Osobnosti vzpomínají: Pan Bukač měl velký přesah i mimo hokej

Foto: Maria Rušinová, iSport.cz

20. dubna 2019, 22:53

Marek Hedbávný

Český hokej pláče. S Luďkem Bukačem, který v sobotu zemřel ve věku 83 let, odešla jedna z největších ikon našeho sportu.

Fanshop národního týmu

„Je to smutný den pro náš hokejový národ. Odešla výjimečná osobnost," napsal Patrik Eliáš o zesnulém kouči, který dovedl reprezentaci ke zlatým medailím na MS 1985 a 1996.

„Byl to člověk, kterého jsem si neskutečně vážil. Měl jsem k němu vždy respekt a moc mi v kariéře pomohl," přidal se ve vzpomínkách Jiří Hrdina.

Krásný zážitek se svým někdejším trenérem má také Daniel Krásný.

Mezi svěřence Luďka Bukače patřil i Miloslav Hořava. „Pan Bukač byl chytrý, uměl mluvit, navíc zvládal asi tři, čtyři jazyky, měl vystupování. A když to vezmu po hokejové stránce – neměl vůbec problém zařadit nové prvky, které třeba odkoukal v NHL nebo jinde. Přesně tak by z mého pohledu měl vypadat trenér pro národní tým," řekl Hořava pro ČTK.

„Byl osobnost s nadprůměrným intelektem, skvělý člověk a muž s velkým mimohokejovým přesahem," doplnil šéf pražské Sparty Petr Bříza.

„Luděk Bukač byl půl století výraznou součástí naší hokejové historie,“ uvedl pak prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Jako hráč a především jako trenér, metodik a pedagog se v tomto období výrazně podílel na úspěších české hokejové školy. Po nedávném úmrtí Jána Staršího ztratil někdejší československý hokej další významnou osobnost.“

Pan Bukač se těšil obrovskému respektu napříč hokejovým spektrem. A také napříč celým hokejovým světem. Jeho práci uznávali i v zámoří.

Legendární kouč se věnoval mládeži a sepsal několik odborných publikací o sportu. Pro hokej.cz pak připravil sérii článků o trénování. Svoje zkušenosti chtěl předávat dál.

» SERIÁL ČLÁNKŮ: Očima Luďka Bukače

Právem se panu Bukačovi přezdívalo hokejový profesor.

Luděk Bukač navždy zůstane jedním z nejlepších trenérů hokejových dějin. Odpočívejte v pokoji, pane Bukači. A díky za vše.


Vsaďte si na MS v hokeji a získejte 500 Kč zdarma

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz