Nula v útoku stála šanci na finále, sedmnáctku čeká boj o bronz

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

9. listopadu 2019, 3:47

Martin Voltr

Čeští hokejisté do 17 let si na kanadském turnaji World Hockey Challenge o zlato nezahrají. V opatrné semifinálové bitvě podlehli Rusům 0:4, herně vyrovnaný zápas rozhodla sborná větší úspěšností v několika málo šancích. Češi tak alespoň zkusí po dvou letech získat bronz.

Fanshop národního týmu

Ročník 2003 v šestnáctce neporazil Rusy ani jednou za čtyř pokusů, jeho výkony ale měly stoupající tendenci. Semifinále kanadského turnaje ji i přes zdánlivě jasný výsledek z velké části potvrdilo.

Proč? Dá se říct, že v prvních dvou třetinách udělaly oba týmy pouze po dvou velkých chybách, ale jen sborná je potrestala.

„Výsledek je pro nás až krutý. Hráči investovali do hry obrovské úsilí, avšak neměli jsme dnes momentum zápasu,“ říká hlavní trenér Václav Eismann.

Zatímco čtvrtfinále se Švédy bylo o nadšení, tahle bitva o trpělivosti. První „okno“ v obraně vyrobili Češi a v osmé minutě za to pykali, když Danila Jurov v přečíslení střílel ke druhé tyči. Odpověď mohl přinést průnik Svozila, jenž puk krásně přihrál pod sebe Ramikovi před prázdnou bránu. Tutovku ale zastavil obránce.

„Výsledek je pro nás až krutý.“

Právě tahle šance české mladíky hodně oživila, oslabení zkraje druhé třetiny ubránili skvěle a aktivně, a potom přišla druhá možnost: Petr Moravec vystřihl krásný slalom, který však v tísni zakončil těsně vedle.

Ještě Ramikova teč Menšíkovy nabídky lehce vystoupla z opatrné podívané, kterou způsobovaly i komerční pauzy skoro v každém přerušení. Pak ale česká defenziva zaspala podruhé, a znovu osudově. U tyčky nechala volného Fjodora Svečkova, jenž dokončil vynikající Jurovovu práci.

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

„U prvního gólu jsme špatně otevřeli osu hřiště, následně jsme selhali v šanci do prázdné brány. Druhý gól padl ze situace, na kterou jsme se připravovali, zavahali jsme v důslednosti detailu,“ mrzí Eismanna.

Skóre 0:2 jasně rozdalo karty do třetí třetiny, která už byla buď, anebo. Teprve na jejím startu dostal český tým svou první přesilovku, na kontaktní gól však nedosáhl. Pavel Kanajev chytal velmi přesvědčivě.

„Soupeř zajistil obranu a spoléhal na protiútoky. Obdivuhodné je, že ruský tým udělal svůj jediný faul až ve třetí třetině, kdy už byl v dvoubrankovém vedení,“ připouští český trenér.

„Přes dnešní zklamání půjdeme s odhodláním do zápasu o bronz.“

Potom zápas definitivně zlomil Daniil Lazutin. Po českém námazu v rozehrávce zůstal sám před Suchánkem, jehož vymíchal do prázdné brány. Pojistku přidal minutu před koncem z přečíslení svým druhým gólem Svečkov, tentokrát zakončil mezi betony.

Nula na brankovém kontě může Čechy pořádně mrzet i proto, že sborná v každém z dosavadních utkání turnaje inkasovala ze hry čtyři góly.

Soupeř tak dál pomýšlí na obhajobu loňských zlatých medailí, ve finále vyzve USA. Zato svěřenci Václava Eismanna se pokusí po dvou letech napodobit ročník 2001, jenž v Kanadě vybojoval třetí místo. Poslední zápas na turnaji je čeká dnes od 23:00 SEČ proti týmu Kanada White, jemuž ve skupině podlehli 0:3.

„Přes dnešní zklamání půjdeme s odhodláním do zápasu o bronz,“ dodává Václav Eismann.

Semifinálové zápasy:

RUSKO – ČESKO 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. Jurov (Gaidamak, Ivanov), 35. Svečkov (Jurov, Minťukov), 47. Lazutin (Poltapov), 59. Svečkov (Gaidamak).
Vyloučení: 1:3, navíc Šedivý a Machů (oba Česko) 10 minut.
Bez využití.
Střely na branku: 20:21 (3:7, 11:10, 6:4).
Nejlepší hráči: Pavel Kanajev – Jakub Šedivý.
Rusko: Kanajev – Grudinin, Ivanov, Berezovskij, Minťukov, Sapunov, Lukaševič, Dimitrov, Ganin – Sviščev, Ivancov, Nadvornyj – Čibrikov, Lazutin, Poltapov – Jurov, Gaidamak, Svečkov – Mechovov, Prokopenko, Syčev. Trenéři: Kozyrev, Gusmanov, Nechoroših, Popov a Stavrovskij.
Česko: Suchánek – Špaček, Svozil, Machů, D. Moravec, Šedivý, Ticháček, Pinkas – Ryšavý, P. Moravec, Brada – Ramik, Szturc, Menšík – Pajer, Brabenec, Půček – Altrichter, Měchura, Sedláček – Gajda. Trenéři: Eismann, Žemlička a Zachrla.

USA – Kanada White 7:3 (2:0, 4:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 11. Lucius (Martin), 12. Saganiuk (St. Louis), 23. Schmidt (Janicke, Savage), 25. Wilmer (Behrens, Devine), 26. Savage, 37. Wilmer (Devine), 49. Duke (J. Hughes) – 27. Richard, 60. Richard (Stillman, Kidney), 60. Legault.

Závěrečný den World U17 Hockey Challenge

Sobota 9. listopadu:
18:00 zápas o 7. místo Kanada Black – Finsko (Swift Current)
22:00 zápas o 5. místo Švédsko – Kanada Red (Swift Current)
23:00 zápas o bronz Kanada White – Česko (Medicine Hat)

Neděle 10. listopadu:
3:00 finále USA – Rusko (Medicine Hat)

Začátky zápasů jsou uvedeny v českých časech, v Kanadě je o 7 hodin (Swift Current), resp. 8 hodin (Medicine Hat) méně.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz