Pacina o ZOH: Už nejsme underdogs. Jak prožívá nejistotu ohledně covidu?

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Ženská hokejová reprezentace se poprvé v historii těší na olympiádu. „Mám úsměv na rtech, když vidím holky, které se dostaly do nominace. Byla to dlouhá, dlouhá, dlouhá cesta pro Českou republiku a pro český ženský hokej se tam dostat," říká po nominační tiskové konferenci trenér Tomáš Pacina.

„Pro holky to byla cesta, která začínala v malých klubech v České republice. Tyhle cesty většinou šly přes Švédsko, Ameriku, Finsko... Až konečně na olympiádu," je hrdý na své svěřenkyně.

„Máme z toho obrovskou radost. Ale na druhou stranu cítíme smutek: pro holky, které tvrdě pracovaly, připravovaly se a obětovaly v podstatě celý svůj život k tomu, aby se jednou dostaly na olympiádu, teď ale nejsou mezi těmi, kdo byl nominovaný. Cítíme tedy radost i smutek. Ale to je součástí sportu," dodává Pacina.

Vypadl z nominace někdo kvůli zranění či z jiného důvodu?
Ne, nikdo. Jsou tam všechny holky, které jsme chtěli a které si nominaci zasloužily dlouhodobým výkonem v reprezentaci.

Ani požadavek očkování podobu nominace neovlivnil?
Vůbec ne. Možná co se týče náhradnic: mezi nimi máme nějaké hráčky, které nejsou naočkované. Takže ty ze širšího kádru vypadly. Ohledně základního kádru, který jede na olympiádu, to ale nebyl žádný problém.

„Nominace? Cítíme radost i smutek. Ale to je součástí sportu."

Jak velký je seznam náhradnic?
Jde asi o jedenáct hráček. Uvažujeme o různých způsobech, jak se mohou připravovat: variantou je třeba stáhnout je sem do Česka a udělat tréninkovou skupinu. Další možností je ponechat holky v jejich týmech, kde by se každý den testovaly. Je to každopádně hodně složitá záležitost. Mluvíme a jednáme o ní každý den, protože je to jeden z důležitých aspektů přípravy.

Třeba Alena Mills od olympijské kvalifikace nehraje soutěžní zápasy. Je to pro vás komplikace?
Máme několik takových hráček. Mají proto tady v Čechách svoji vlastní tréninkovou skupinu, kde každodenně pracují s naším asistentem Kubou Peslarem a s kondičním trenérem. Takže jsou na ledě každý den, mají i kondiční přípravu. Obavy tedy nejsou vůbec žádné. Naopak si myslím, že budou fantasticky připravené. Mají čas pracovat na nějakých věcech, které by si stejně potřebovaly vylepšit. Myslíme si, že je to naopak pozitivní.

Do nominace se nevešla někdejší rychlobruslařka Karolína Erbanová.
Hlavním důvodem bylo, že se Tereza Vanišová a Míša Pejzlová vrátily do nominace a že už jsou schopné hrát. Karolína nám pomohla dostat se na olympiádu a je jednou z prvních náhradnic – to pro ni považujeme za obrovský úspěch. Dostala se daleko dál, než jsme očekávali. Ale realita je taková, že hráčky, které jsou v téhle nominaci před ní, jsou tam zaslouženě.

Oproti olympijské kvalifikaci chybí i Andrea Trnková. Bylo složité ji společně s Karolínou Erbanovou nyní vyřadit?
Složité to nebylo, protože jak jsem říkal, Míša i Tereza do národního týmu patří. Už dlouhodobě. Tu svoji nominaci neustále potvrzují na všech akcích, ať už je to mistrovství světa nebo různé přátelské zápasy. Samozřejmě jsem si vědomý, že to pro nikoho není příjemné, když na olympiádu nejede, že je to pro Karolínu i pro Trnku velké zklamání, ale Tereza s Míšou jsou v národním týmu zaslouženě. 

„Karolína Erbanová? Dostala se daleko dál, než jsme očekávali."

Do Pekingu neodletí ani Kristýna Kaltounková, která má v NCAA vynikající čísla. Uvažovali jste o ní?
Kristýna je jedna z nejtalentovanějších mladých hráček, které tady v republice máme. My jsme ale bohužel s Kristýnou nenašli společnou řeč. Oba jsme nakonec souhlasili s tím, že naše spolupráce asi nikam nepovede. Měli jsme zápasy v Dánsku, kde jsme si oba odsouhlasili, že spolupráce momentálně není možná. Myslím si, že je to velká škoda, protože Kristýna je neuvěřitelně talentovaná a má před sebou velkou budoucnost. Momentálně ale nepatří do národního týmu.

S jakým cílem do Pekingu poletíte?
Poletíme tam s několika cíli. Dáváme si takové cíle, které můžeme my sami ovlivnit. To znamená, že pro nás je jasným cílem podat nejlepší výkon v historii českého ženského hokeje. Na to se budeme soustředit, zápas od zápasu. Nejdůležitější je hrát naši hru k naší identitě. Uvidíme, co soupeřky a co nám ten turnaj přinese, ale chceme se soustředit na vlastní výkon.

Vzhledem ke koronaviru asi pořád není jisté, že se hokejový turnaj uskuteční. Jak tuhle nejistotu prožíváte?
Prožíváme ji přesně tak, jak je ta otázka: prožíváme ji v nejistotě, v obavách. Každý den řešíme různé možnosti, které mohou nastat. A těch jsou tisíce... Rádi bychom se koncentrovali spíš na sport a na náš výkon, ale ta situace nám to bohužel moc nedovoluje. Přáli bychom si, aby se holky mohly na olympiádu bezstarostně připravovat. Beze strachu. Bohužel celosvětová situace je taková, že je tady covid a ta opatření jsou taková, že jistota není pro nikoho, že na olympiádu nakonec odjede. Záleží na testech, onemocnění... Spousta holek tak prožívá obavy, strach a stres před olympiádou. Dnešní doba je bohužel taková, že se v podstatě řeší jenom opatření a jenom ta nemoc. A ne to, co by na olympiádě mělo být to nejdůležitější: to je sport a radost z něj.

„Rádi bychom se koncentrovali spíš na sport a na náš výkon, ale ta situace nám to bohužel moc nedovoluje."

Nebojíte se, že pokud se turnaj uskuteční, může skončit kvůli pozitivním testům podobným fiaskem jako nedávné mistrovství světa juniorů?
Samozřejmě možné je úplně všechno. My se tím ale úplně nezabýváme, ani z toho nemáme strach. Spíš se připravujeme na různé možné scénáře, které se mohou vyskytnout. To znamená, aby byly připravené náhradnice, kdyby někdo ze základní sestavy vypadl. Prostě se připravujeme na věci, které můžeme sami ovlivnit. Tím, že bychom se obávali a měli z něčeho strach, ale myslím moc času nestrávíme.

Jak budete přistupovat k neoficiálním přípravným utkáním přímo v Pekingu?
Určitě jsme za ně rádi. Za poslední rok a půl jsme totiž neměli moc zápasů. To je pro nás jedna z největších nevýhod, protože máme filozofii a systém, které jsou velice náročné na souhru všech hráček. Takže za každý zápas jsme vděční. Přistoupíme k tomu tak, že se budeme chtít vylepšit v našich principech, v naší filozofii hry a osvědčit se proti velmi silným soupeřům, jako jsou Rusko a Švédsko.

Posunul se tým od posledního mistrovství světa?
Myslím, že jsme se posunuli tím, že si uvědomujeme, jak těžké je mít úspěch, jak těžké je přejít přes čtvrtfinále a jak je na nás každý soupeř fantasticky připravený. Zkrátka, že už nejsme underdogs – soupeři vědí, že můžeme hrát dobře. Všechny čtyři lajny tedy musí táhnout za jeden provaz a musí dodržovat filozofii hry. V tom jsme se posunuli.

„Už nejsme underdogs – soupeři vědí, že můžeme hrát dobře."

Změní se nějak reprezentační styl oproti kvalifikaci v Chomutově?
V základu ne. Ale playbook má spoustu částí a každá část má spoustu detailů, které se neustále mění. Protože i soupeř na ten playbook nějak reaguje, brání jiným způsobem a hraje jinak, každý detail v playbooku se tedy neustále vyvíjí. Musí se vyvíjet, a to turnaj od turnaje.

Cítíte, že se v Česku víc a víc mluví o ženském hokeji? Tahle olympiáda by mohla být další příležitostí, jak zájem o něj pozvednout.
Určitě to taky takhle vnímám. Od té doby, co se povedla kvalifikace, je vidět, že se o tom nejenom více píše a mluví, navíc je i na svazu ohledně ženského hokeje vidět pohyb dopředu. Je spousta nápadů a úvah, jak ženský hokej vylepšit a jaké programy zařadit.

Foto: Jan Beneš, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz