakou výkonnost a že to nepůjde jenom dolů.

Nabídek z extraligy jste měl víc, ale rozhodl jste se pro Pardubice. Hrálo roli třeba i to, že jim chcete něco splatit?
Bral jsem to tak, že jsem tady prostě doma. Mám to zde rád, mám rád fanoušky, co sem chodí, mám tady spoustu známých. Přemýšlel jsem o této variantě, u jiných to bylo spíše… Mám agenty, kteří se starají o to, aby mi našli práci. Jednali spíše oni než já, protože je to jejich práce. Já měl v hlavě Pardubice a nebylo to vyloženě kvůli tomu, že jim mám něco splácet. Myslím si, že je přirozené, že když hráč odejde, tak se rád vrátí tam, kde vyrůstal. Kde má zázemí, rodinu a kamarády.

Trnul jste hodně, aby klub nehrál o patro níže?
Jasně, že o tom přemýšlíte. Když jsem odcházel, tak jsem měl v hlavě jen Pardubice, ale pak když ty poslední sezony byly takové, jaké byly, tak jsem začal uvažovat taky o jiných variantách, protože jsem nevěděl, jestli se tady vůbec bude hrát. Přece jenom klub vlastní město a člověk taky nikdy neví, kdo bude stát v čele města a jak to bude zamýšlet s hokejem. Takže poslední rok jsem hodně přemýšlel. I třeba o tom, že bych tady vůbec nebyl, ale dopadlo to dobře. Jsem za to nejen já rád, ale i rodina, a myslím si, že i v klubu jsou rádi.

Foto: hcdynamo.cz

Je třeba nějaká vize, že se to postaví víc na mladých hráčích a vy starší se vrátíte a pomůžete jim?
Určitě to dává smysl. Vždycky ten tým musí být složený z mladých kluků, pak ze střední generace a ze straších. Čím více bude hráčů, kteří mají vztah ke klubu a nebojí se pracovat, tak hokej může vypadat dobře a může se udělat výsledek.

Trenér Lubina mluvil o tom, abyste ukázal hráčům, kteří odešli z Pardubic do zahraničí, směr, aby se vrátili zpět. Jak je to řešitelný úkol?
S většinou pardubických kluků, co jsou v zahraničí, se potkáváme na nároďácích a samozřejmě se o tom bavíme, co budeme dělat, až se vrátíme. A všichni říkají, že by se chtěli vrátit do Pardubic, ale není to tak jednoduché. Ať už z finančního hlediska, tlaku veřejnosti, agentů, rodiny a taky možností klubu. Myslím si, že kdyby se v této sezoně chtělo vrátit pět šest kluků, tak na všechny nebude místo, takže já budu rád, když se každý rok vrátí jeden dva a samozřejmě budu kluky taky přemlouvat. A taky si myslím, že tady musíme hrát dobrý hokej, musí to fungovat i mimo led. Pak si myslím, že klub může pomýšlet na to, aby zde byli kvalitní hráči, ať už to budou odchovanci, nebo někdo jiný.

Je reálné, aby se třeba příští rok vrátil Jakub Nakládal?
Byli jsme domluvení, že se spolu vrátíme příští rok, ale já jsem se rozhodl už o rok dřív, takže doufám, že se na další sezonu vrátí a že ho nebudu muset přemlouvat.

Na tiskové konferenci jste dostal dres s číslem 27, se kterým jste naposledy v Pardubicích hrál. Budete s ním nastupovat i nyní?
Asi bych chtěl dvacet devítku, protože ji mám poslední roky a zvykl jsem si na ni. Čísla sice moc neřeším, ale je to takové, že něco mám, tak si to nechám, než si zase brát číslo, které jsem měl dřív.

Jak se vyrovnáte s velkými očekáváními pardubických fanoušků, že byste měl být jedním z klíčových hráčů Dynama?
Moc nečtu nějaké sociální sítě a noviny. Už jsem se naučil, že spousta věcí je takových, že někdo něco někde napíše, ani do toho nevidí, a třeba to toho hráče pak může trochu svazovat. A v zahraničí to je takové, že se o tom tak nemluví a nepíše. Tím, že jsme cizinci, tak ani nemáme přístup k těm debatám okolo hokeje. Co se o mě bude psát nebo očekávat, tak já jsem nikdy nebyl střelec, ale nějaké góly jsem dal. Nikdy jsem nebyl ten, kdo tvoří hru, ale pár nahrávek vždycky mám. Ale je to jenom o tom, abych hrál dobře hokej, a jestli nebudu mít ani jeden gól a nahrávku, tým bude šlapat a góly bude dávat někdo jiný, tak si myslím, že je to jedno. Tady jde o to hrát dobrý hokej a abychom ho hráli všichni. Kdo sbírá body, to už je pak víceméně jedno.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz