Nemes o maďarském hokeji, češtině i Slavii. Pražská derby prožívá

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Márton Nemes je maďarský útočník, který už v žákovských letech přišel do České republiky a do Slavie, kde rostl hokejově a kde se naučil výborně česky. S jistotou elitní čtyřky v dorostenecké skupině Střed vyhlíží svoje první pořádné play off a mnohem blíže dvě pražská derby, která prožívá podobně jako jeho tuzemští spoluhráči.

Fanshop národního týmu

Jaký je pocit mít jisté play off?
Je to fakt super. Už od začátku sezony jsme v šatně plánovali a říkali si, že čtyřka je první krok v sezoně, i trenéři to tak říkali. Vyšlo to, takže jsme teď šťastní, ale jedeme dál a musíme vyhrávat co nejvíce zápasů.

Ulevilo se týmu?
Trošku jo, ale nebyli jsme extra nervózní ani předtím, měli jsme sebevědomí a doufali, že se tam dostaneme. Teď už se můžeme soustředit na play off. Je super pocit něco takového se spoluhráči zažít, když už dva zápasy před koncem základní skupiny víme, že tam jsme. Poslední dva zápasy si hodně užijeme.

Navíc hrajete derby se Spartou a Kobrou. Prožíváte je jako čeští hráči?
Řekl bych, že ano. Někteří kluci o tom vědí mnohem více než já, protože jsem tu teprve tři roky, ale když jsem přišel, hned můj druhý zápas bylo derby, takže kluci mi o tom říkali hodně. Myslím, že už to prožívám stejně jako oni, takže chceme jednoznačně vyhrát.

K jistotě vedoucí čtyřky vám pomohla i série pěti výher. Čím to bylo, že se vám začalo takhle dařit?
I když má tým jenom jeden dobrý zápas, dá mu to hodně síly a potom se drží lépe. Výhry potom jdou po sobě, prostě jsme začali vyhrávat a díky tomu jsme věděli, co máme dělat, abychom vyhráli i další zápas. Vítězná atmosféra hodně pomůže i osobně, já jsem vždycky rád, když je dobrá nálada v kabině.

Těšíte se na vyřazovací boje, které přijdou po nadstavbové skupině?
Já se těším hodně, protože jsem v životě ještě nějaké pořádné play off nehrál. Minulý rok byla bohužel krátká sezona, takže jsme žádné se spoluhráči nezažili, ale tuhle sezonu už to snad vyjde. Já se těším.

„Myslím, že už derby prožívám stejně jako spoluhráči, takže chceme jednoznačně vyhrát.“

Pojďme k vašemu osobnímu příběhu: Jak jste se ocitl ve Slavii?
Je to trochu komplikované. Měli jsme nějaké známé z Česka, takže jsem se dostal na kemp, kde se na mě byl podívat trenér ze Slavie. Potom mi řekl, že můžu jet s nimi na soustředění, to jsem byl v osmé třídě. Takže jsem s nimi byl na soustředění, kde mi řekli, že jsem uspěl a můžu sem jít hrát.

Takže jste si nezvolili Českou republiku kvůli hlubšímu důvodu?
S rodiči jsme chtěli z Maďarska, takže jsme hledali místa, kam bych mohl jít. Navíc nám pomohlo, že tady táta našel práci, protože jsem byl tehdy docela malý. Když jsme přišli, tak mi bylo asi jedenáct. Přestěhovali jsme se sem celá rodina, čehož si hodně vážím, že to pro mě udělali. Hlavně mamka, protože je to pro ni trochu těžší. Ona je sice tady, ale teď ještě pracuje v Maďarsku, takže tam musí hodně jezdit. Cením si toho a děkuju rodičům, že to pro mě udělali.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jak na vás působí samotná Slavia?
Všichni jsou tu na mě od začátku hodní, užívám si to tady. Hodně mi tady každý den pomáhá, že jsme v pohodě se spoluhráči v kabině. Necítím se tady, jako bych byl nějak jiný. Pomohli mi i s jazykem, což bylo na začátku docela vtipné. Myslím, že nemusím říkat detaily o tom, co mě kluci učili v hokejové kabině jako první. (směje se) Občas z toho vznikaly vtipné věci, protože jsem na začátku neuměl koncovky, což neumím úplně perfektně ani teď, ale je to rozhodně lepší.

Jak jste se v úvodu dorozumívali?
Úplně na začátku jsme se bavili v angličtině, což nebyl problém. Angličtina mi šla už v Maďarsku a kluci s ní taky neměli problém. Naštěstí mi potom pomohli s češtinou, kterou jsem se naučil docela rychle. Potom už jsem se s nimi snažil mluvit jenom v češtině.

„Myslím, že nemusím říkat detaily o tom, co mě kluci učili v hokejové kabině jako první.“

Najdete něco v českém jazyce, co vám dlouho dělalo problémy? Například „Ř“…
Nevím, co by na to řekli kluci, ale „Ř“ mi docela jde. (culí se) Nevím, jestli bylo něco s výslovností, co jsem neuměl. Spíš bylo ze začátku vtipné, že jsem neuměl vůbec vykat, takže když jsem mluvil s trenérem, bylo to trochu vtipné, protože jsem mu vykal a tykal tak napůl. Postupně jsem se to ale naučil.

Pomohl vám český hokej směrem k maďarské reprezentaci?
Myslím, že mi pomohl hodně. Tam se výběry dělají už od nízkého věku, takže jsem byl v nějaké U14 ještě v době, než jsem přišel do Česka. Pomohlo mi, že je tady vyšší soutěž. Teď už hraje hodně kluků z Maďarska ve Finsku nebo Švédsku, takže maďarský hokej jde pořád nahoru a není vůbec jednoduché se do reprezentace dostat.

Foto: Archiv Mártona Nemese

Můžete shrnout, jak se liší český a maďarský hokej?
Tady jsou o dost šikovnější kluci a celkově je ten hokej rychlejší. Kluci v Česku už od nízkého věku soutěží a bojují o každý puk, je tady hodně týmů, takže prostě musí bojovat. To v Maďarsku v nízkém věku není a navíc to tak potom vypadá i ve vyšším věku. Od špičky, jako jsou zámořské státy, Finsko, Švédsko, jsme ještě hodně daleko, ale zároveň si myslím, že v posledních pěti letech jsme se dost zlepšili.

Jak prožíváte nominace do reprezentace?
Jsem nadšený. Hraju tam se spoluhráči ročníku 2004, takže jsou o rok starší, což je pro mě dobrý pocit, že jsem se na turnaje dostal. Doufám, že se dostanu i na naše mistrovství světa do osmnácti let, což je jeden z mých osobních cílů na sezonu. Snad to vyjde.

„Kluci v Česku už od nízkého věku soutěží a bojují o každý puk, je tady hodně týmů, takže prostě musí bojovat.“

Jak se vám v národním trikotu daří?
Měli jsme v srpnu turnaj čtyř zemí, kde jsme byli druzí a porazilo nás Slovensko. Teď v listopadové přestávce jsme měli domácí turnaj čtyř zemí, kde jsme skončili taky druzí, protože nás porazilo Slovinsko. To jsou oba těžcí soupeři.

Můžete si vysnít kariéru?
Chtěl bych hrát co na nejvyšším levelu. Mým snem je NHL, ale nesmím koukat tak dopředu, musím se soustředit na jeden den, potom na týden, pak až na sezonu a takhle si cíle postavit. Nemůžu myslet do nějaké daleké budoucnosti.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz