Oceláři zabrali, Tygři odvrátili pohromu. Hradec padl s Kometou

Už o osm bodů vedou Tipsport extraligu hokejisté Liberce. Ve 41. kole ale měli namále, když museli obracet zápas s posledními Karlovými Vary. Druhý Třinec zabral po čtyřech porážkách, třetí je Kometa, která ukončila dlouhou domácí neporazitelnost Hradce Králové. Výbornou formu potvrdil Chomutov, Pardubice se marně hnaly za obratem na Spartě. Velmi důležitou bitvu v Olomouci zvládla Mladá Boleslav a Litvínov nezlomil prokletí zlínského stadionu, proto spadl na páté místo.

Sparta nakonec s Dynamem náskok nepustila

Po dvoubodovém vítězství nad Třincem čekala nového pardubického kouče Miloše Holaně ještě těžší prověrka na ledě Sparty. Domácí favorit zvládl mnohem lépe první polovinu zápasu, po gólu Hlinky a dvou povedených tečích Cingela vedl už 3:0. Dynamo se ale nevzdalo. Zlom ve vývoji přineslo sekání Řepíka, za které si sparťanský útočník vysloužil pětiminutový trest, a Pardubice díky Rolinkovi s Hubáčkem snížily na nejtěsnější rozdíl! Víc ovšem nestihly a navzdory střelecké převaze 34:23 nedosáhly v hlavním městě na body.

Jiří Veber (asistent trenéra Sparty Praha): „Do utkání jsme měli dobrý vstup, první třetina skončila 2:0 pro nás. Pak jsme měli další šance, ale bohužel je nevyužili. Jakmile daly Pardubice góla při našem oslabení, narostla jim křídla. Ve třetí třetině převzaly otěže a my se strachovali. Bylo to na základě naší hry, kterou jsme změnili – nevím, z jakého důvodu. Soupeře jsme tím pustili do utkání, zaplať pánbůh, že jsme získali tři body.“

Miloš Holaň (trenér Pardubic): „Začali jsme velice špatně, půlku zápasu Sparta dominovala a byla jasně lepší. Nevím, jestli šlo o nějaký blok v hlavách, že jsou domácí na koni. My jsme si dokázali, že můžeme hrát s každým, pokud hráči věří a jdou tomu naproti. Začátek utkání byl od nás opravdu katastrofální, Sparta byla silnější na puku, měla víc šancí. Mohli jsme být rádi, že to bylo jen 0:2. Začali jsme hrát vlastně až od naší první branky, škoda, že jsme v pětiminutové přesilovce nepřidali další. Ve třetí třetině nám začaly jezdit nohy, točili jsme všechny čtyři lajny. Když to shrnu: za začátek jsme si body nezasloužili, za ten konec možná jeden ano. Ale to jsou jenom kdyby. Musíme pokračovat dál a neplácat se po zádech za to, že jsme dobře odehráli jednu třetinu. Čeká nás spousta práce a jsme na ni připraveni.“

HC SPARTA PRAHA – HC DYNAMO PARDUBICE 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. J. Hlinka (P. Vrána, Klimek), 15. Cingel (Kudrna, Uher), 26. Cingel (Kudrna, Mikuš) – 38. Rolinek (Redenbach, Schaus), 42. Hubáček (Nedbal).
Rozhodčí: Lacina, Pražák – Flegl, Polonyi.
Vyloučení: 4:5, navíc Řepík (Sparta) 5 minut a do konce utkání.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 23:34.
Diváci: 7 516.
Nejlepší hráči: Lukáš Cingel – Tomáš Rolinek.
HC Sparta Praha: Pöpperle – Eminger, Mikuš, Švrček, Gernát, Piskáček, Barinka, Kalina – Klimek, P. Vrána, J. Hlinka – Netík, Ihnačák, Forman – Řepík, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.
HC Dynamo Pardubice: J. Hübl – Ščotka, Schaus, Nedbal, Čáslava, Leduc, Havlík, Zajíc – P. Sýkora, Redenbach, Rolinek – Beran, Tomášek, Hubáček – Bárta, Nahodil, Starý – Mallet, T. Kaut, Klimenta. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Po čtyřech porážkách Oceláři zdolali Plzeň

Po vzoru souběžné bitvy na Spartě zahájil své utkání skvěle i Třinec. Oceláře hnala proti Plzni touha zlomit sérii čtyř porážek, lepší start než trefy Rákose a Milana Doudery do osmé minuty si nemohli přát. Jenže druhý tým tabulky jako by se tím nechal ukolébat. Indiáni postupně zvýšili tempo, Kratěna po startu druhé části snížil a Indrák devět minut před koncem vyrovnal. Domácí však nakonec urvali aspoň bonusový bod, když Irglovi stačilo v prodloužení pouhých dvacet sekund.

René Mucha (asistent trenéra Třince): „První třetinu jsme dominovali, hráli jsme to, co jsme chtěli. Bylo vidět, že hrajeme doma a jsme hladoví po vítězství. Velká škoda, že jsme nevyužili přesilovku pěti proti třem. Vlastními chybami jsme soupeře nakopli, darovali jsme mu přesilovky a Plzeň se dostala zpátky do utkání. V dalším průběhu to už byl boj. Pokud bychom byli na vítězné vlně, asi bychom zápas dotáhli do vítězného konce už v normální hrací době. Jsme ale rádi, že v prodloužení Zbyněk Irgl nezlomil hokejku, ale rozhodl o dvou bodech.“

Ladislav Čihák (asistent trenéra Plzně): „Bohužel jsme navázali na tristní začátek, jak tomu bylo v utkání v Liberci. Bylo to katastrofální, neměli jsme vůbec pohyb. Třinec byl jasně lepší, měl lepší bruslení, byl důraznější v soubojích, lépe blokoval střely. Ve druhé třetině jsme se nadechli díky gólu ve dvojnásobné přesilovce. Zásluhou aktivity ve třetí části se nám povedlo vyrovnat. V prodloužení jsme bohužel udělali chybu a soupeř trestal. Mrzí nás ale špatné vstupy do zápasů, tohle se rozhodně nesmí opakovat.“

HC OCELÁŘI TŘINEC – HC ŠKODA PLZEŇ 3:2 po prodloužení (2:0, 0:1, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Rákos (Roth, Petružálek), 8. M. Doudera, 61. Irgl (Adamský) – 23. Kratěna (Stach, T. Svoboda), 51. Indrák (Stach, P. Kadlec).
Rozhodčí: Mrkva, Šír – Hlavatý, Tošenovjan.
Vyloučení: 4:5.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 31:31.
Diváci: 4 149.
Nejlepší hráči: Daniel Rákos – Petr Kadlec.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, L. Galvas, Krajíček, Hrabal, Nosek, M. Doudera, Jank – Irgl, Kane, Adamský – Dravecký, Špirko, Rákos – Hrňa, Marosz, Petružálek – Cienciala, Hladoník, Jašek. Trenéři: Kýhos a Mucha.
HC Škoda Plzeň: Machovský – P. Kadlec, Němeček, Čerešňák, Pulpán, D. Sklenička, Frühauf – T. Svoboda, Kratěna, D. Kubalík – Indrák, Preisinger, Stach – Schleiss, Kracík, Lev – Vondráček, Koreis, Hrnka. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Hanzlík a Čihák.

Piráti dál válí, doma si poradili s Vítkovicemi

Máme formu, zakopnutí v Hradci byl jenom omyl – právě to úspěšně dokazují hokejisté Chomutova, kteří v novém roce vyhráli šesté utkání ze sedmi! Do bitvy s Vítkovicemi, věnované místní nemocnici, vstoupili ve speciální edici dresů. A ty jim přinesly štěstí. Stejně jako dalším týmům, i Pirátům vyšel start a ve 22. minutě vedli už 3:0. Až pak se Ridera taky přihlásila do boje o body, nakonec dala tři góly, jenže domácí hokejisté vždy odskočili a pohlídali si vítězství 5:3. Po dvou bodech zapsali Růžička s Tomicou (1+1), Humlem a kapitánem Vondrkou (0+2).

Vladimír Růžička (trenér Chomutova): „Věděli jsme, že nás čeká soupeř, který měl celý týden volno. My jsme za sebou měli v posledním týdnu již dva zápasy. Hodně mě překvapil náš dobrý pohyb. Víme, že Vítkovice jsou velmi útočné a důrazné. Zápas jsme zvládli a měli jsme ho od začátku po kontrolou. Soupeř se i za stavu 3:0 snažil vracet zpět do zápasu. Utkání bylo dle mě velmi vyrovnané, ale my jsme byli v koncovce lepší. Jsem rád, že jsme se odpoutali od spodku tabulky, a byl bych rád, kdybychom uhráli sedmé místo.“

Jakub Petr (trenér Vítkovic): „Nemůžeme se s Chomutovem pouštět do žádných ofenzivních závodů. Bylo krásně vidět, jak domácí šance z předbrankového prostoru využívají. V první třetině jsme poté měli dvě nebo tři tutovky, které jsme měli dát. V dalším vývoji utkání soupeř všechny situace před bránou nekompromisně trestal, to byl rozdíl mezi námi a Chomutovem. Další věc je, že nemůžeme pomýšlet na vítězství, když inkasujeme pět branek. Ať je to doma či venku. Zlobilo nás to tři čtvrtě sezony a nemůžeme se k tomu vrátit. Pět branek je prostě hodně a my jsme měli šancí na více než tři góly. To je tedy ten zásadní rozdíl mezi týmy, a Chomutov tím pádem hraje o šestku, my ne.“

PIRÁTI CHOMUTOV – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 14. V. Růžička (TS), 16. Tomica (Huml, Vondrka), 22. Kudělka (V. Růžička, Sklenář), 37. Poletín (Huml, Vondrka), 52. Rutta (Tomica, Koblasa) – 25. D. Květoň (Hrbas), 51. Olesz (Vandas, E. Němec), 57. Hrbas (Szturc).
Rozhodčí: Hribik, Pešina – Gerát, Hynek.
Vyloučení: 3:2.
Bez využití.
Střely na branku: 29:26.
Diváci: 5 014.
Nejlepší hráči: Marek Tomica – Rostislav Olesz.
Piráti Chomutov: J. Laco – Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Rutta, Kudělka – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, V. Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Hlava, Kaše, Lauko. Trenéři: Růžička, Martínek a Šťastný.
HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Sloboda, Klok, Hrbas, Baranka, Urbanec, Výtisk, D. Krenželok – Tybor, O. Roman, D. Květoň – P. Zdráhal, Stastny, Olesz – Vandas, Kolouch, Kucsera – Tomi, E. Nemec, Szturc – Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

Liberec odvrátil ostudu proti poslednímu

Jednoznačný šok 41. kola se rýsoval v Liberci. Domácí lídr tabulky šel do zápasu s posledními Karlovými Vary v roli velkého favorita, ovšem nemusel mít vůbec nic! Bezbrankový stav totiž prolomila Energie, jíž vystřelili Skuhravý s Grígerem krátce po půlce duelu nečekaný náskok 2:0. Kabinou Bílých Tygrů se pak musela prohnat bouřka, díky níž nakonec skóre otočili. Ordoš a Jelínek zařídili v rozmezí 59 sekund vyrovnání a když šli hosté poprvé ve třetí třetině do čtyř, přesilovku využil k vítěznému gólu Jelínek. Liberec tak v čele extraligy zase zvýšil náskok na osm bodů.

Filip Pešán (trenér Liberce): „Věděli jsme, že přijede soupeř, který umí sbírat body jako třeba na Spartě a hraje velmi kvalitní zápasy. Nemohli jsme se po drtivou většinu zápasu dostat do tempa a do naší hry, což se nám trochu povedlo až v závěru utkání. Musím říct, že tým na střídačce i v kabině žil, i když se nám na ledě nedařilo. Doufali jsme do poslední chvíle, že skóre dokážeme otočit, což se nám s trochou štěstí v závěru podařilo."

Mikuláš Antonik (asistent trenéra Karlových Varů): „Musím kluky pochválit, hráli jsme dobře, makali a bojovali. Drželi jsme padesát minut výborný výsledek, v závěru Liberec přitlačil a bylo to pro nás již těžké. K tomu, abychom si odsud odvezli nějaké body, jsme možná potřebovali i trochu štěstí. Hráči odehráli dobrý zápas, i když z něho bohužel nemáme body."

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC – HC ENERGIE KARLOVY VARY 3:2 (0:0, 0:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 49. Ordoš, 50. P. Jelínek (Svačina), 56. P. Jelínek (Radivojevič, R. Šimek) – 33. Skuhravý (Kindl), 34. Gríger (Sičák).
Rozhodčí: Hradil, Kika – Frodl, Zavřel.
Vyloučení: 4:4, navíc Honzík (K. Vary) 10 minut.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 32:30.
Diváci: 5 758.
Nejlepší hráči: Petr Jelínek – Denis Kindl.
Bílí Tygři Liberec: Will – R. Šimek, Vitásek, Jan Bednář, Jánošík, Pyrochta, Derner, Plutnar – Svačina, P. Jelínek, Lakatoš – Valský, Bulíř, Radivojevič – J. Stránský, Bližňák, Bartovič – Ordoš, Vantuch, J. Vlach – J. Mikyska. Trenéři: Pešán a Mlejnek.
HC Energie Karlovy Vary: Honzík – Dujsík, Harant, M. Rohan, Sičák, Baldajev, Tomáš Dvořák, Benák – Mikulík, Tuominen, T. Rachůnek – Kindl, Skuhravý, Vachovec – Gorčík, Dušek, Stloukal – Davídek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Dva obraty a triumf Boleslavi v boji o desítku

Možná nejdůležitější body byly ve hře na ledě olomoucké plecharény. Utkaly se totiž dva týmy, které mocně bojují o desítku, a fanoušci byli svědky dvou obratů. Jako první šli do vedení hned ve čtvrté minutě Bruslaři díky Látalovi, ale Kohoutům vyšla druhá třetina, v níž skóre otočili Škůrek s Burianem. Jenže poslední slovo si vzali opět hosté. Vítězství na jejich stranu přiklonil dvěma góly během čtyř minut Tomáš Hyka, který byl vždy ve správný čas na správném místě, a z trestného střílení ho pojistil Musil. Dvanáctá Mora tak zakopla po sérii tří vítězství, Středočeši ztrácejí na desátou Plzeň už jen bod.

Jan Tomajko (asistent trenéra Olomouce): „Začali jsme špatně, Boleslav měla dvě tři dobré šance, ale naštěstí jsme dostali jen jeden gól. Ve druhé třetině jsme naopak měli víc šancí my, ale vyřešili jsme je špatně. To se nám pak ve třetí třetině vymstilo.“

Boris Žabka (asistent trenéra Mladé Boleslavi): „Měli jsme dobrý vstup do utkání a hráli jsme to, na co jsme se připravovali. Vytvořili jsme si nějaké šance a dali gól. Ve druhé polovině první třetiny nás podržel gólman. Do druhé třetiny vstoupil lépe soupeř a my jsme vypadli z tempa, ale týmovým výkonem, obětavostí a jednoduchostí jsme zápas otočili. Určitě to svědčí o tom, že v týmu je síla a charakter.“

HC OLOMOUC – BK MLADÁ BOLESLAV 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 18. Škůrek (Skladaný, Vyrůbalík), 32. Burian – 4. Látal (Kurka, Hanzlík), 46. Hyka (Musil, Jonák), 49. Hyka (Musil), 58. Musil (TS).
Rozhodčí: Čech, Hejduk – Kotlík, Zíka.
Vyloučení: 5:3.
Střely na branku: 25:25.
Diváci: 4 166.
Nejlepší hráči: David Škůrek – Tomáš Hyka.
HC Olomouc: Konrád – Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Houdek, Rašner, J. Galvas – Skladaný, J. Knotek, Laš – Eberle, R. Vlach, Strapáč – Rác, T. Mikúš, Holec – Fořt, Herman, Burian. Trenéři: Venera a Tomajko.
BK Mladá Boleslav: Maxwell – Stříteský, Štich, Kurka, Hanzlík, Kučný, T. Voráček, Trončinský – Hyka, Musil, Pacovský – Orsava, Klepiš, Pabiška – Jonák, Vampola, Látal – Žejdl, Urban. Trenéři: Výborný, Žabka a Vidner.

Zohornův hattrick nestačil, přesto Kometa slaví

Šlágr kola, jak se sluší a patří! Čtvrtý Hradec sehrál s pátou Kometou nervydrásající partii, po níž hosté nakonec přerušili svou mizérii a získali cenné vítězství. První třetinou se sice profaulovali, ale Mountfield z toho vytěžil jen gól Bednáře, a pak si vzal slovo Hynek Zohorna: Díky jeho čistému hattricku sahali Brňané po třech bodech! To by ale nesměli znovu usednout na trestnou, Gregorc a Köhler z dalších přesilovek v 55. a 56. minutě vytěžili vyrovnání. Rozhodovalo až parádní prodloužení, v němž trestné střílení proměnil Haščák a hradecká tvrz po osmi zápasech padla. Oba dva soupeři i tak přeskočili Litvínov.

Václav Sýkora (trenér Hradce Králové): „Vstoupili jsme do zápasu a brzy měli přesilovku pět na tři, kterou jsme docela rychle zužitkovali. Pak následovalo pět minut přesilovky pět na čtyři, s těmi jsme ale vůbec nenaložili dobře. Jako by nás to i trochu vykolejilo. Vůbec přesilovky byly v zápase problémem. Věděli jsme, jak Kometa hraje oslabení, ale v reálu na ledě jsme na to nedokázali zareagovat. Paradoxně jsme se ale potom díky přesilovkám dotáhli ze stavu 1:3 na 3:3. V zápase jsme měli hodně šancí, nebyli jsme ale tak produktivní jako v předešlých utkáních. Ani černá práce a dřina nebyla taková a souhlasím s tím, že v tomhle bylo Brno o trošičku lepší a asi si díky tomu bod navíc zasloužilo.

Kamil Pokorný (asistent trenéra Komety Brno): „Do Hradce jsme vzhledem k jeho výsledkům z poslední doby jeli s velkou pokorou a respektem. Náš plán byl hrát jednoduše, týmově. Bohužel jsme v prvních deseti minutách první třetiny dovolili domácím luxus hrát téměř osm minut přesilovou hru, z toho skoro dvě minuty pět na tři, kterou využili. Postupně jsme se ale dostali do zápasu. Ve druhé třetině jsme, myslím zaslouženě, otočili stav a ve třetí přidali třetí gól. Věřím tomu, že kdybychom byli disciplinovanější, zápas bychom zvládli. Bohužel jsme domácím znovu nabídli tři přesilovky. Oni dvě využili a dotáhli zápas k remíze. Prodloužení bylo strhující na obě strany, samostatné nájezdy, tyčka... Nakonec se štěstí přiklonilo na naši stranu a myslím, že za naší bojovnost a týmovost po právu. Chci hráčům poděkovat.“

MOUNTFIELD HK – HC KOMETA BRNO 3:4 po prodloužení (1:0, 0:2, 2:1– 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Jaroslav Bednář (Gregorc), 55. Gregorc (Jaroslav Bednář), 56. Köhler (Jarůšek, Jaroslav Bednář) – 29. H. Zohorna (M. Kvapil, V. Němec), 37. H. Zohorna (Trška, V. Němec), 50. H. Zohorna, 64. Haščák (TS).
Rozhodčí: Úlehla, Bulanov (Rusko) – Bláha, Špůr.
Vyloučení: 5:7, navíc Dymáček (Kometa) 5 minut a do konce utkání.
Využití: 3:1.
Střely na branku: 29:23.
Diváci: 6 103.
Nejlepší hráči: Jaroslav Bednář – Hynek Zohorna.
Mountfield HK: Rybár – Čáp, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Plášil – Köhler, Džerinš, Šimánek – Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej – Jarůšek, Dragoun, Picard – R. Pavlík, T. Knotek, Kopta. Trenéři: Sýkora, Hynek a Martinec.
HC Kometa Brno: Čiliak – O. Němec, Štencel, Trška, Gulaši, L. Vágner, Malec, F. Král – Vincour, Čermák, J. Káňa – H. Zohorna, V. Němec, M. Kvapil – Haščák, Nečas, R. Zohorna – Dostálek, F. Dvořák, Dočekal – Dymáček. Trenéři: Zábranský, Pešout, Pokorný a Haken.

Verva neprolomila prokletí zlínského stadionu

Třináctkrát v řadě se hokejisté Litvínova vraceli ze Zlína bez výhry, ale to už teď neplatí. Teď už je to čtrnáctkrát. Na Moravě se hrála kvalitní a vyrovnaná bitva, které dlouho dominovali především brankáři – Janus kapituloval jen na startu druhé části z hole Popelky, Kašíka tři sekundy před druhou sirénou mazácky překonal Lukeš. Vítěznou trefu zařídil až v 54. minutě Holík, jenž ve hře čtyři na čtyři tečoval Řezníčkovu střelu, definitivu pak Ševcům přisoudil Šťastný. Zlín tak dál úspěšně dohání tradiční ztrátu z podzimu a už je devátý.

Robert Svoboda (trenér Zlína): „Pro nás to byl těžký zápas už od začátku. Soupeř měl lepší pohyb, byl silný na puku a měl dobré hráče v ofenzivě. Ve druhé třetině jsme se dostali do vedení šťastným gólem. Mohli jsme jim utéct v přesilovce pět na tři, která z naší strany ale nebyla dobrá. Završil to gól tři vteřiny před koncem druhé třetiny, což bylo velice nepříjemné. Hráče jsme ale povzbudili, snažili jsme se jim říct, jakým způsobem se to dá uhrát. Šťastná teč nás posunula do vedení 2:1 a otevřená obrana nám pak umožnila dát rozhodující gól.“

Darek Stránský (asistent trenéra Litvínova): „Z naší strany byla vidět vůle, odhodlaní, bojovnost, nasazení a koncentrovaný výkon. V utkání jsme prohrávali, ale bojovností a snahou jsme dali gól do šatny. Ve třetí třetině jsme chtěli podobným stylem zápas dohrát a pokusit se dát gól, nebo to udržet do konce. Bohužel jsme v jedné situaci v předbrankovém prostoru zaváhali a dostali gól. V závěru jsme nebyli trpěliví, zbytečně jsme se hrnuli dopředu a zbytečně jsme se vybláznili, z čehož vyplynula šance a následné rozhodnutí Zlína. Jsme zklamaní.“

PSG ZLÍN – HC VERVA LITVÍNOV 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 25. Popelka (Řezníček), 54. P. Holík (Řezníček, Říčka), 59. Šťastný – 40. Lukeš (Gerhát, V. Hübl).
Rozhodčí: Baluška, Müllner (oba Slovensko) – Gebauer, Lederer.
Vyloučení: 5:6.
Střely na branku: 36:29.
Diváci: 3 944.
Nejlepší hráči: Libor Kašík – Jaroslav Janus.
PSG Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Matějíček, Blaťák, Řezníček, Žižka – Šťastný, P. Holík, Říčka – Bukarts, Popelka, Kubiš – Okál, Chytil. O. Veselý – J. Ondráček, Honejsek, Ostřížek. Trenéři: Svoboda a Hamrlík.
HC VERVA Litvínov: Janus – Gula, Kubát, K. Pilař, Z. Sklenička, F. Pavlík, Frolo – Gerhát, V. Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý – M. Hořava, Reichel, Trávníček – Dufek, Válek, Jurčík. Trenéři: Rulík, Stránský a Šlégr.