Novým šéfem KHL je bývalý mistr světa. Spolupráci s Faselem nevylučuje

14. února 12:21

Václav Jáchim

Před několika dny se o tom začalo spekulovat, teď je změna na pozici šéfa KHL potvrzena. Místo Dmitrije Černyšenka, jenž byl jmenován novým vicepremiérem ruské vlády, povede elitní soutěž Alexej Morozov (na snímku). Dvojnásobný mistr světa se s Radou ředitelů KHL dohodl na čtyřleté smlouvě.

Nový fanshop

Když bylo jasné, že Černyšenko vzhledem ke vstupu do politiky funkci opustí, hned padaly zmínky o tom, že ideálním kandidátem bude právě Morozov. Někdejší výtečný útočník to v první chvíli odmítl komentovat, coby šéf MHL odkazoval, že má dost povinností v juniorském hokeji.

Nicméně věci dostaly spád a Morozov se skutečně posouvá do prestižního křesla bosse Kontinentální ligy. Na posledním zasedání ho ve funkci potvrdila Rada ředitelů KHL – a to jednomyslně. „Morozov má v hokejovém světě velkou autoritu. Dosud byl viceprezidentem Kontinentální ligy za oblast rozvoje mladých hráčů. Pět let působil ve vedení MHL a nepochybuji o tom, že získal patřičné zkušenosti, které teď zúročí v nové pozici," řekl webu allhockey.ru předseda Rady ředitelů KHL Gennadij Timčenko.

Foto: Twitterový profil KHL

Morozov se s vedením soutěže dohodl na čtyřleté spolupráci, prozatím není jasné, zda ho výhledově nedoplní nebo případně nevystřídá René Fasel. Dlouholetý prezident Mezinárodní hokejové federace brzy ukončí mandát, podle informací ruských médií je ve hře jeho přechod do struktur Kontinentální ligy.

Ve velké východní zemi chtějí využít zkušeností a kontaktů, jimiž Fasel disponuje. Ostřílený činovník má poslední dobou s představitelé ruského hokeje velmi těsné vztahy. Morozov možnou spolupráci nevylučuje. „Jakmile René Fasel opustí pozici v IIHF, pak s ním budeme jednat. Prozatím zůstaneme u průběžné komunikace. Máme v plánu promluvit si během mistrovství světa ve Švýcarsku," připomněl nový šéf KHL.

Morozov v minulosti platil za elitního ruského hokejistu. Mistr světa 2008 a 2009 má doma stříbro z olympiády 1998 v Naganu, celkem startoval na sedmi světových šampionátech. Sedm sezon hrál za Pittsburgh v NHL, kde má na kontě 451 utkání 219 bodů. Po návratu do Ruska získal s Kazaní Gagarinův pohár, aktivní kariéru ukončil na jaře 2014 – tehdy byl hráčem CSKA Moskva.

Foto: Alena Zapletalová

Uvědomuje si, že práce je před ním hodně. „Povedeme jednání se zástupci Ligy mistrů, jestli bychom nenašli způsob, jak začlenit i kluby KHL. Ovšem program naší soutěže je dost nabitý, přestávky máme jen pro akce Euro Hockey Tour," upozornil Morozov. Chystá se také na cestu za Atlantik. „Rád bych odletěl do Severní Ameriky a zjistil, zda je vůle k případným zápasům mezi týmy NHL a KHL. Budou to náročná jednání. NHL odmítá uvolnit hráče pro olympiádu, těžko hledá společnou řeč s Mezinárodním olympijským výborem a IIHF," doplnil.

V nejbližší době bude kromě Kontinentální ligy řídit nadále také juniorskou MHL, která bude hledat jeho optimálního nástupce. „Mládežnický hokej v Rusku řeší některé důležité problémy, především odchod talentovaných hráčů do zahraničí a také návrat draftu. Ovšem MHL roste, produkuje juniorské reprezentanty a perspektivní borce pro Kontinentální ligu. Nová práce je pro mě výzvou a zároveň velkou odpovědností," uzavřel.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz