Nejstarší hudební nástroj žene vpřed hráče i diváky

Foto: Roman Kučera

23. května 13:45

Roman Kučera

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Na obrázku níže je uprostřed zaměřovače tečka, kterou sotva uvidíte, ale je tam. Je to totiž buben, který jsem přes celou halu dobře slyšel, ale sotva viděl.

HokejkaTV

Abych zjistil více, musel jsem během zápasu Česko – Švýcarsko obejít celou halu.

Foto: Roman Kučera

Buben obsluhovala dvojice, představili se mi jako Ringo a Čert. Hned jsme se zeptal, jestli jsou takto sehraní z domácího kotle stejného klubu. Slova se ujal Ringo: „Kdepak! Sešli jsme se tady náhodou, oba jsme z hokejového kotle naší ligy, ale každý z jiného klubu. Čert je z Komety, já z Plzně, každý nás zná pod těmi přezdívkami. On je bubeník, já jsem vlajkonoš."

Foto: Roman Kučera

A ty mu držíš buben kvůli stabilitě...
„Musím mu to držet, protože tady se na schodech kvůli bezpečnosti nesmí nic mít, ani tam stát. Takže mu to musím přidržovat v rámci toho, aby měl obě volné ruce na bubnování. Museli jsme si přehodit místa s jinými diváky, abychom stáli vedle sebe, nakonec se to povedlo. Je vidět, že ten náš buben roztleskává a dává do varu naše fanoušky."

Je to hodně silný buben, slyšel jsem vás na druhé straně haly. Dostali jste ho bez problémů dovnitř?
„Bubny ano. Mají to povolený. S vlajkami a trumpetami je problém. Já jsem tady měl svoje vlajky. Byly jasné pokyny, že neohebná trubka maximální délky metr padesát. Měl jsem dvě vlajky. Protože jako vlajkonoš mávám dvěma rukama dvěma vlajkama. Na první zápas mi to povolili. Pak prý se změnila pravidla, že prý to je nově metr dvacet. To už jsem byl naštvaný a docela mě to mrzí. Takhle měnit pravidla během jednoho výjezdu. Je to škoda, protože nebezpečné to nebylo a nevím, jaký k tomu měli důvod. Tak vlajky nemám."

Foto: Roman Kučera

Foto: Roman Kučera

Obracím se na Čerta.

Ty máš ty rytmy zažité asi z Komety?
„Stoprocentně. Tam u nás je takový zvyk, když vyhodíme z pásma při přesilovce, začneme bubnovat heja hej (tam tararata tata tata, tam tararata HEJA HEJ!) A to už je prostě daný."

Foto: Roman Kučera

A tys to převzal a tady se to chytá víceméně stejně...
„No jasně, třeba při tom gólu – to bylo super, ne?" (usměje se Čert)

Foto: Roman Kučera

Ringo navazuje: „Já bych řekl, že umění toho bubeníka je naopak v tom, že to má v rukách a že to musí s citem umět uvést fanoušky do varu. Aby je navedl svým stylem a systémem fandění. Při gólu, při přesilovce, tak, že roztáčí ten kotel a rozjíždí celou halu. Ale pozor, oni to slyší i ti hráči na ledě a jsou šťastní, protože je to nabuzuje. Však proto se používaly bubny v armádě, aby rozhoupaly celé vojsko."

Foto: Roman Kučera

Mohu jen uznale zvednout palec. Čert má cit pro buben prostě daný. Nebyl pro něj problém ani přidat se k místnímu diskžokejovi a doplnit "vysoký jalovec" pořádnou rytmikou a "spodkem".

A naši? Vyhráli, jak jinak? ;)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz