Neskutečný víkend, hlásí vítězové Kontinentálního poháru. Těší se na CHL

11. ledna 2016, 17:30

Václav Jáchim

Klání ve stínu Ligy mistrů, ovšem přesto zaslouží pozornost. Kontinentální pohár je už roky jedinou možností, jak kluky z hokejově méně vyspělých zemí mohou načerpat mezinárodní zkušenosti. letošní finále proběhlo ve francouzském Rouenu a pohár pro vítěze pozvedli nad hlavu domácí hokejisté. Stalo se tak už podruhé, první triumf v soutěži vybojovali hráči Rouenu už před čtyřmi lety. "Prožili jsme neskutečný víkend. Hrálo se před našimi fanoušky, o to je prvenství sladší," hlásí kapitán Patrick Coulombe.

Jágr Chance liga

Kanadský obránce je jedním z několika hokejistů Rouenu, kteří mají na pažbě starty v NHL. Slavnou zámořskou ligu v minulosti okusili také brankář Dany Sabourin, útočníci Jason Krog a Joel Perrault, v evropském hokeji jsou zase dostatečně známi Yorick Treille s mladším bratrem Sachou nebo další francouzští reprezentanti Lamperier, Raux či Chakiaschvili.

Rouen na domácí půdě zápasil s domácím Asiagem, dánským Herningem a také s polským týmem GKS Tychy, který vede český kouč Jiří Šejba. Mezi jeho svěřenci jsou navíc krajané Štefan Žigárdy, Jaroslav Hertl, Michael Kolarz, Josef Vítek nebo někdejší třinecký útočník Marcin Kolusz. Klíčovým pro výsledek velkého finále byl patrně souboj polského klubu s Rouenem. Duel vyhráli Francouzi 6:5, a když v neděli skolili dánský Herning 4:0, mohli se radovat!

"Vítězství je odměna jak pro fanoušky, tak i pro nás. Jsem velmi hrdý na všechny hráče, protože tohle byl úspěch. Každý plnil své povinnosti, nikdo nic nevypustil," těší kapitána Coulomba. Bývalý zadák Vancouveru byl nadšený z podpory publika. "Fanoušci byli velmi hluční. Měli jsme v sobě adrenalin finále, lidé nám dodávali potřebnou podporu," doplňuje. Šampióni získali díky úspěchu v Continental Cupu šanci na účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Coby lídr nadnárodní soutěže by měli Francouzi obdržet divokou kartu pro zařazení do základních skupiny CHL 2016.

Hokejisté Rouenu nedávno sehráli duel Francouzského poháru proti Grenoblu, před deseti tisíci diváků si v pařížské hale Bercy také vybojovali triumf. Skalp v prostředí, které na jaře 2017 bude hostit mistrovství světa dospělých, dodal týmu další energii. "Rok 2016 pro nás začal výborně, splnili jsme svůj první cíl. Jsem velmi hrdý na tým, který celou sezonu tvrdě pracoval a vítězství v poháru si zasloužil. Je vzácnost vidět mužstvo, které funguje takhle skvěle dohromady. Za hráče jsem neskutečně šťastný," připomíná na klubový stránkách kouč Fabrice Lhenry, nedávno ještě úspěšný gólman.

Kontinentální pohár se hraje od roku 1997, české kluby v něm nikdy mimořádného výsledku nedosáhly. Poslední dobou se ani nepřihlásily, soutěž postupně přestala zajímat všechny přední evropské svazy. Ve startovním poli letos chyběli zástupci České republiky, Slovenska, Finska, Švédska, Ruska i dalších zemí. Soutěž má posloužit především jako možnost ke zkvalitnění hokejové úrovně v méně vyspělých zemích. Vedení Mezinárodní hokejové federace má právě proto zájem nadále v realizaci Continental Cupu pokračovat, pro některé kluby totiž toto klání znamená jedinou možnost k mezinárodním střetnutím.

Výsledky finále Kontinentálního poháru 2016:

Herning - Tychy 1:2, Asiago - Rouen 2:4, Herning - Asiago 4:0, Rouen - Tychy 6:5, Tychy - Asiago 2:4, Rouen - Herning 4:0.

Konečné pořadí:

1. Rouen 14:7 9 bodů, 2. Herning 5:6 3, 3. Tychy 9:11 3, 4. Asiago 6:10 3.

Vítězové Kontinentálního poháru 2016 - HC Rouen:

D. Sabourin, Papillon - Coulombe, Guiellemain, Matheson, Konttinen, Dame-Malka, Dorey, Chakiachvili - Y. Treille, S. Treille, Arrosassamena, Guenette, Koudys, Krog, Thinel, J. Perrault, Lamperier, Raux, Colotti, Nesa, Labelle. Trenér: Lhenry.

Dosavadní vítězové Continental Cupu:

1998: Košice (Slovensko)
1999: Ambri-Piotta (Švýcarsko)
2000: Ambri-Piotta (Švýcarsko)
2001: SC Curych (Švýcarsko)
2002: SC Curych (Švýcarsko)
2003: Jokerit Helsinky (Finsko)
2004: Slovan Bratislava (Slovensko)
2005: Zvolen (Slovensko)
2006: Togliatti (Rusko)
2007: Junosť Minsk (Bělorusko)
2008: Ak Bars Kazaň (Rusko)
2009: Martin (Slovensko)
2010: Salcburk (Rakousko)
2011: Junosť Minsk (Bělorusko)
2012: Rouen (Francie)
2013: Doněck (Ukrajina)
2014: Storhamar (Norsko)
2015: Něman Grodno (Bělorusko) 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz