Pajer o své fazóně: Začal jsem myslet pozitivně a věřit si v soubojích

Foto: Martin Voltr

Napříč dorosteneckou extraligou má teď nejlepší formu ze všech hráčů. Lukáš Pajer nasbíral v posledních čtyřech zápasech fantastických šestnáct bodů, i díky němu Hradec Králové ve čtvrtek smetl dosud neporaženou Slavii 9:3 a posunul se na první místo své skupiny!

HokejkaTV

Slavia zajížděla na led Mountfieldu jako poslední tým, který ještě v letošní sezoně ELIOD Extraligy dorostu neprohrál. Šlágr kola už tuhle bilanci zrušil – Hradec vyhrál zdánlivě drtivým poměrem 9:3!

„Je to krásný pocit, porazit prvního a posunout se v tabulce výš. A že jsme dali devět fíků, je velmi dobře,“ usmívá se Lukáš Pajer. Jenže zápas zdaleka tak jednoznačně neprobíhal, ještě na startu třetí třetiny Slavia snižovala na nejtěsnější rozdíl. „Nezačali jsme úplně nejlíp, ale v tom přelomu jsme přetáhli zápas na naši stranu,“ libuje si útočník.

Pražané předvedli dobrou druhou třetinu, jenže pak dostali smolné góly a ve finiši úplně odpadli. Hradec se rozjel, předváděl krásné akce a ve vzduchu visela dokonce i desítka. „Dali jsme pěkné góly, ale pomohlo nám i štěstí. I takové se počítají, k hokeji to patří,“ ví Pajer, jenž si posunu na první místo skupiny Střed váží: „Chceme se toho držet a postupovat tak dál i do play off.“

Zatím jedinou porážku ze sedmi zápasů inkasovali Hradečtí v derby v Pardubicích. „Dostali jsme potom pokyny, co jsme dělali špatně. Většinou to byly naše chyby, že jsme špatně vystřídali. Ty góly jsme si vynutili sami, nebyla to nějaká dobrá souhra Pardubic. Tím je nechci srážet, ale tři střídání jsme měli špatná a oni jeli sami na branku. To je většinou gól,“ vzpomíná si Pajer na prohru starou dva týdny.

Mountfield se z ní ale podle všeho poučil. V dalších čtyřech zápasech pak skóroval vždy nejméně sedmkrát, celkem bral všech dvanáct možných bodů se skóre 34:9! Na druhou stranu, v rozpisu měl Budějovice, Tábor a Techniku, což jsou papírově slabší soupeři.

„Neměli jsme úplně dobré začátky prvních třetin, ale zápasy jsme pak zvládli. Ti kluci možná byli papírově slabší, ale zase měli na rozdíl od nás bojovnost, chtěli hrát, snažili se a nedali nám nic zadarmo,“ ví mladý reprezentant, že samotné jméno či medaile z posledních dvou ročníků hradeckému týmu body nezajistí.

Foto: Filip Javůrek, mountfieldhk.cz

Právě Lukáš Pajer prožil osobně nejvydařenější zápas proti Motoru. Na vítězství 10:3 se podílel pěti brankami a jednou nahrávkou. „V životě se mi nestalo, že bych dal tolik gólů. Napadalo to tam, taky i se štěstím. Jsem za to rád, chci se toho co nejdéle držet a jet si na vlně těch osobních bodů, abych pomohl týmu,“ hlásí vděčně.

Hattrick pak nasázel i Technice, proti silné Slavii u něj naopak převažovaly asistence. Jak to tedy vlastně má? „Říká se, že gól není tak dobrý jako asistence. Ale když mám možnost střílet, tak střílím, když mám možnost přihrát do lepší pozice klukům, tak přihraju a věřím, že to promění,“ prozrazuje. Jako menší byl prý spíš nahrávač. „Ale snažím se to vyvažovat,“ podotýká.

Parádní bodová série dovedla Pajera až na druhé místo extraligových statistik, lepší je už jen stabilní lídr ze Zlína Lukáš Chludil. Forvard Mountfieldu má na kontě 19 bodů, přitom 16 z nich zapsal v posledních čtyřech duelech!

Těžko věřit, že taková fazóna by byla jen dílem náhody. „Začal jsem myslet pozitivně a věřit si v osobních soubojích jeden na jednoho, pracovat na tom, abych hráče přešel. Pak jsem se zaměřil i na střelbu. Když mi to gólman chytí na lapačku, tak to zkusím na jiné místo,“ přemýšlí o tom, co v posledních týdnech změnil.

Hodně to vyplývá z pokynů reprezentačního trenéra Václava Eismanna, jenž právě na osobní souboje hodně upozorňuje. „Přesně tak. Právě že první upozornění jsem dostal od něj a přenesl jsem si to do klubu. Pan Janoušek se se mnou o tom bavil a snaží se mě to doho tlačit. Podporuje mě, abych do toho chodil a dělal to dobře. Jsem za to moc rád,“ vzkazuje.

Foto: Martin Voltr

Úspěšnost v situacích jeden na jednoho patří mezi priority koučů národního týmu, v tomto bodě vidí u českých mladíků velké rezervy.

„Pan Eismann nám říkal, že máme jet nohama kolem a nepřestat bruslit, třeba hodit rameny. Ale to je na každém hráči, jestli je spíš lepší bruslař, nebo jestli si umí puk podhodit a jít přes hráče rovnou. To já moc neumím, takže se snažím většinou prosadit bruslařsky,“ povídá Pajer.

Možná by se jeho forma dala vysvětlit i tím, že česká sedmnáctka už za tři týdny zamíří na turnaj World Hockey Challenge do Kanady. A tam si chce každý z mladíků ročníku 2003 moc zahrát!

„Určitě by byl hezký zážitek tam jet, ale hlavně musím myslet na klub, aby se nám dařilo. Občas si vzpomenu na to, jaké by to tam mohlo být. Udělám první poslední, abych se tam dostal. Ale když se nedostanu, tak se nic neděje, a pojedu dál ve stejných kolejích,“ vypráví Pajer pokorně.

O nominaci zabojuje na krátkém soustředění v Salcburku, kam zamíří společně s klubovým parťákem Petrem Moravcem. „Těším se na to moc, každý reprezentační zápas vám něco dá. Je to vyšší level než extraliga a skvělý zážitek, ať už proti jakémukoli týmu,“ hlásí.

Je potom ve hře, že by se tahoun hradeckého dorostu – pokud mu všechno dál půjde jako teď – posunul do juniorky? „Byli jsme domluvení, že s klukama pomůžeme dorostu. Snažíme se ten tým vytáhnout nahoru a přinést do něj dobrou náladu. V dorostu mi to vyhovuje, v juniorce je to samozřejmě těžší. Kluci jsou tam starší, rychlejší,“ odpovídá.

Aspoň v nejbližích týdnech by se tak pro něj nic měnit nemělo. „Je to na trenérech, podle toho, jak se mi bude dařit a jak budou chtít,“ uzavírá Lukáš Pajer.

Foto: Filip Javůrek, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz