Nová výzva pro Bruka. Mladým to nejde jen vysvětlovat, musí to vidět, hlásí

Foto: Juniorský hokej

Dlouho vedl plzeňské juniory, mládež Škodovky pomohl vytáhnout do absolutní české špičky. Teď ho čeká nová mise. David Bruk dostal na povel Litoměřice ve WSM Lize, kde má zase pomoci dostat mladé hráče do dospělého hokeje. „Těším se, ale budu se muset v soutěži trochu rozkoukat,“ přiznává po měsíci letní přípravy.

Plekanec Chance liga

Nová pozice u seniorského týmu, takže nová výzva v trenérské práci?
Ano, je to nová výzva, ale má to určitou návaznost. Litoměřice spolupracují se svazem, je to svazový projekt, jak pomoci mládežnickým reprezentacím a mladým hráčům při přechodu z juniorského hokeje do seniorů. Já jsem byl dlouho u mládeže, takže mi to přijde jako logický krok.

Navíc povedete i reprezentaci do 19 let, což taky dává smysl, že? O hráčích budete mít dobrý přehled.
Dává mi to smysl, ale není to o mě a o mojí devatenáctce. Je to o tom, že tenhle svazový projekt podporuje jak mladé hráče, tak dvacítku před mistrovstvím světa. Vytváří se širší tým, aby trenér dvacítky měl velké portfolio hráčů, kdyby mu přišly omluvenky nebo zranění. A ti hráči se ohrajou jak tady, tak v devatenáctce.

Základní osu týmu bude znovu tvořit několik starších hráčů, na ně se nabalí ti mladší z extraligových klubů. Jaké to bude, vést takový tým a sladit starší hráče s mladými?
Zatím ještě nevím, teď začínám. Ale po tom měsíci, co tady jsem, vnímám, že pro mladé hráče je to neocenitelná zkušenost. Nejde jim jenom vysvětlovat, jak se má trénovat a jak funguje profesionální seniorský tým. Ti hráči to musí vidět. Vidí úplně jiný přístup i myšlení starších hráčů. Pokud budou vnímaví a budou se chtít přizpůsobit starším, tak mají šanci uspět.

Dukla, rok 2: Kvalitnější realizační tým i příprava

Jsou u vás hodně pod drobnohledem?
Nemyslím, že víc než jinde v seniorském hokeji, ale pro ty mladé je to určitě nová zkušenost. Hodně se dbá na stravu, je tady kondiční trenér, nominovaný svazem. Jsou tady zavedená určitá pravidla. Mladší hráči bydlí přímo na zimním stadionu, takže musí dodržovat režim, večerky a tak dále.

Máte v týmu hráče, kteří to mají v hlavě srovnané?
Někteří ano. A u zbytku doufáme, že jim to brzo docvakne.

Tušíte, že s nimi budete v seniorské soutěži potřebovat trpělivost?
Samozřejmě. Ještě uvidíme, jak se nám podaří složit tým. U nás to není tak, že kdybychom například rozjeli sezonu špatně, tak mladé hráče vezmeme, vyhodíme, a koupíme staré. Tohle je projekt Dukla, je to o zapojování mladých hráčů do seniorské soutěže. Hodně bude záležet na tom, jak se nám na nich povede zapracovat, aby do soutěže vstoupili konkurenceschopní.

Sledoval jste v minulé sezoně Litoměřice a jejich výsledky ve WSM Lize?
Nesledoval jsem úplně výsledky. Sledoval jsem WSM Ligu z toho důvodu, že jsem měl s osmnáctkou před mistrovstvím světa a měl jsem v některých týmech hráče. Tabulkové postavení jsem úplně nesledoval, ale jak jsou tam ti hráči mého ročníku vytěžovaní a jak hrajou. Takže určité povědomí o soutěži mám.

Foto: Juniorský hokej

Z Plzně jste do Litoměřic taky posílali hráče. Viděl jste na nich progres, když se vám vrátili zpátky do klubu?
Hodně. Byli tady Kodýtek, Chalupa, Kvasnička, Kantner, řada hráčů. Já jsem je dlouhodobě znal, protože jsem je trénoval. Po nějaké době, kterou strávili v Litoměřicích, na nich byla vidět změna. Když se vrátili do Plzně a nastoupili do extraligy nebo u mě do juniorů, tak tam byl znát obrovský progres, co se týká myšlení a chápání hokeje. Seniorský hokej jim prokazatelně pomohl.

A jak se po těch letech u mládežnických týmů těšíte na seniorskou soutěž?
Já se těším, ale hlavně si nejdřív musím na soutěž udělat názor. Na systém, organizaci hry. Co tak zjišťuju, tak některé týmy budou hrát ten juniorský hokej, budou hodně ofenzivní. Tím myslím ty extraligové farmy. A týmy poskládané ze starších hráčů možná budou hrát trochu jiným stylem. Jsem plný očekávání, těším se, ale budu se muset v soutěži trochu rozkoukat.

Jak budete vzpomínat na poslední roky v Plzni? Dovolím si říct úspěšné roky...
Dobře. Nejenom na poslední roky, ale na všechny, které jsem tam strávil jako hráč i jako trenér. Já jsem v Plzni doma, protože tam žiju. Jsou to pro mě velice pozitivní vzpomínky a doufám, že další přijdou.

Aktuálně v těch vzpomínkách vyčnívá předloňská sezona, kdy jste s juniory vyhrál titul?
Ano, výsledkově vyčnívá. Ale nám se podařilo vyhrát titul i s mladším dorostem a tak dále. Já jsem tam u mládeže působil čtrnáct let, takže to nebyla jenom ta mistrovská sezona.

Každopádně jste ale Plzeň pomohl vytáhnout, teď měla dva roky po sobě všechny kategorie mezi absolutní špičkou. To vás musí těšit.
U mládeže proběhla určitá reorganizace, ale dlouhodobě, to se nestalo loni nebo předloni. Bavíme se klidně o době deset let zpátky, kdy jsme nastoupili na určitou cestu. A teď sklízíme úspěchy. Prostě se tam začalo mládeži věnovat víc trenérů, prošlo tam víc finančních prostředků, měli jsme dobré spádové oblasti, skautovali jsme hráče. A vyústilo to v to, že si teď vychováváme hráče pro extraligu, a do toho se nám ještě daří umisťovat se v mládežnických soutěžích mezi top pěti.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz