Opava chce opravit stařičký zimák. Jak by mohl vypadat po rekonstrukci?

Foto: František Géla, frantisekgela.cz

13. května 2020, 19:22

Jan Šimek

Kdy už se konečně něco udělá se zimákem? Otázka, která rezonuje opavskou hokejovou veřejností už řadu let, dlouho zůstávala bez odpovědi. Vznikaly plány a studie, jak opravit současný stadion. Ve hře byla i možnost výstavby zcela nového zimního stadionu, teď opavští zastupitelé schválili záměr rekonstrukce stávajícího zimáku.

Aplikace Tipsport extraligy

Na úvod se sluší uvést, že opavský zimní stadion patří k nejstarším v Česku. Slavnostně otevřen byl už 20. listopadu 1954 coby jedenáctý v republice. Zajímavostí je, že potřebné chlazení stadionu dodávaly mrazírny sídlící hned přes ulici.

O tři roky později byl zastřešen, jeho kapacita vzrostla na osm tisíc míst a ve své době patřil k nejmodernějším stánkům v Evropě. Deník Práce v článku s titulkem "Vídeň závidí Opavě krytou halu" zveřejnil obdivný komentář kapitána vídeňského celku Waltera, který s tehdejším opavským Tatranem sehrál přátelské utkání.

„Nestačili jsme a dlouho stačit nebudeme. Máte dobré hokejisty a krásnou krytou halu, která bude patřit k nejmodernějším v Evropě. Věřte mi to, projezdil jsem s hokejem desítky krásných zimních stadionů. Vídeň se zatím nečím podobným nemůže pochlubit.“

Foto: QARTA Architektura

Střih. Rok 2020. Opavský zimní stadion už dávno nevyhovuje současným standardům, zejména co se týče zázemí pro hráče i diváky. V posledních letech na stadionu došlo pouze k dílčím úpravám, na generální opravu se ale čeká. Teď se zdá, že by se to mohlo změnit.

Opavští zastupitelé totiž na svém pondělním zasedání schválili záměř přípravy a realizace rekonstrukce zimního stadionu v Opavě. Vybrána byla také architektonická studie z dílny kreativní skupiny QARTA Architektura.

„Chceme, aby toto sportoviště po letech konečně přestalo chátrat a Opava se dočkala slušného stadionu nejen pro hokej či krasobruslení, ale třeba i pro školy nebo rodiny s dětmi,“ uvádí na své facebookové stránce opavský primátor Tomáš Navrátil.

V Opavě počítají s tím, že by rekonstrukce proběhla v několika etapách. Po demoličních pracích by měla následovat úprava haly s ledovou plochou, pak by mělo dojít k opravám zázemí, vnitřního koridoru i ubytovacích prostor. Náklady architekti odhadli na zhruba 124 milionů korun bez DPH. Dostane opavský zimák nový háv?

Foto: QARTA Architektura

Foto: QARTA Architektura

Foto: QARTA Architektura

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz