Novinky ze zámoří i jistota v základech. Zechovská s Pejšovou pilovaly na kempu IIHF

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na cestě za snižováním odstupu hokejově nejrozvinutějších zemí od těch ostatních pořádá Mezinárodní hokejová federace pravidelné letní kempy. I z Česka na ně míří sportovci či trenéři, na konci června se brankářský kemp ve slovenském Hamuliakovu týkal dvou talentovaných gólmanek: Kateřiny Zechovské (na snímku vlevo) a Julie Pejšové.

HokejkaSHOPvanoce

Každý den dvě tréninkové jednotky na ledě a jedna na suchu, k tomu kupa přednášek i teambuilding. Brankářky se na kempu poblíž Bratislavy vůbec nenudily, čerpaly spoustu nových poznatků od největších světových odborníků v řemeslu a také svých špičkových předchůdkyň.

„Tréninky na ledě byly pokaždé stavěné na něčem jiném. Byly spíš o základech, jak držet správný postoj a těžiště, až po takové detaily jako jak hrát spodní zónu na tyčkách. Já jsem si spíš potvrdila věci, které jsme už probírali s Vráťou Vajnerem v předešlých sezonách,“ říká Kateřina Zechovská se zmínkou hlavního trenéra českých reprezentačních gólmanek.

Vajner světové trendy pečlivě sleduje, takže jeho svěřenkyně teď neobjevovala žádnou Ameriku. „O většině věcí už jsem slyšela. Přínos byl v tom, že jsem se v těch základech naučila lepší detaily. A základy jsou na hokeji to nejdůležitější, na těch se staví,“ povídá.

Kemp byl hodně zaměřený na rozdělení obranného pásma do zón v závislosti na postavení střelce. „Podle toho se má člověk stavět k puku, vyjíždět si, celkově to má vliv na poziční hru. Když to gólman umí, tak jsou pro něj zákroky jednodušší a zároveň střelci daleko víc ztěžuje příležitost. Když stojíte dobře, je kolem vás opravdu málo místa,“ ví Zechovská, která jako jedna z menších brankářek musí na poziční hru hodně sázet.

Zatímco starší z českého dua už tři roky chytá v seniorské kategorii, Julie Pejšová má před sebou ještě dva roky v juniorkách. Na kempu proto patřila do jiné skupiny. Gólmanky byly rozdělené podle věku a v každé kategorii pak ještě do dvou týmů.

„Program byl hodně náročný, vstávaly jsme brzo a večer jsme na hotel přijížděly většinou až kolem deváté, desáté. Naučila jsem se tam hrozně nových věcí a jsem ráda, že jsem tam měla možnost být,“ začíná nadšeně Pejšová. Ta si nemohla vynachválit osobnosti, které brankářkám předávaly zkušenosti.

„Některé gólmanky byly na olympiádě. Delší dobu jsem sledovala třeba Kim Martinovou ze Švédska,“ přiznává. V ženském hokeji mají obrovské jméno i další Evropanky jako Florence Schellingová, Zuzana Tomčíková, Meeri Räisänenová či Valentina Lizanaová Wallnerová. „Dozvěděla jsem se hodně i o stylu chytání v zámoří, kde mají jiné věci. Hodně jsem si rozšířila pohled,“ pokyvuje Pejšová.

Mezi 44 gólmankami nechyběla i řada dívek a žen z Afriky, Asie či Latinské Ameriky. Pro ně musel mít kemp ještě větší přínos. „Koukala jsem se na ostatní holky a bavily jsme se o tom, jak to u nich vypadá. Třeba jedna gólmanka z Turecka na to, že chytala sedm měsíců, byla hrozně šikovná. Nebo z Indonésie. Na to, že tam nemají úplně nejlepší podmínky, chytaly fakt dobře,“ říká uznale šestnáctiletá hvězdička směrem k dalším účastnicím kempu.

Na Slovensku tak navázala i spoustu přátelství. Při její upovídanosti se není vůbec čemu divit... „V tomhle ohledu to bylo úplně skvělé. Mám hodně nových kamarádů, jenom za ty tři dny jsem si hrozně zlepšila angličtinu, naučila jsem se i celkem mluvit,“ usmívá se Pejšová.

Ale ne že by předtím měla s jazykem větší problémy, na svůj věk je vybavená slušně. To se jí hodilo zejména na přednáškách. „Hodně mi to dalo. Měly jsme přednášky i o přístupu k hokeji, o dopingu a podobně, nebo besedy s těmi gólmankami. Bylo to fakt super,“ opakuje.

Angličtinu může mezi svoje přednosti bez potíží zařadit i Kateřina Zechovská. U ní je to dané i tím, že poslední rok strávila v Kanadě. „Navíc jsem teď dělala ACT testy kvůli univerzitě. Na těchhle kempech se v pohodě domluvím jak s trenéry, tak hráčkami. S většinou věcí jsem neměla problém, na přednáškách jsem rozuměla všemu,“ ujišťuje dvacetiletá gólmanka, která nyní vyhlíží svoje další působiště.

„Testy jsem splnila, ale dělala jsem je teprve nedávno, potom se dlouho čekalo na výsledky. Takže zatím nebylo moc času to řešit a všechno je zatím v jednání. Chtěla bych ale jít na Long Island University, což je nová univerzita v divizi I,“ líčí.

Českých hokejistek míří na americké vysoké školy každým rokem víc a víc, v uplynulé sezoně se jich tam ukázalo už devět. Mezi nimi i brankářská průkopnice Blanka Škodová, na jejíž stopu by teď mohla Zechovská navázat. Co je úplně nejdůležitější, za mořem se jí celkově zalíbilo.

„Zaujalo mě, a to jak po lidské, tak hokejové stránce. I v neprofesionálních klubech se k hokeji přistupuje profesionálněji než v Česku a je to znát na všem, i na úrovni hokeje. Zalíbilo se mi tam a doufám, že mi to vyjde,“ říká.

Ani Pejšová zatím nemá jasno o tom, jak bude vypadat její následující sezona. „Minulý rok jsem nejdřív byla měsíc v akademii v Telči, tam mi to úplně nevyhovovalo. Šla jsem zpátky do Příbrami, kde jsem chytala zápasy za holky i za kluky, občas jsem chodila i na tréninky s milevským áčkem. Teď ale ještě vůbec nevím,“ reaguje upřímně.

V budoucnu by třeba mohla jít ve šlépějích své starší kolegyně. „Jestli to v Americe dopadne tak, že by se dalo hokejem živit, tak by byl určitě sen dostat se do NWHL nebo podobně. Ale to je ještě za dlouho,“ tuší.

Obě gólmanky tráví léto i dalšími aktivitami, mezi něž patří i hokejbal. A pokud jste v posledních třech letech někde slyšeli o Zechovské, dost možná to bylo právě ve spojení s tímto sportem. Předloni vychytala ženské reprezentaci na domácím mistrovství světa v Pardubicích zlato, letos v Košicích bronz; k tomu loni přidala prvenství na Světovém poháru do 20 let v Přerově.

A to už je na tak mladou brankářku sbírka, před kterou se sluší smeknout. „Hlavně bych chtěla poděkovat svému týmu, ty úspěchy jsou týmového rázu. Ne že by to bylo na mě. Já jsem s hokejbalem začínala až před těmi Pardubicemi, takže to pro mě byly úžasné tři roky u hokejbalu,“ překvapuje Zechovská, která pokaždé předváděla výborné výkony. „Tři šampionáty, dvě zlata, jeden bronz, to je krásná bilance. Jsem za to strašně vděčná a doufám, že se nám bude dařit i dál.“

V hokejbalu tedy došla na vrchol okamžitě, samozřejmě jí ale pomáhá i v tom, aby se k vrcholu mohla blížit v hokeji. „Jako mimosezonní aktivita to má význam už jen v tom, že neležím na gauči, ale jdu si zahrát a zapotit se. A taky další stránka, ten míček je daleko živější než puk, takže na jeho sledování musíte klást daleko větší důraz,“ vysvětluje.

„Jakmile ho ztratíte a on třeba zahne, tak už nestíháte zareagovat. V tom je pro mě velký přínos, dobře se to pak přenáší na puk. A taky je hokejbal daleko náročnější na přesuny, protože tam není led. Takže myslím, že mi to celkem pomáhá i na rychlost,“ dodává Kateřina Zechovská.

Druhý letní kemp pořádá Mezinárodní hokejové federace už v těchto dnech, do finského Vierumäki zamířili chlapci ročníku 2004. V součtu s trenéry a funkcionáři přesáhl počet účastníků tři stovky a mezi nimi jsou i tři čeští hokejisté – brankář Lukáš Malant, obránce Jan Hodinář a útočník Matyáš Šapovaliv.

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

Foto: Martin Merk, iihf.com

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz