Od kluka v ušance a oteplovačkách k tisícovce. Byl jsem naměkko, líčí Výtisk

Foto: Pavel Netolička, hc-vitkovice.cz

Vítkovický zadák Jan Výtisk se v utkání s Karlovými Vary dočkal významného jubilea, nastoupil ke svému 1000. zápasu v nejvyšší soutěži. Podařilo se mu to jako sedmnáctému hráči v historii.

HokejkaTV

„Když jsem tě před třiceti lety přivedl na první trénink, nikoho by tehdy nenapadlo, že ten kluk v ušance a oteplovačkách, který ani neuměl bruslit, jednou odehraje tisíc ligových zápasů,“ řekl během slavnostního ceremoniálu jeho otec Jaroslav. „Ty začátky si vybavím. Hned mě šoupli s o rok staršími, takže zatímco oni na tom lítali, já se držel mantinelů a šmatlal,“ popisoval s úsměvem vítkovický bek Jan Výtisk.

„Takže začátky byly dost krušné. Vzpomínám si, že jsem dostal od babičky svůj první dres. Nebyl pletený, takový bílý a měl kapsičku, kde jsem si mohl dát puk. Se staršími jsem puk moc neměl, takže jsem měl svůj. Bylo to pro mě opravdu těžké, ale přetrpěl jsem to a probojoval se až tam, kde jsem nyní. Za svou kariéru jsem moc rád," líčil. Jeho babička Boženka byla slávě přítomna, a zrovna v den jejich 86. narozenin.

„Moc hráčů tisícovku nemá, ale u mě je to ovlivněno i tím, že jsem nehrál nikde venku. Hraju pořád doma a už to tady asi dohraju. Doufám, že nějaké zápasy ještě přidám.“

„Jsem rád, že tady byla a viděla to. Měl jsem tady všechny své nejbližší. Jsem jim za to strašně moc vděčný. Rodičům, rodině, ale taky fanouškům a spoluhráčům. Vždycky jsem chytil perfektní partu, bez nich člověk ničeho nedosáhne. Chtěl bych poděkovat i svému agentovi Aleši Volkovi, který se mnou táhl celou kariéru a vždy mi se vším pomohl. Všem těmto lidem patří obrovský dík,“ pokračoval Výtisk.

Kromě rodiny, včetně dcer, se ke gratulantům přidala řada někdejších i současných spoluhráčů a trenérů. Postupně hovořili Daniel Zápotočný, Jaroslav Špaček, Jan Peterek, Daniel Seman, Radim Tesařík, Lubomír Sekeráš, Lukáš Derner, Branko Radivojevič, Radim Šimek, Ján Lašák, David Štich, Petr Nedvěd, Daniel Krenželok, Pavel Trnka, Jakub Petr, Patrik Bartošák a také nejlepší kamarád Milan Mikulík.

Foto: Pavel Netolička, hc-vitkovice.cz

„Pro mě to bylo emotivní, když jsem viděl všechny hráče, co mi přejí. S těmi kluky jsem hodně zažil. Hlavně se slovenskými hvězdami, které jsem potkal v Liberci. To jsou úžasní kluci. Byl jsem naměkko a potěšilo mě to,“ přiznal s tím, že si vzpomněl i na mistrovský pohár, ke kterému Bílé Tygry dovedl před třemi lety jako kapitán. „Na titul jsem čekal dlouho a jsem rád, že jsem se ho s Libercem dočkal,“ těšilo Výtiska.

Na město pod Ještědem nedá dopustit. „Na ta léta se nedá zapomenout, strávil jsem tam skoro sedm let. V Liberci jsem si našel kamarády a beru ho jako svůj druhý domov. Kdyby nepřišla nabídka z Vítkovic, zůstal bych tam natrvalo. Ale nelituju, že jsem se vrátil, dostal jsem šanci, prostor na ledě a už bych neměnil,“ prozradila opora Vítkovic, která hrála i za Spartu, Vary, Plzeň a Třinec, po 1000. duelu v extralize.

„Co jsem se blížil k bráně, tak se zmenšuje a zmenšuje. Je vidět, že se do takové šance dostanu jednou za deset let. Jsem dřevák.“

„Pro mě je to velké číslo a zadostiučinění, moc si toho vážím. Moc hráčů tisícovku nemá, ale u mě je to ovlivněno i tím, že jsem nehrál nikde venku. Působím pořád doma a už to tady asi dohraju. Doufám, že nějaké zápasy ještě přidám,“ přál si vítkovický bojovník a obětavec, který už třikrát ovládl Radegast index a nakročeno má ke čtvrtému triumfu. „Kolikrát toho chytí víc než já,“ smál se Patrik Bartošák.

Občas se Výtisk utrhne i bodově, zajímavý zápas odehrál právě proti Karlovým Varům. Vlastní gól, asistence u vítězné branky, 7 RI bodů a málem trefa do černého. Taková byla Výtiskova bilance v jubilejním utkání. Skórovat mohl netradičně v úniku. „Co jsem se blížil k bráně, tak se zmenšuje a zmenšuje. Je vidět, že se do takové šance dostanu jednou za deset let. Jsem dřevák,“ smál se na závěr povídání.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Hráči s 1000 starty v nejvyšší soutěži

1. Petr Kadlec – 1250 utkání
2. František Ptáček – 1210
3. Ondřej Kratěna – 1159
4. Petr Leška a Ondřej Veselý – oba 1156
6. Jan Peterek – 1139
7. Jiří Burger – 1130
8. Viktor Hübl – 1109
9. Lukáš Galvas – 1059
10. Tomáš Žižka – 1055
11. Marek Melenovský – 1043
12. Jiří Hanzlík – 1036
13. Josef Řezníček – 1035
14. Radim Tesařík – 1022
15. Pavel Kolařík – 1012
16. Michal Trávníček – 1006
17. Jan Výtisk – 1000

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz