Parádní debut v Litoměřicích! Jsem ale trpělivý, hlásí gólman Dvořák

Foto: Karolína Štolcová, hclitomerice.cz

Takovou seniorskou premiéru by si přál asi každý brankář. 18letý Daniel Dvořák nastoupil k prvním zápasům v Chance lize a Litoměřicím ve dvou dnech vychytal dvě výhry nad dosavadním lídrem soutěže z Přerova!

HokejkaTV

Dvořák je trojkou Hradce Králové, s nímž absolvoval letní přípravu. Jenže Mountfieldu – i jeho brankářům – se daří tak, že extraligová šance pro benjamínka zatím není ve hře. Po měsíci v juniorce se ale přece jenom dočkal povolání mezi dospělé.

Impulsem bylo zranění Tomáše Krále, jenž vypadl Stadionu ze sestavy. Daniel Dvořák odchytal v Litoměřicích už dva přípravné duely. Ale teď mu zazvonil telefon a dozvěděl se, že bude chytat naostro. A proti nejlepšímu týmu soutěže.

Přišly vám první soutěžní zápasy o tolik jiné?
Hlavně byla výborná atmosféra, to se v juniorce nezažije. Ani v přípravě to není takové. Taky jsem se musel líp připravit, hlavně mentálně trošku jinak. Hlavně před prvním zápasem, do druhého už jsem potom šel trochu sebevědomější.

A zvládl jste si správně nastavit hlavu?
Větší nervozitu jsem dokázal ukočírovat. Ale já jsem nervózní před každým zápasem, ať je to v juniorce, nebo v té první lize. Na lehkou nervozitu jsem zvyklý.

Asi jste si nemohl představit lepší start než dvě výhry nad dosavadním lídrem tabulky, viďte?
Já jsem se až večer před zápasem na cestě do Litoměřic dozvěděl, že je Přerov první. To mi taky na klidu úplně nepřidalo (směje se). Ale hrozně mi pomohli kluci v kabině, jak psychicky, tak v zápase. I trenéři. Snažil jsem se nevnímat, že jsou první.

Co pro vás bylo proti silným, zkušeným chlapům nejtěžší?
Hlavně oni mají úplně jiné hokejové myšlení než mladí kluci. Možná v tom jsem se musel trochu přeorientovat. Ale jinak mě nic výrazně nepřekvapilo.

Foto: Karolína Štolcová, hclitomerice.cz

Čím se to jiné myšlení projevovalo?
Dávali si takové nepříjemné přihrávky, pociťoval jsem to hlavně u nás v pásmu. Líp si najížděli, viděli se líp. Už o sobě vědí, mají zkušenosti.

Váš tým, nebo přinejmenším mladé formace, to musí hrát jinak, že?
My to hrajeme hlavně bojovností a tím, že se je snažíme nahánět. Jak jsme mladí, máme v tomhle výhodu, že je dokážeme ulítat. Oni jsou techničtější, zkušenější v rukách, což bylo znát hlavně ke konci zápasu. Dokázali nás přitlačit, tam byli hodně nebezpeční. Jinak v průběhu zápasu to bylo vyrovnané a možná jsme byli i lepší.

Trenér Daniel Tvrzník říkal, že porazit dvakrát po sobě s jedenácti juniory lídra tabulky je obrovský úspěch...
Jo, určitě. V kabině jsme měli velkou radost, že jsme dokázali porazit takhle kvalitní tým, který má hrozně zkušených hráčů.

Dostal jste šanci zachytat si pod Davidem Brukem, kterého znáte z reprezentace. Jak na vás působí?
On je hrozně klidný trenér. Na druhou stranu si taky nebere servítky a řekne, co má na mysli, je hrozně upřímný. Do gólmanů se moc neplete, to nechává na trenérovi gólmanů. Ale je to hodně klidný trenér.

Co váš další program?
V pondělí jsem jel znovu do Litoměřic, ve středu hrajeme v Českých Budějovicích. Ještě se rozhodne, jestli tam budu chytat. A dál vůbec nevím. Dokud se nebude vědět nic o Tomáši Královi, tak o mně taky ne.

První měsíc sezony jste strávil v hradecké juniorce. Jaké jste si odtamtud odnesl dojmy?
No, je to tam takové nahoru, dolů. Jednou vyhrajeme, jednou prohrajeme. Z mého osobního hlediska – ne že by se mi nedařilo, ale mám na sebe větší nároky, než co jsem předváděl. Se svými výkony jsem nebyl stoprocentně spokojený.

Foto: Karolína Štolcová, hclitomerice.cz

Říkal jste si, že musíte tým táhnout a mít vynikající čísla?
Takhle to mám asi v podvědomí. Když jdu do zápasu, možná mám v hlavě, že musím kluky za každou cenu podržet. Že když trénuju s A-týmem, tak bych měl předvádět výborné výkony. Možná to mě trochu sráží.

Takže se vám chytá líp proti starším, kde můžete spíš jen překvapit?
Teď to bude znít možná blbě, ale když jsem šel do zápasu v první lize, možná jsem si říkal: dobrý, nemám co ztratit. Když to pokazím, tak se stane. Já nevím, možná to tak v podvědomí někde mám.

Letní přípravu jste absolvoval s hradeckým A-týmem. Co vám dala?
Je to úplně něco jiného než v juniorce. Já všeobecně v letní přípravě nějak nezářím, nejsem ten, co by v posilovně zvedal nejvíc. Určitě mi to ale dalo hodně, hlavně s Tvrďou (Michalem Tvrdíkem) se neskutečně pracuje.

V srpnu jste za Hradec odchytal jediný zápas shodou okolností taky proti Přerovu. Vidíte v tom spojitost? Znal jste teď už soupeře?
To si nemyslím. Tam to byl úplně jiný zápas, byli jsme o hodně lepší, samozřejmě to byl rozdíl mezi extraligou a první ligou. V Litoměřicích to bylo vyrovnané.

Co vůbec říkáte na to, jak se Mountfieldu v extralize daří?
Je to super. Hlavně je to nejlepší start, co Hradec kdy v extralize měl, takže myslím, že to klukům hodně pomůže na psychice. Hlavní je, aby se neuspokojili, aby dál jeli a drželi se na špici tabulky, ať mají co nejvýhodnější pozici do play off.

Nečekal jste to, že?
Já myslím, že to nečekal nikdo. Ale každý v to věřil (usmívá se).

Foto: Alena Zapletalová, mountfieldhk.cz

Na druhou stranu – když vidíte Pavelku s Maxwellem, neříkáte si, že je škoda, že si opravdu nezachytáte?
Ne, já jsem ten mladý. Ten, co je tam ne navíc, ale jako třetí gólman. Za šanci bych byl určitě šťastný, ale teď vím, že asi nepřijde. Ale to je normální. Ještě na to mám čas a jsou tam teď dva výborní brankáři. Neberu to špatně.

Takže celkově nechcete nic uspěchat? Jste trpělivý?
Trpělivost je důležitá. Samozřejmě čím dřív do toho člověk naskočí, tím líp, ale zase není dobré to uspěchat. Snažím se být trpělivý.

Podobně to asi budete mít letos s reprezentační dvacítkou, kde je v brankovišti velká konkurence.
Přesně tak. Tam je Lukáš Dostál, Škára (Jakub Škarek) a další výborní brankáři. Na to už vůbec nemyslím.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz