Noc pod širákem či vojenský dril. Speciální soustředění sparťanům otevřelo oči

Foto: Vladimír Koča, hcsparta.cz

Dost netradiční a hlavně náročnou část přípravy mají za sebou hokejisté pražské Sparty, kteří od neděle do úterý absolvovali speciální soustředění pod dohledem Útvaru rychlého nasazení Policie ČR na výcvikové základně v Borku u Rokycan. "Byly to zajímavé tři dny, které nám jistě do sezony mohou pomoci po všech stránkách,“ říká na klubovém webu útočník Lukáš Pech.

Nový fanshop

Hned v úvodu čekalo na Pražany pořádné překvapení. „Nevěděli jsme, co nás čeká. Měli jsme si vzít spacáky a něco teplejšího na sebe,“ líčí Pech. Tým, který byl rozdělený na pět skupin, nakonec strávil deštivou noc v improvizovaných lesních příbytcích. „K dispozici jsme dostali celtu a pár provázků,“ prozrazuje zkušený útočník.

My starší víme, jaké to je přespat pod širákem. Žádný problém nenastal

„My starší víme, jaké to je přespat pod širákem. Všichni jsme v mládí jezdili na tábory nebo podobné akce. Žádný problém tedy první noc nenastal.“ Snad jen spacák nevybral Lukáš Pech příliš dobře. „Měl jsem ho do minus dvaceti, takže mi bylo horko,“ usmívá se. Ale jinak mu na netradičním soustředění moc do smíchu nebylo.

Foto: Vladimír Koča, hcsparta.cz

Nejpozději v šest hodin ráno se už sparťané hlásili zpátky v objektu a po snídani je s úderem osmé čekal vojenský dril. Na čtyřech stanovištích si prověřili fyzické i psychické síly a rovněž týmového ducha. Jakákoliv chyba znamenala trest pro celou skupinu, hráči tak kromě výcviku navíc absolvovali stovky angličáků, kliků a dřepů.

„Pondělní trénink byl teda neskutečná makačka. Ale aspoň nám to otevřelo oči a ukázalo naše limity. Samozřejmě jsme v tu chvíli nadávali a byli naštvaní, co musíme absolvovat, ale to k tomu patří.“

„Smyslem celého kurzu bylo, aby si hokejisté zkusili jiný druh fyzické a psychické zátěže a vyzkoušeli si výcvik Útvaru rychlého nasazení. Cílem bylo zjistit vlastní fyzické a psychické limity a ověřit si týmového ducha v různých stresových situacích, ke kterým se tady běžný občan není schopen dostat,“ říká jeden z instruktorů.

Hráči museli například uběhnout dvě sta metrů, udělat dvacet dřepů a vrátit se ke své skupině, která celou dobu visela za ruce na hrazdách a nesměla se dotknout země. Jiná skupina mezi tím řezala z klády co nejvíc kusů dřeva, přičemž řezající byli zavěšeni ve výšce dvou metrů a ostatní drželi celých šedesát minut kládu nad hlavou.

Ptáček cepuje sparťany, takové tréninky ještě někteří hráči nepoznali »

Další pak přenášeli hasičskou nádrží stokilovou figurínu nad hlavou a poslední skupina nosila v malých kanystrech vodu do obrovského barelu. Ten však byl děravý a voda z něj odtékala. Když jej hráči naplnili, museli to stejné udělat i u menšího barelu a bylo potřeba to stihnout, než z prvního všechna voda vytekla, jinak přišel trest.

Foto: Vladimír Koča, hcsparta.cz

„Pondělní trénink byl teda neskutečná makačka,“ přiznává Lukáš Pech. „Ale aspoň nám to otevřelo oči a ukázalo naše limity. Samozřejmě jsme v tu chvíli nadávali a byli naštvaní, co musíme absolvovat, ale to k tomu patří. Byly to zajímavé tři dny, které nám do sezony určitě po všech stránkách mohou pomoci,“ dodává útočník.

„Vybrané aktivity ukázaly určité slabiny zejména u mladších ročníků, které vyrůstají hlavně u počítačů, na Facebooku a s mobilem v ruce. Těmto mileniálům často chybí týmový duch a trocha pokory. Snad jim tento výcvik pomohl otevřít oči a srovnají si v hlavě, co a proč dělají. Taky mají tito mladí často problém s komunikací mezi sebou, což se může přenášet i do jejich sportovního výkonu“

Vybrané aktivity dokonale prověřily všechny členy pražského týmu, ale zároveň ukázaly také určité slabiny, na kterých budou chtít trenéři zapracovat. „Zejména u mladších ročníků, které vyrůstají hlavně u počítačů, na Facebooku a s mobilem v ruce. Těmto mileniálům často chybí týmový duch a trocha pokory,“ prozrazuje instruktor.

Foto: Vladimír Koča, hcsparta.cz

„Snad jim tento výcvik pomohl otevřít oči a srovnají si v hlavě, co a proč dělají. Taky mají tito mladí často problém s komunikací mezi sebou, což se může přenášet i do jejich sportovního výkonu,“ doplňuje muž z Útvaru rychlého nasazení Policie ČR. Hráči se také dostávali z pout, vyzkoušeli si střelbu z pistole či museli založit oheň.

Nej skupina? Pech, Kumstát, Piskáček, Buchtele, Vrána, Říčka a Forman

„Bylo to zajímavé. Nevěděli jsme moc, do čeho jdeme, ale to bylo asi dobře. Kdybychom věděli, co nás čeká, tak se nám sem asi moc chtít nebude,“ culí se Lukáš Pech, který byl společně s Petrem Kumstátem, Janem Piskáčkem, Janem Buchtelem, Petrem Vránou, Robertem Říčkou a Miroslavem Formanem v nejlépe hodnocené skupině.

Foto: Vladimír Koča, hcsparta.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz