Orli na rozcestí: Zůstanou v EBEL, nebo se vrátí do soutěží Českého hokeje?

Foto: Rostislav Pfeffer, hcorli.cz

20. února 11:58

Václav Jáchim

Od sezony 2011-12 hrají mezinárodní EBEL, hokejisté Znojma v konkurenci rakouských a jiných zahraničních klubů obstáli. Lize přišli na chuť i fanoušci. Jenomže Orli teď stojí na rozcestí. Vedení zatím nepodalo přihlášku pro ročník 2019-20, pokud nedojde k dohodě, mohl by se klub znovu začlenit do soutěží pod hlavičkou Českého hokeje (dříve ČSLH).

NHL 20

O budoucnosti Orlů v EBEL se debatuje delší dobu. Nejhlasitěji od víkendu, v pátek 15. února totiž vypršel termín pro přihlášky na další ročník. Jak vedení soutěže uvedlo na svých stránkách, zájem startovat potvrdila desítka mužstev – vedle osmi rakouských klubů také italské Bolzano a maďarský Féhérvár.

Delší dobu je jasné, že skončí chorvatský Záhřeb, nově má naopak zájem rakouský Felkdirch, kde zástupci EBEL prověří především ekonomické podmínky a zázemí tamní haly. Ohledně Znojma na stránkách soutěže zaznělo, že s Orly probíhala jednání, nicméně neskončila pozitivním výsledkem.

Foto: Rostislav Pfeffer, hcorli.cz

Potvrzuje to i znojemský klub, který na svém webu posléze publikoval krátké prohlášení: „Klub Orli Znojmo zatím neodeslal přihlášku do nového ročníku EBEL 2019/20. Dále však probíhají intenzivní jednání s vedením soutěže o narovnání nerovností, a to zejména v oblasti finančních vztahů ligy vůči našemu klubu, tak aby byly zajištěny rovné podmínky účasti v lize pro všechny týmy. V případě dohody se Orli Znojmo přihlásí dodatečně. V opačném případě je klub připraven se začlenit zpět do struktur ČSLH,"

Podle informací hokej.cz rozhovory stále probíhají, proto nikdo z povolaných téma nekomentuje. Znojemský klub nevylučuje setrvání v EBEL a podání přihlášky dodatečně, ovšem za předpokladu oboustranné shody v klíčových otázkách. Pokud k ní nedojde, přichází v úvahu návrat Orlů do soutěží pod hlavičkou Českého hokeje. Připomeňme, že znojemský klub v minulosti úspěšně válel nejvyšší soutěž, před odchodem do EBEL se ve městě na jihu Moravy hrála první liga.

Foto: Rostislav Pfeffer, hcorli.cz

Orli by v případě zájmu o návrat do Chance ligy museli buď odkoupit licenci od některého ze stávajících účastníků, nebo získat výjimku od výkonného výboru českého hokeje. „Z minulosti ale neznáme žádný případ, že by výkonný výbor takovou výjimku řešil a vyhověl jí,“ řekl Znojemského deníku mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund.

Možné odkoupení práv od jiného účastníka Chance ligy nelze vyloučit, ve hře podle všeho je i stejná varianta s druhou ligu. Pokud by Orli skutečně zamávali EBEL na rozloučenou, stalo by se tak po osmi sezonách působení klubu v soutěži. Největší úspěch zaznamenali na jaře 2016 – hokejisté Znojma se tehdy probili do finále play off a následně hráli také Ligu mistrů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz