Nejvíc jsme zvažovali Hudlera, říká Jandač. Češi zkusí v Torontu překvapit

Foto: Karel Švec, cslh.cz

To hlavní přijde v září, ale Josef Jandač musel velmi důležitý úkol splnit už teď. Nový trenér české reprezentace začíná ostře sledovaným turnajem, na němž budou všichni nejlepší hokejisté planety. 2. března oznámil nominaci prvních 16 hokejistů, teď přidal další sedmičku. Jména vyvolených jsou na světě, vedení elitního výběru teď bude především sledovat stav zraněných Krejčího a Sobotky, jestli se stihnout včas dát dohromady. "Věřím, že to klapne. O podobě mužstva jsme vedli dlouhé debaty, nakonec jsme se všichni víceméně shodli," říká Josef Jandač (na snímku).

Esport hokejová liga

World Cup se bude hrát v hale Air Canada Centre, krásný hokejový stánek v Torontu samozřejmě uvítá účastníky na kluzišti menších rozměrů. Jandač přiznává, že se svým štábem bral tuhle okolnost hodně v úvahu, jasnou přednost měly hvězdy z NHL. Český hokej už nemá za Atlantikem tolik na výběr, kvalitní tým se ale složit v pohodě dá, byť v defenzivě by se hodila větší konkurence. Do nominace se nevešli někteří ostřílení bojovníci, prostor dostali i zástupci nejmladší generace. "V mužstvu chceme i kluky s fyzickými a bruslařskými předpoklady. Nejprve jsme postavili dvě pětky, pak výběr tvořili dál," popisuje Jandač.

Kdy padlo definitivní rozhodnutí o doplnění nominace? Předpokládám, že debaty byly hodně dlouhé.
"Ano, je to tak. Rozhodli jsme se ve čtvrtek, o hráčích jsme hovořili samozřejmě už při první nominaci. Některá místa jsme si nechali volná, jak jsme už avizovali v březnu. Pak došlo k doplnění. Hned jsme kupříkladu zapsali tři gólmany, abychom si nechali prostor ke sledování obránců a útočníků. Měli jsme čas je vidět, v klidu se rozhodnout. A pochopitelně důležité také bylo, zda na Světový pohár pojede Jarda Jágr. Podle toho se to vyvíjelo dál."

Čistě teoreticky, kdyby byl v mužstvu Jágr, změnil byste v nominaci víc než jedno jméno?
"Ne, jen jedno. Jeden hráč by nejel, nebudu říkat který." 

U koho jste váhali nejvíc?
"Byl to Jirka Hudler. Zvažovali jsme ho hodně a nakonec se rozhodli, že ho nevezmeme, jelikož se nám nevešel do prvních dvou pětek."

Nakolik měl blízko k nominaci Roman Červenka?
"Hodně jsme ho zvažovali, Roman odehrál výborné mistrovství světa. Ale na druhou stranu, v NHL působil krátce. měli jsme na výběr některé jiné útočníky, nakonec jsme zvolili jiné řešení. I v jeho případě se promítlo, že Roman je zvyklý být hodně vytížený, mít větší roli na týmu. V prvních útocích by nedostal potřebný prostor."

Prozradíte, kolik hráčů bylo ve hře před vaším finálním verdiktem?
"U obránců jsme zvažovali některé leváky. Beky na pravou stranu máme, na tu levou zase tolik ne. Kuba Nakládal i Zbyněk Michálek to splňují, uvažovali jsme o Kundrátkovi, ale to je pravý obránce. V defenzivě jsme na tom celkově byli trošku hůř. Už v první nominaci se objevil Kempný, jemu jsme věřili, přestože tehdy NHL nehrál. Na mistrovství světa nás potěšili Jeřábek nebo Šimek, o nich jsme v Moskvě mluvili. Ale pak jsme měli určitý prostor a posléze jsme se rozhodli pro Nakládala, Zbyňka Michálka a Jordána. A útočníci? V úvahu jsme brali v podstatě všechna jména, která připadala do úvahy. Mladé kluky i tyi starší - jako třeba Radim Vrbata, Tomáš Fleischmann a další. Stejně tak jsme přemýšleli o hráčích, co působí na farmách. Simon či Vrána."

Proč jste někoho z nich nezařadili? 
"Nejsou úplně mladí, jde o ročníku 1992 až 1996. Vypsali jsme si všechny hráče a probírali jejich přednosti. Třeba Tomáš Nosek v užším výběru nebyl, řešili jsme jiné. Nakonec z toho vzešel Dmitrij Jaškin. Ročník 1993, není o tolik starší, ale už má odehrané nějaké zápasy a je zvyklý nastupovat proti nejsilnějším soupeřům. Tohle bylo jeho plusi. Jaškin patří k našim mladším klukům, který pravidelně nastupoval v základní části NHL a pak spíš sporadicky v play off. Bude plnit roli ve čtvrté pětce nebo třináctého útočníka." 

Krejčí a Sobotka měli zdravotní potíže, vidíte jejich start reálně? 
"Věříme, že oba budou. David Krejčí měl podobné zranění jako kdysi Martin Ručinský. Je po operaci, ještě zbývá dost času. To samé Vláďa Sobotka. Mluvili jsme s ním i s lékařem, který ho operoval. Snad všechno dopadne dobře."

Při první nominaci jste zmínil zdravotní výpadek Andreje Nestrašila, jenž by jinak v mužstvu byl. Proč jste ho nezařadili ve druhé fázi nominace?
"Zvažovali jsme jeho zapsání, ale nakonec to neudělali. Andrej byl rád, že jsme ho v mužstvu měli, kdyby byl zdráv, všichni jsme se shodli, že by byl nominován. Je velký otazník, jestli se dá dohromady. Pokud by byl v září k dispozici, může se rozehrát na farmě nebo v zápase NHL. Tam jde o dlouhodobou soutěž, kdy lze nabírat jistotu postupně. Tady by naskočil do rychlíku a my se bojíme se, že by to nedopadlo. On sám by strašně rád jel, ale na druhou stranu nemohl zaručit, jestli bude v pořádku a schopen hrát na potřebné úrovni."

 

 

Říkal jste, že výběr je kolektivním dílem realizačního týmu. Ale našlo se rozhodnutí, které jste udělal z pozice hlavního kouče? Jen vy sám?
"Debat bylo hodně, u většiny hráčů panovala shoda. Nechávali jsme si určitý prostor, například konferenční hovor trval víc než dvě hodiny. Byli jsme ve spojení s Vencou Prospalem a Jirkou Fischerem. Vždycky jsme si třeba zadali úkoly ve stylu: podíváme se na další zápasy, na další věci, abychom měli čisté svědomí. Pochopitelně jsem dal i na názory kluků, proto jsem si je vybral - Martin Ručinský, Jarda Špaček, Venca Prospal, velký hlas pro mě byl Jirka Fischer, poněvadž hokejisty má dokonale zmapované a vyskautované. V Detroitu využívají program, kdy si nastaví dotyčného hráče a systém jim vyjede každé jeho střídání. Ne ve všem byla úplná shoda, samozřejmě pak situace dozrála k tomu, že jsem musel finální rozhodnutí udělat já. Ale snažil jsem se co nejvíc přihlédnout k názoru dalších kluků."

Nominaci jste tvořil s ohledem na konkrétní podobu sestavy, kdo s kým bude hrát. Bylo to složité, když český hokej v NHL nemá tolik na výběr jako třeba před deseti až patnácti lety? 
"Postavili jsme první dvě pětky, od toho se všechno odvíjelo. Pak jsme zvažovali sílu soupeřů, která je obrovská. Potřebovali jsme přidat fyzické schopnosti a bruslařskou zdatnost. Třetí a čtvrtá pětka budou mít určité úkoly. Bránit je třeba všechny formace soupeře, ale chceme tam mít nepříjemné a fyzicky vybavené hráče, kteří budou schopni znepříjemnit soupeři život." 

Češi mají v základní skupině Kanaďany a Američany, což jsou hlavní favorité turnaje. Očekávání fanoušků tím pádem asi nebudou moc vysoká. To je možná výhoda, co říkáte?
"Nevím. Pořád jsme fotbalo-hokejový národ, máme tendence pasovat se do role favoritů, i když se naše pozice mění. Je těžké si to připustit. Víme, že můžeme akorát překvapit. Tým Evropy je nečitelný, ale Kanada a Amerika budou favority zcela určitě! Mám pocit, že si nás i vybrali jako určitý sparing na rozehrání. My se jim to pokusíme hodně ztížit. Bude to turnaj, navíc na začátku sezony. Všechno by mohl změnit jeden zápas. Kdybychom se měli s Kanaďany měřit pravidelně, tak asi moc šancí nemáme. Jenže na turnaji se může stát cokoli. Ve skupině jsou tři zápasy, nám se povede jeden zvládnout - a najednou jsme ve hře. Bylo by špatné tvrdit, že se jedeme jen zúčastnit. Ačkoli to slyším dost často. Nechci mít černé ani růžové brýle. Vybrali jsme mužstvo, které se pokusíme co nejlépe připravit."

S týmem se začnete dle regulí chystat až 4. září, ale pošlete hráčům určité informace a představy, co od nich budete vyžadovat?
"Samozřejmě, že určité herní noty vytvoříme dopředu. Pak bude málo času, všechny hráče na to dopředu připravíme. Zároveň máme připravené skautování soupeřů v přípravných utkáních. Teď můžeme jen odhadovat, Jirka Fischer nebo Venca Prospal trenéry znají. Můžeme si připravit předpokládané situace, které budou, ale týmy mají herní filozofii a tu definitivně zjistíme až po přátelských zápasech. Podle toho se pak rozhodneme. Zároveň se musíme zaměřit na sebe. Musíme tam jít s tím, co sami chceme."

Měnil by se herní koncept v případě, že by se startem souhlasil Jaromír Jágr?
"Jardova přítomnost by spíš změnila pohled na tým. Ve smyslu, že by byla šance, aby Jarda něco udělal, vymyslel a rozhodl. Soupeři by se na něj připravovali jinak, Jágr by přinejmenším sejmul mediální pozornost na sebe. Když si vezmu loňský zápas o bronz: v kabině Američanů zůstala celá jedna plachta popsaná informacemi o Jardovi. Ale na druhou stranu - jeden hráč už dneska tyhle zápasy nerozhodne."

Nakolik to pro vás a celý tým je těžší, když tlak nebude hlavně na Jágra?
"Jednou Jarda skončit musí. Kdyby to bylo loni, letos, nebo jestli ještě přijede na nějaký turnaj v budoucnu. Třeba se nedej Bože někdo zraní, ve Stanley Cupu stále máme Hertla s Polákem. Otevře se místo a Jarda zjistí, že je dobře připravený... Na turnaji opravdu nerozhoduje jeden hráč, potřebuje soudržný tým. Musíme se semknout, každý hráč musí podat životní výkony, protože síla proti nám bude extrémní. Ale my také nemáme špatné kluky. Když hráči budou držet pohromadě, šance tam bude. Proč bychom nemohli překvapit."

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz