Obrovská škoda, smutní Haken po dvou prohrách. Ale máme na čem stavět

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Byl to obrázek, který českého fanouška hodně potěšil: Reprezentace do 16 let po větší část úvodního dvojzápasu ve Vierumäki domácí Finy přehrávala. Jenže ani velká střelecká převaha v prvním utkání, ani vedení 4:1 deset minut před koncem odvety nestačily k vítězství a svěřenci Petra Hakena pokaždé prohráli 4:5 v prodloužení.

HokejkaSHOPvanoce

„Určitě bych chtěl kluky pochválit za to, jak měli obrovskou snahu zápasy zvládnout. Přístup, všechno okolo. Myslím, že máme na čem stavět, a těšíme se do další práce a dalších zápasů,“ hlásí hlavní kouč Petr Haken. I když ztracené vítězství ve druhém utkání mu ještě hodně vrtá hlavou.

Zdálo se, že zápas v pohodě vyhrajete…
Přitom jsme první zápas odehráli lépe. Tentokrát jsme se tolik netlačili do zakončení, chyběla tam jednoduchost. Soupeř nebyl v první třetině vůbec nebezpečný, a to nás asi dost uspalo. I když jsme vedli 2:0, náš výkon nebyl vůbec stoprocentní. To se ukázalo při vstupu do druhé třetiny, kdy byli Finové mnohem aktivnější. Začali víc bruslit, dohrávat a my jsme s tím měli trošku problém. Naštěstí jsme dostali pouze jednu branku, pak se hra srovnala. A když jsme dali třetí gól, myslím, že jsme byli do konce druhé třetiny lepší.

Prohra přes parádní výkon. Šestnáctce na Finy nestačilo 53 střel »

Vedli jste dokonce 4:1. Jaké máte vysvětlení pro to, co se v posledních deseti minutách stalo?
Nejdřív jsme hru kontrolovali a soupeře do ničeho nepouštěli. Vůbec jsme se ale taky nedostali do větších šancí, přitom kdybychom dali ještě jednu branku, asi by bylo rozhodnuto. Druhá desetiminutovka byla ovlivněná zbytečnými fauly. Nejdřív jsme vyhodili kotouč mimo hřiště, potom jsme šli zbytečně do tří. Když jsme v závěru dostali přesilovku, tak jsme ji vůbec nehráli dobře. A poslední vyloučení bylo úplně zbytečné, v útočném pásmu. Finové to zkusili v šesti a i s trochou štěstí tam kotouč dotlačili. V prodloužení jsme byli lepší, měli jsme tři jasné gólové šance, ale pak jsme nedůsledně zahráli kolem branky. Je to obrovská škoda. 4:1 deset minut před koncem… To se nesmí stávat, abychom zápas prohráli.

Sestřih prvního utkání

Dokážete si i z takové ztráty vzít něco pozitivního?
Klukům to ukazuje, že vůbec ještě nejsme připraveni tak, jak bychom chtěli, že nás čeká hodně práce. Je to pro nás obrovská škola a je perfektní, že jsme měli konfrontaci s tak těžkým soupeřem hned na začátku. Zase je ale velké plus, že jsme opravdu byli schopní v každém zápase čtyři góly dát.

Byli z toho kluci hodně zklamaní? Cítili, že za takové výkony měli vyhrát aspoň jeden zápas, možná tedy spíš oba?
Zklamaní jsme byli všichni, na hráčích to bylo vidět. Musíme to ale použít tak, aby se to příště nestalo. Každá porážka nám musí pomoct do dalších utkání. Vždycky je dobré hned na začátku zjistit, že to tak jednoduché není a nebude. Věřím tomu, že je tady spousta šikovných hráčů, kteří se chtějí zlepšovat a tohle jim jenom pomůže.

Další těžká rána... Šestnáctka ve Finsku ztratila vyhraný zápas »

Všichni máme v čerstvé paměti, jak Finové naložili naší osmnáctce na Hlinka Gretzky Cupu. Co teď bylo ve vašem případě dobře? Čím jste je dokázali po větší část dvojzápasu přehrávat?
V prvním zápase bylo vidět obrovské nadšení. Pohyb, snaha jít do brány, zakončit. Měli jsme spoustu střel. To byl velký rozdíl oproti druhému zápasu, kdy jsme se průběhem první třetiny nechali trochu uspokojit a neměli jsme tu jednoduchost. Chodili jsme složitě do soubojů jeden na jednoho, měli jsme spoustu ztrát na modré čáře. A ještě se nám tolik nedaří přesilové hry, ačkoli myslím, že na ně máme dost šikovné hráče. Musíme se na ně víc zaměřit a věřím, že to pak bude rozdílový moment.

Sestřih druhého utkání

Jako byl pro Finy na konci druhého zápasu.
Přesně tak. V tom byl veliký rozdíl, my jsme využili jenom situaci pět na tři, jinak se nám nedařily. A když se vrátím k otázce, co bylo dobře? Byla tam vidět obrovská chuť a ve druhém zápase se nám dařilo zareagovat i na to, jak jsme předtím nechávali soupeře jezdit do spousty přečíslení. Dokázali jsme kontrolovat hru. Asi bych to opravdu rozdělil: V prvním zápase jsme byli hodně aktivní směrem do brány a měli hodně střelby, taky je potřeba říct, že Finům výborně zachytal brankář. To nám ve druhém chybělo.

Jak se hráči s akcí popasovali s ohledem na to, že pro ně byla vůbec první na mezistátní scéně? Viděl jste u nich nervozitu?
Myslím, že do prvního zápasu šli s čistou hlavou. Ve druhém byla vidět nervozita už proto, že jsme ten zápas mohli vyhrát a chtěli vyhrát. Zároveň se trochu ukázala nezkušenost, jak si s tím v závěru poradit. Z toho pramenily zbytečné fauly. Byla to pro všechny první akce, první zápasy v reprezentačním dresu, a věřím, že ta zkušenost je do budoucna jenom posune. Určitě bych je chtěl pochválit za to, jak měli obrovskou snahu zápasy zvládnout. Přístup, všechno okolo. Myslím, že máme na čem stavět, a těšíme se do další práce a dalších zápasů.

Foto: Twitter Leijonat

Bodově vyčnívala čtvrtá formace Matěj Přibyl – Ondřej Hrabík – Adam Bareš, v prvním zápase se postarala o všechny góly. Zaslouží si pochvalu?
Za produktivitu určitě. Ti hráči splnili možná až nad očekávání, co jsme od nich chtěli. Naopak jsme čekali větší příspěvek od některých hráčů, kteří se prosazovali loni v soutěži a i na kempech vypadali, že by měli být rozdíloví. Myslím ale, že to je o adaptaci. Prosadit se a dát branku ve spolupráci je trochu jiné než u nás v soutěži, hráči si na to pomaličku zvyknou. Věřím, že se adaptují co možná nejrychleji a budou schopni to prokázat na dalších akcích, které nás čekají. Ještě budeme muset zapracovat na tom, aby si zvykli trochu přitvrdit, protože fyzická hra tam zatím ještě nebyla.

Jako kapitána jste určili Tomáše Hamaru. Jak se osvědčil? Byl přirozeným lídrem kabiny?
Tomáš odehrál ty dva zápasy slušně, jsou tam nějaké drobnosti, ale to u všech kluků. Je jim patnáct, mají to před sebou. Že byl zvolený kapitánem, nám dávalo smysl i mimo led. Určitě nechceme mít během sezony jednoho kapitána. I to je náš úkol, abychom našli lídra, aby se tu roli učili i ostatní hráči a abychom do dalších ročníků vytipovali osobnost, která si s tím poradí nejlépe.

Z jaké části teď obměníte kádr pro turnaj v Salcburku?
Už jsme dávali nominaci dohromady, aby ji hráči věděli, protože se sejdeme hned příští týden. Bereme osm nových hráčů a nové brankáře, takže je to skoro z půlky nový tým. Chceme ale nechat něco, co jsme viděli a v čem chceme pokračovat. Teď máme poslední možnost, než začne soutěž. Potom zase uvidíme spoustu jiných hráčů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz