OBRAZEM: Když nejde o výsledek, a přesto je zážitek nezapomenutelný

Foto: Roman Kučera

17. května 14:02

Roman Kučera

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Čtvrteční zápas Švédska s Rakouskem nebyl ze sportovního hlediska nijak zajímavý. Mistři světa se ujali čtyřmi rychlými góly vedení – už v čase 7:32 první třetiny byl stav 4:0.

HokejkaTV

O vysokém vítězství Švédů "v suchém tričku" neměl nikdo pochybnosti, zvlášť, když na vlastní oči viděl, co se dělo na hrací ploše.

Foto: Roman Kučera

Rakouští fanoušci si však nenechali vzít svou dobrou náladu, neúnavně hnali své miláčky vpřed. I když připouštím, že slovo "vpřed" může v tomto konkrétním případě působit poněkud zlověstně....

Foto: Roman Kučera

Hala byla téměř plná. 8 386 diváků tvořili většinově Češi, kteří měli nakoupené lístky na celý dvojzápas. Přesto zde měli početné zastoupení i fanoušci obou zemí. 

Foto: Roman Kučera

Švédové rozptýlení po celé hale, jako obvykle neměli žádný typický "kotel", pouze v severním rohu haly bylo jedno místo, které se jevilo žlutější než ostatní.

Foto: Roman Kučera

U Rakušanů to bylo trochu jiné. Mají jádro, které udává tón fandění zbytku haly. Jsou zde lidé v maskách, s pomalovanými obličeji, dokonce v dobových kostýmech ve stylu Mozarta.

Foto: Roman Kučera

Nepřijeli sem vyhrát MS, ale pobavit sebe i celou Bratislavu. Jejich zpěv a aktivní kousky z vlajkami neustával, i když borci v červeném na ledě zdaleka nevyhrávali. Jejich často zpívaným chorálem je zlidovělá melodie "Babylon" s textem, kde výrazně dominuje slovo "scheißegal", které dává tušit, že zpívající jen tak něco nerozhodí. (Dámy prominou...) Jižní roh haly byl jimi zcela zaplněn.

Foto: Roman Kučera

Pár minut před koncem, za zcela rozhodnutého stavu 8:1, se stala málo vídaná věc. Ze severního konce vyrazil od Švédů nekonečný had, vedený jedním Rakušanem s vlajkou a skupinou modrožlutých Švédů. Procházeli ochozy, kde se k nim přidávali další fanoušci včetně českých. Vytvořili hada přes celou halu, zpívajíce "Babylon", každý v jazykové verzi, která mu vyhovovala. Přidal se i diskžokej v hale.

Foto: Roman Kučera

Průvod postupně došel do rakouského kotle, kde se všichni promíchali, celý ho zaplnili a další se tam už nevešli. Žádný problém, had prostě zůstal stát na místě přes celou halu až do konce zápasu.

Foto: Roman Kučera

Pořadatelé, kteří jsou zde skvělí, mají pochopení pro kreativní fandění a nebrání mu. Vždyť lidé sem chodí rádi proto, že se zde mohou skvěle bavit, užívat si hokeje a přispět i dle svých možností ke zlepšení nálady. Ať jsme v červeném, modrém či žlutém, spojuje nás všechny jedna věc. Láska k hokeji. Bratislava je světovým městem hokeje. Ať žije!

Foto: Roman Kučera

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz