Ouřada? Máme chemii a skvěle si to dáváme, září Chlán. Teď vyhlíží derby

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Piráti potvrdili postup do bojů o play off na poslední chvíli a vstoupili do čtyřčlenné skupiny F jako poslední nasazený tým. Předpoklady se na úvod vůbec nepotvrdily, jelikož Chomutov vyhrál na ledě favorizovaných Vítkovic a doma vyzrál i na České Budějovice. Velký podíl na aktuálním postavením Pirátů má Petr Chlán, druhý nejlepší střelec DHL Extraligy juniorů.

Partneři Českého hokeje

Chomutovští si v prvním zápase proti Vítkovicím vybojovali dvougólové vedení, které v závěru pečetil ještě dorostenec Marcel Štefančík. V sobotu Piráti přivítali České Budějovice, se kterými rozhodli opět dvěma zásahy už v úvodním dějství. Výhry 3:2 a 3:1 znamenají překvapivých šest bodů pro poslední nasazený tým, který se výrazně přihlásil do bojů o play off.

„Hodili jsme všechny předchozí výsledky za hlavu. Navíc si myslím, že ve spodní skupině jsme měli kvalitnější zápasy. Týmy jako Havlíčkův Brod nebo Žďár hrály hodně odzadu, těžko se jim dávaly góly. Vítkovice nebo Budějovice mají techničtější hráče, ale nemají tak dobrou taktiku jako my. Předvádíme výbornou týmovou práci a hru odzadu, což nám zatím vychází,“ říká Petr Chlán.

Piráti v závěru předchozí skupiny ztratili proti Havířovu dvougólové vedení, a odmítli tak první šanci na definitivní postup, v posledním kole však srazili Olomouc a čtyřku uhájili. Do bojů o play off pak vstoupil úplně jiný tým. „Se spoluhráči jsme si promluvili do duše a semkli se,“ připouští.

„Se spoluhráči jsme si promluvili do duše a semkli se. Šlapaly jenom dvě lajny a třetí se čtvrtou nechtěly tolik makat.“

„Řešili jsme, že nám šlapaly jenom dvě lajny a třetí se čtvrtou nechtěly tolik makat. Proto se vybrali kluci, kteří nechají na ledě srdíčko a padají do střel. Patrick Pech, Tobi Holka nebo Marcel Štefančík z dorostu odehráli zápasy výborně, takže to takhle bude lepší, šlape to,“ dodává devatenáctiletý forvard.

Obě utkání se nesla v podobném duchu – Piráti po první třetině vedli a v dalších částech si náskok jenom hlídali. „Vítkovice jsou favoritem, ale to i České Budějovice. Zápasy byly strašně podobné. Vedli jsme i o dva góly, soupeř dotahoval, ale my jsme se semkli jako tým a vyhráli jsme,“ uvádí Chlán.

S Motorem v podstatě definitivně rozhodlo úvodní dějství, které Chomutovští vyhráli a Dominik Pavlát už poté více neinkasoval. „Tentokrát rozhodla zase týmovost a taktika, protože jsme za stavu 2:1 hráli dobře odzadu. Pak Kryštof Ouřada na závěr potvrdil na 3:1 a už jsme si to pohlídali,“ popisuje průběh utkání.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V příštím kole vyrazí Chomutovští k velkému podkrušnohorskému derby do Litvínova. „Chceme hrát zase stejně jako proti Vítkovicím nebo Budějovicím. Musíme mít výborný vstup do zápasu a pak si to hlídat. Už teď ale vypouštíme zápas s Budějovicemi a těšíme se na další do Litvínova. Jdeme krůček po krůčku,“ přibližuje postoj svého týmu.

Piráti v základní skupině chemiky třikrát porazili, na Zimní stadionu Ivana Hlinky dokonce dvakrát bez inkasovaného gólu, takže do utkání půjdou s psychickou výhodou. „Vůbec se na to nebudeme soustředit. Víme, že na Litvínov umíme, ale musíme bilanci hodit za hlavu a pokračovat v práci,“ apeluje Chlán na mužstvo.

‚Velcí rivalové za zatáčkou.‘ I tak se fanoušci extraligových mužstev titulují. Podobné je to i v juniorce. „Všichni se známe, takže nějaké pošťuchování a sázky proběhnou. Bude to parádní. Jsme strašně rádi, že jsme Litvínov do skupiny chytili, protože je to blízko a taky na ně umíme,“ libuje si nejlepší střelec týmu.

„Známe se od malička, jsme bratranci, takže nějaká chemie mezi námi je.“

Petr Chlán nastřádal ve 43 duelech celkem 64 kanadských bodů, což činí téměř 1,5 bodu na utkání. „Snažím se na zápasy připravovat, hodně trénujeme a chodím do zápasů s čistou hlavou. Tím, že nemám školu, chodím se každé dopoledne proběhnout nebo na led, a to mi hodně pomáhá. Navíc si to s Kryštofem Ouřadou parádně dáváme,“ culí se nad spoluprací se svým vlasatým parťákem, který vládne týmové produktivitě. „Známe se od malička, jsme bratranci, takže nějaká chemie mezi námi je. Hlavně si nic nevyčítáme a když se něco nepovede, hodíme to za hlavu,“ připojuje.  

V posledních zápasech se k nerozdělitelné dvojici přidal Tomáš Koblížek, který do spolupráce výborně zapadl, jelikož proti Motoru odešel s bilancí 1+1. „S Tomášem funguje každá lajna, výborně pracuje a je to srdcař, i proto nám to šlape,“ upozorňuje Chlán.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Ústecký rodák byl pasován v aktuální sezoně hlavně do role střelce, jelikož je se 36 góly druhým nejlepším kanonýrem extraligy. „Nekoukám na body nebo góly, jenom chci týmu pomoci. Jde o to, abychom udělali nějaký týmový úspěch. Snažím se na ně vůbec nemyslet, protože čím víc si to připouštím, tím méně to jde. Jenom se snažím hrát, jak se dá,“ líčí pověrčivý útočník. „Mám hodně rituálů, které když vyjdou, zadaří se,“ usmívá se.

Jako jeden z hráčů narozených v roce 1999 patří Petr Chlán k nejstarším, a tudíž i odpovědným za chod týmu. „Snažím se v kabině nastavit nějaký pořádek, aby kluci fungovali, a naučit to další, aby to příští sezonu mohli vést oni,“ vypráví forvard, pro něhož od příští sezony mládežnický hokej končí. „Letos chci udělat úspěch s juniorkou a rád bych se podíval do chlapů na nějaký trénink. Příští rok uvidíme, co přijde za nabídky třeba někde z první ligy,“ přemýšlí.

Trvalé angažmá v seniorech rozhodně není nereálně, jelikož se mladý střelec uvedl v rámci první ligy výborně. Dva zápasy v ústeckém dresu mu stačily, aby zazářil proti Havířovu třemi kanadskými body. „Bylo to úžasné. Hráli jsme třetí zápas v kuse, ale ze začátku to nebylo úplně ono, jak jsme si představovali,“ praví.

„Na konci zápasu nám to vyšlo. Nejdřív jsem se z dorážky trefil k tyči a potom se mi podařilo sklepnout si puk, ujet a dát gól z bekhendu,“ vzpomíná na vyrovnávací gól a vítěznou trefu v prodloužení, což všechno zažil se svým parťákem Ouřadou. „Bylo to skvělé a v euforii. Poslední zápas jsme si užili, byla to parádní rozlučka,“ uzavírá Petr Chlán.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz