Okusil NHL, reprezentaci i hokej v 9 zemích. Český světoběžník ukončil kariéru

Foto: eishockeynews.de

30. června 2020, 20:41

Václav Jáchim

Prožil dlouhou a úspěšnou kariéru, jejíž součástí byly starty v NHL za Carolinu, účast v reprezentaci i hokej mezi mantinely devíti zemí. Tomáš Kůrka patřil k elitním útočníkům, zdobilo ho bruslení, dravost, kvalitní koncovka. Teď mává na rozloučenou, ve 38 letech se rozhodl ukončit vrcholovou činnost.

Aplikace Tipsport extraligy

Informaci o tom, že Kůrka coby aktivní útočník končí, přinesly stránky německého týmu Rostock Piranhas. Rodák z Mostu oblékal dres účastníka tamní Oberligy Nord (třetí nejvyšší soutěže v zemi)  čtyři sezony, v té poslední nastoupil i s nedokončeným play off ke 43 utkáním, přičemž zaznamenal 18 branek a 28 nahrávek.

K našim západním sousedům zamířil Kůrka v létě 2016 poté, co uzavřel působení v týmu Cardiff Devils z britské EIHL. Rostocku odvedl vynikající služby a zařadil se k nejlepším hráčům klubové historie. Úvod angažmá sice poznamenalo zranění nohy, jak ale uvádí klub Piranhas, Kůrka se dal velmi rychle dohromady a znovu sázel jeden gól za druhým.

„Zřídka jsem v životě potkal někoho tak ambiciózního, jako je Tomáš," ocenil Christian Trems, viceprezident hokejového Rostocku. Ačkoli Kůrka patřil k hokejovým veteránům, v Německu dřel naplno a potvrzoval, že byl velmi dobrým hokejistou. Ostatně, jeho kariéra to potvrzuje.

V juniorském věku patřil k předním českým reprezentantům, odchovanec Litvínova si na jaře 1999 zahrál na prvním ročníku MS osmnáctiletých. Rok poté se uplatnil v draftu NHL, jako 32. v pořadí připadl Carolině a v letech 2002 až 2004 sehrál za Hurricanes celkem 17 utkání slavné ligy s bilancí tří branek a dvou asistencí.

Poté se vrátil do vlasti a posílil Litvínov, v průběhu sezony 2004-05 podepsal smlouvu s Bostonem, ročník dokončil na farmě v týmu Providence Bruins. Následně se Kůrka vydal do Finska, hrál za švýcarský Fribourg nebo švédské Södertälje. Tři sezony strávil na jihu Čech, odkud se probil do národního týmu. Během ročníku 2007-08 prožil pod vedením trenéra Hadamczika mezistátní premiéru, celkově za národní mužstvo stihl 15 utkání a vstřelil jeden gól.

Český světoběžník později okusil hokej v dalších zemích včetně Běloruska, ruské Vyšší ligy, německé DEL nebo zmíněné britské EIHL. Na tuzemských kluzištích kroužil rovněž jako hráč Slavie, Sparty, Pardubic a Třince. Je možné, že Tomáš Kůrka zůstane u hokeje v jiné roli – poslední dvě sezony působil v Rostocku coby hrající asistent hlavního kouče.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz