Parádní skalp Švédů! Aktivní Češi po 7 letech vyhráli úvodní duel sezony

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(LEKSAND, od našeho zpravodaje) Povedený vstup do turnaje Karjala mají za sebou čeští hokejisté. V Leksandu si poradili se silnými Švédy, po sedmi letech dokázali vyhrát úvodní duel sezony. Reprezentanti předvedli aktivní hokej, hráli s chutí, střeleckou převahu vyjádřili třemi brankami. Další zápas je čeká v sobotu, kdy po přesunu do Helsinek vyzvou domácí mistry světa.

HokejkaTV

Místní hokejový klub slaví 100. výročí od založení, švédský svaz proto pořadatelství duelu svěřil Leksandu. Malé městečko je tradiční baštou severského hokeje, česká reprezentace se tady představila poprvé. Trenér Miloš Říha starší poslal do branky Romana Willa, mimo základní sestavu zůstali David Musil, Ondřej Beránek, Michal Kovařčík a Jiří Smejkal, který plnil roli třináctého útočníka.

Hokejisté vstoupili do utkání aktivně. Měli dobrý pohyb, věděli o sobě, hráli pozorně. Tegera aréna nebyla oproti očekávání zdaleka zaplněná. Tradiční švédský kotel se tentokrát nekonal. Domácí hráči Tre Kronor vyslali v první třetině na Willa jen tři střely, Češi pálili víc. Při vyloučení Klingberga měl slibnou možnost Řepík, z dorážky pak na Reideborna zkoušel vyzrát Nestrašil.

Na opačné straně zkoušel pozornost Willa obránce Sellgren, dobrou akci zakončil přihrávkou spoluhráči Jaškin. Blízko úspěchu byl agilní Pavlík, ovšem kotouč z jeho hokejky mezi třemi tyčemi neskončil. Po přestávce šli reprezentanti do prvního oslabení, jelikož špatně střídali, ovšem sehráli ho velmi dobře. A pak otevřeli skóre: Jakub Krejčík pálil, k odraženému puku se dostal Dmitrij Jaškin, bleskově se otočil a pálil pod horní tyč – 1:0.

Hokejisté pokračovali s chutí, na Reideborna to zkoušeli Pavlík a Filippi. Jenže v čase 30:50 domácí srovnali. Rödin nahrál Mikaelu Wikstrandovi a zadák ruské Kazaně nedal Willovi šanci – 1:1. Švédové dál šetřili se střeleckými pokusy, snaha českých hokejistů jim dělala potíže. Svěřenci Miloše Říhy staršího si posléze vzali vedení zase zpátky, při vyloučení Linuse Johanssona hezky nahrával Nestrašil a Jan Kovář pohotovou tečí napnul síť – 2:1. 

Borci Tre Kronor následně dostali další šanci, jelikož Češi podruhé v utkání špatně střídali, nicméně Švédové na Willa v podstatě nevystřelili. V úvodu třetího dějství následovalo další české oslabení, jelikož fauloval Zámořský. Ovšem pokusy Švédů v jejich přesilovce pokryl skvělý Will. Česká obrana pracovala spolehlivě, národní tým se stále snažil ohrozit Reideborne. V 50. minutě na něj vyslal nebezpečný pokus zadák Šustr.

Záhy mohlo být zle, Friberg zadovkou posílal puk do odkryté české brány, ovšem ležící Will bleskově zachránil!. V 52. minutě putoval na trestnou lavici Řepík, ovšem národní tým početní výhodě znovu odolal. Domácí bojovali, snažili se o vyrovnání, v 58. minutě odvolali Reideborna a hráli power play.

Leč Češi závěr zvládli, v 59. minutě skóroval do prázdné brány Michal Řepík – 3:1. Do turnaje Karjala vstoupili čeští hokejisté vítězně, po sedmi letech dokázali vyhrát první zápas nové sezony. Během pátečního dopoledne si ještě zatrénují v Leksandu, načež z nedalekého Borlange odletí do Finka. V sobotu hrají Češi proti týmu Suomi, úvodní podnik Euro Hockey Tour zakončí den poté bitvou s Ruskem.

Výsledek prvního utkání české reprezentace na turnaji Karjala 2019:

ČESKO – ŠVÉDSKO 3:1 (0:0, 2:1,  1:0)

Branky a nahrávky: 25. Jaškin (Krejčík), 35. Jan Kovář (Nestrašil), 59. Řepík (Nestrašil) – 31. Wikstrand (Rödin).
Rozhodčí: Fatějev, Morozov (oba Rusko) – Nordlander, Persson (oba Švédsko).
Vyloučení: 6:3.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 31:21.
Diváci: 4800.
Česko: Will – Jeřábek, Šustr, Krejčík, Moravčík, M. Doudera, Zámorský, Galvas, Pyrochta – Nestrašil, Jan Kovář, Řepík – R. Zohorna, T. Zohorna, H. Zohorna – Jaškin, Sedlák, T.Rachůnek – R. Pavlík, Filippi, M. Stránský. Trenér: Říha st.
Švédsko: Reideborn –.Wikstrand, Sellgren, Alsing, T. Nilsson, Bertilsson, Lundberg – Rödin, Berglund, Lindqvist – Bromé, Händemark, Zaar – O. Lindberg, Sundström, C. Klingberg – Friberg, Linus Johansson, D. Brodin. Trenér: Garpenlöv.

Další program turnaje Karjala 2019:

Sobota 9. listopadu:
12:30 Švédsko – Rusko (Helsinky)
16:30 Finsko – Česko (Helsinky)

Neděle 10. listopadu:
12:30 Česko – Rusko (Helsinky)
16:30 Finsko – Švédsko (Helsinky)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz