Ostrý Rulík: Tlačíte nás do role favorita, ale sezona bude o milimetrech!

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Nejprve se to zdálo jako klasická tisková konference před sezonou. Dynamo představilo nové dresy, Petr Dědek promluvil o rozpočtu i prodaných permanentkách, s Patrikem Poulíčkem zhodnotili výsledky v přípravě. Pak se ale rozjel trenér Radim Rulík a rázem vše změnil. Tlak i pozornost svedl na sebe a vysvětlil, jak chce s týmem pracovat.

„Bohužel nám ji narušila nějaká zranění. Ještě nevíme, s jakou sestavou v pátek nastoupíme,“ prozradil Rulík směrem k páteční extraligové premiéře Pardubic na Kladně.

Se zraněním v dolní části těla se ještě měsíc bude léčit Jan Kolář, z posledního přátelského utkání odstoupil Robert Kousal, doléčený bude brzy David Cienciala.

„Bohužel nám ji narušila nějaká zranění. Ještě nevíme, s jakou sestavou v pátek nastoupíme."

„Příprava je povedená, když je to s výsledky tak půl na půl. Kdybychom všechno vyhráli, taky by to nebylo ideální. A extraliga je potom – stejně jako play off – úplně o něčem jiném. V přípravě jsou totiž hráči v plném zápřahu, aby potom v sezoně měli kde čerpat,“ popsal hlavní trenér Dynama.

Letní příprava pod jeho vedením byla trochu odlišná. Jak vysvětlil kapitán Poulíček: „Trénovali jsme jen v dopolední fázi, dbalo se více na kvalitu a intenzitu a my jsme si pak mohli odpočinout a měli více energie na následující den.“

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Pardubičtí hokejisté tak místo odpoledních fází podstupovali dlouhé dopolední rozcvičky, během kterých se tak zapotili, že ještě před hlavní fází tréninků museli měnit trička.

I v sedmapadesáti letech ale Radim Rulík odcvičil část letní přípravy se svými svěřenci. Netypické, ale určitě pozitivní pro hráče. Vysokým očekáváním čelí všichni společně…

„Máme spoustu důvodů, proč bychom to mohli dokázat. Ale v hokeji je spousta okolností, které vás mohou ovlivnit. Uděláme všechno pro úspěch, pro pardubický hokej a klubovou značku už v této sezoně,“ věří Poulíček.

„Do extraligy přišlo sto nových hráčů. Soutěž bude úplně jiná než loni. Kdo bude výborný a kdo ne, to se ukáže až v zápasech. Teď je to všechno jen papírové – pro mě tohle neexistuje!“

Titul teď, nebo nikdy? „To si nemyslím,“ odpověděl lídr Pardubic.

A právě v tu chvíli se o slovo přihlásil Rulík.

„Já bych k tomu chtěl ještě jednu věc, prosím vás…“ vzal si mikrofon a důrazně promluvil.

„Do extraligy přišlo sto nových hráčů. Soutěž bude úplně jiná než loni. Kdo bude výborný a kdo ne, to se ukáže až v zápasech. Teď je to všechno jen papírové – pro mě tohle neexistuje!“

„Tím chci říct, že tlačíte Pardubice do něčeho, do čeho je tlačených dalších osm týmů v lize. Sparta, Třinec, Brno, Liberec… A mohl bych pokračovat.“

A dále vysvětloval svůj ostřejší výpad.

„Tím chci říct, že tlačíte Pardubice do něčeho, do čeho je tlačených dalších osm týmů v lize. Sparta, Třinec, Brno, Liberec… A mohl bych pokračovat.“

„Jsme v maximální pokoře, my nejsme jediný tým, který posílil. Konkurence vůbec nelenila a velmi dobře posílila taky. Bude to strašně těžké, bude to o milimetrech, bude to bitva od prvního zápasu. A kdo si to neuvědomuje, ten na to hodně rychle přijde.“

Až už sebevědomím, nebo stylem projevu tak udělal dojem na toho, kdo do boje o titul tlačí Dynamo nejvíce. Na majoritního vlastníka Pardubic Petra Dědka. „To bylo dobré,“ pochválil Rulíka mimo mikrofony.

Komentář Radima Rulíka:

Očekávání jsou logická, to nezpochybňuju. Ale budu první, který bude působit na hráče tak, abych ten tlak co nejvíce rozbil. Ať je ten tlak na mně, ale ne na kluky v kabině. Tam ho na ně vytvářím sám, protože chci, aby každý trénink byl na sto procent. Aby všechno, co dělají, bylo v co nejlepší rychlosti. Taky pilujeme systém, přesnost, soustředíme se na detaily. Těch věcí je moře.

Hokejový tlak si na ně tedy vytvořím sám. Co se týče médií, doporučuju hráčům, aby to nečetli. Ať se soustředí sami na sebe. Chci po nich, aby měli na hokej svůj klid. Je mi jasné, že se tlaku veřejnosti nemůžou vyhnout, ale pokud se místo sociálních sítí a článků zaměří na sebe, tak mají daleko větší šanci na úspěch. Takový je můj pohled.

„Co se týče médií, doporučuju hráčům, aby to nečetli. Ať se soustředí sami na sebe. Chci po nich, aby měli na hokej svůj klid."

Chtěl jsem jen upozornit na to, že nejsme jediní, kdo je favorit sezony. Sparta obrovsky zbrojí, to samé Brno, v Litvínově je velká obměna, Vítkovice přivedly nejlepšího hráče extraligy… Bude to mazec.

Tlak k hokeji patří a média dělají svoji práci, tak je to správně. Jen mi občas přijde, že naši hráči neumí pod tím tlakem hrát. Nejsme NHL, nemáme severoamerickou kulturu. Tam jsou novináři, kteří na hráčích nenechají nit suchou, pokud ti kluci nepodávají výkon, za který jsou placení.

Platy jsou tam zveřejněné, je tam obrovská konkurence, každý tým má farmy a spoustu hráčů, které mohou použít. Pokud někdo ve třech zápasech po sobě nepodá výkon, který se od něj očekává, tak jde na tribunu, pak na farmu a okamžitě ho nahradí kluk, který čekal na šanci a je připravený.

„Chtěl jsem jen upozornit na to, že nejsme jediní, kdo je favorit sezony."

To je úplně jiné prostředí, úplně jiný sport. Každý tam jde s kůží na trh. Tady na to hokejisti nejsou zvyklí, tady je to jinak. Když potom neustojíte tlak, všechno může dopadnout jinak, než říkají předpoklady.

Na dvacítkách se mi třeba zdálo, že jsme netrénovali úplně dobře. Čím to je? Tempo oproti konkurenci bylo pomalejší, nebyla tam ta intenzita, kterou měli Finové, Švédové, Američani. Podali jsme prostě daleko lepší výkon v zápasech než v tréninku.

Foto: hcdynamo.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz