Osmnáctka jde na světové lídry! Chceme hrát odvážně a uspět, slibuje Beran

Foto: Karel Švec, Český hokej

Už ve čtvrtek odstartuje česká reprezentace do 18 let trojutkání s Ruskem, které tradičně hostí v Příbrami. Akce proti úřadujícím šampionům Hlinka Gretzky Cupu pořádně otestuje neokoukané tváře, za Česko bude v osmnáctce debutovat dokonce patnáct hráčů!

HokejkaTV

Ačkoli je říjen z mezinárodního pohledu spíše jen takovým mezidobím, osmnáctce staví do cesty hodně těžký úkol. Vzhledem k tomu, že Rusové vyhráli loňský turnaj World U17 Hockey Challenge i letošní Hlinka Gretzky Cup, do Česka přijede ta nejvyšší světová kvalita.

„Přesně tak, je to pro nás velká výzva. Soupeř bude zdatný a my se podle toho připravujeme. Budeme chtít hrát odvážně a donutit soupeře k chybám, abychom byli úspěšní vepředu. Chceme hrát hodně na kotouči a mít kontrolované vstupy do útočného pásma,“ zmiňuje bez couvání hlavní trenér Karel Beran.

Češi se sice na Hlinkovi s Rusy nepotkali, ale trenéři jejich přednosti znají. „Jsou hodně organizovaní, nejenom v obranném, ale i středním pásmu a v napadání. Myslím, že tohle byl hlavní důvod, proč vyhráli Hlinku. Samozřejmě to bylo podpořené výtečným gólmanem Askarovem,“ zmiňuje kouč aktuální brankářskou superstar.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Ta do Příbrami nedorazí, ale další skvělí borci v čele s útočníkem Alexandrem Pašinem už ano. Domácí se nicméně budou soustředit sami na sebe. Zvlášť když do zápasů nasadí hodně obměněnou sestavu – rovnou patnáct hráčů nastoupí poprvé za osmnáctku, starty mají jen v nižších kategoriích.

„Máme tým hodně obměněný, objížděli jsme zápasy a hodně skautovali. Kluci byli pod drobnohledem,“ ujišťuje Beran. Některé krajánky už nemohl využít, i tak chtěl ale vidět další jména. „Ti hráči nás zaujali. Vybírali jsme mančaft tak, aby dostali prostor i další, ale bylo to podmíněné jejich výkonností na ledě v Poháru DHL,“ reaguje.

Je samozřejmě otázkou, zda nebudou mít méně zkušení mladíci problémy s tempem. „Na mezinárodní úrovni je všechno o dva stupně rychlejší, jak hra samotná, tak rozhodování. Na to kluky připravujeme na tréninku, musíme hrát odvážně,“ opakuje Karel Beran. Přece jen asi budou potřebovat první zápas, aby si zvykli. „Nesmíme si připouštět sílu ruského mančaftu, musíme hrát aktivně.“

Foto: Karel Švec, Český hokej

Trenéři k původně nominované sestavě povolali ještě Jakuba Konečného, aby měli kompletní čtyři formace. Právě sparťanský útočník se ale na kempu zranil, takže místo něj dorazil Dominik Luža ze Zlína. Nick Malík ještě v pondělí chytal za Frýdek-Místek, k týmu se proto připojil později.

Jan Bednář naopak odjede dřív. „Máme to naplánované tak, že po pátečním zápase si už bude plnit svoje povinnosti v klubu,“ podotýká Beran. Neokoukanou tváří v brankářské trojici je Oldřich Cichoň. „Několikrát jsme ho viděli v akci. Chytá velmi dobře, potvrzují to jeho statistiky, pozvánku si zasloužil,“ ví trenér. Opora Sparty se chlubí úspěšností 95,32 procenta a v tomto ohledu vládne juniorské elitě.

Zápasy se na zimním stadionu v Příbrami hrají ve čtvrtek a pátek vždy od 17:30 a v sobotu od 16 hodin. Loňské boje nabídly skvělou podívanou, opepřila je i závěrečná bitka, i když ruská naháněná tehdy neměla s hokejem už nic společného. Fanoušci se tak či tak mají na co těšit.

„Každý ročník je jiný, ale jsou to mezinárodní zápasy a ve všech chceme uspět. Myslím, že ta rivalita mezi námi ještě pořád existuje. Hrajeme doma proti vítězi Hlinky i vítězi Challenge, přijeli s takřka neobměněným kádrem, což si myslím, že by mělo diváky přilákat do ochozů,“ dodává Karel Beran.

Nominace českého týmu

Brankáři:
Jan Bednář (Karlovy Vary), Nick Malík (Třinec), Oldřich Cichoň (Sparta Praha).

Obránci:
Jan Hampl, Filip Kovář (oba Liberec), Marek Bláha, Michael Krutil (oba Sparta Praha), Vladimír Kremláček (Plzeň), Michal Hrádek (Pardubice), Jakub Naar (Hradec Králové), Tadeáš Talafa (Zlín).

Útočníci:
Vojtěch Jiruš (Liberec), Lukáš Stehlík (Litvínov), Tomáš Chlubna (Jihlava), Joshua James Mácha, Daniel Ministr (oba Olomouc), Josef Koláček, Stanislav Vrhel (oba Chomutov), Josef Slavíček (Sparta Praha), Sebastián Malát, Jan Slanina (oba Plzeň), Michal Rouha (Pardubice), Dominik Luža (Zlín).

Realizační tým:

Manažer: Petr Studnička
Hlavní trenér: Karel Beran
Asistenti trenéra: Milan Plodek a Radim Skuhrovec
Trenér brankářů: Václav Fürbacher
Videotrenér: Tomáš Vrábel
Lékař: MUDr. Pavel Mendrek
Fyzioterapeut: Robert Charvát
Kustod: Pavel Štechmüller

Program zápasů v Příbrami

Čtvrtek 10. října:
17:30 Česko – Rusko

Pátek 11. října:
17:30 Česko – Rusko

Sobota 12. října:
16:00 Česko – Rusko

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz