Nejsem zvyklý prohrávat, hlásí Klíma. Prodej licence? Není na tom nic pravdy

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Kadani se v posledních letech pranic nedaří. Sám generální manažer Petr Klíma situaci klubu pojmenoval tak, že si hráči zvykli prohrávat. V příštím roce to chce změnit, i proto kádr podle jeho slov prodělal četné změny. Vítěz Stanleyova poháru v rozhovoru mimo jiné promluvil o finanční situaci nebo doplnění realizačního týmu.

partneři českého hokeje

Začněme minulým ročníkem. Trhači po dvou letech neskončili poslední, berete to jako určitý posun?
Předposlední místo pro nás není úspěch. V první polovině základní části jsme snad nevyhráli zápas, ale nechci chodit do detailů. Po příchodu Jakuba Neužila, který nás podržel, se mužstvo zvedlo. Dopadlo to tak, že jsme neskončili poslední, ale spokojení určitě nejsme. Nejsem zvyklý prohrávat, proto naše mužstvo na příští sezonu bude vypadat úplně jinak.

V úvodu klubu svými radami pomáhal Vladimír Růžička. Jaký byl jeho přínos?
Velký, je to trenér s velkými zkušenostmi a bývalý vynikající hráč. Kluci každé jeho slovo hltali a za ty dva měsíce se od něj snažili co nejvíce naučit. Pro Kadaň byl velkým přínosem. Bylo to zajímavé i pro mládež, že kluci na stadionu viděli takovou hokejovou legendu.

„Kluci každé jeho slovo hltali a za ty dva měsíce se od něj snažili co nejvíce naučit.“

Nebylo ve hře, že by Růžička v Kadani přijal nějakou trenérskou roli?
Určitě ne. Nemluvili jsme o tom, protože jsme věděli, že Růža dostane práci v extralize. Takové rozhovory neproběhly.

K týmu jste později angažoval Petra Rosola, s nímž jste se zpočátku objevoval i na střídačce. Proč?
Když jsme se s Rosim domluvili, že přijde trénovat, tak mě požádal o to, abych tam s ním ještě chvíli zůstal, protože hráče tolik neznal. Na střídačce ale musí rozhodovat jeden. Dám příklad: já bych poslal hrát Jirku, on byl pro Pepu, a nakonec tam šel Honza. (směje se) Musí být jasno, kdo rozhoduje. Každý má jiný názor, s Petrem jsme výborní kamarádi. Po několika zápasech jsme se dohodli, že mužstvo povede sám.

Foto: skkadan.cz

Na začátku jste zmínil Jakuba Neužila, dařilo se například i Romanu Chloubovi. Na hru Trhačů měli obrovský vliv, že?
Byli to tahouni mužstva. Chomutov chtěl být v lednu silný do play off, takže jsme se s nimi dohodli, že jim Chloubiče vrátíme. V lize se nepadalo a my jsme stejně neměli šanci na play off. 

Dalším objevem se stal ruský útočník Jurij Žolobov, kterého jste přivedl z Bíliny. Čím vás zaujal?
S Bílinou spolupracujeme, takže když jsem měl volno, tak jsem se tam jezdil dívat. Pro ně to byl klíčový hráč, ale s Mírou Kanisem jsme se domluvili, že ho pustí do Kadaně, aby se někam posunul. Líbil se mi a splnil moje očekávání.

„Pro ně to byl klíčový hráč, ale s Mírou Kanisem jsme se domluvili, že ho pustí do Kadaně, aby se někam posunul.“

Dobré období přišlo po Vánocích, kdy jste z patnáctí zápasů vyhráli hned devětkrát. Viděl jste tehdy něco, na čem třeba můžete stavět do dalšího roku?
Myslím, že každý tým má šňůru, ať už je výherní nebo proherní. Tým byl v pohodě a všichni hráli top hokej, nikdo nebyl v krizi. Vyšlo to tak, že jsme vyhrávali a byli jsme třetí od konce. Někdo se tomu zasměje, ale pro nás a pro kadaňský hokej to bylo světlo na konci tunelu.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

V souvislosti s Kadaní se spekulovalo o konci v Chance lize. Rozmýšlel jste se dlouho, zda letos přihlášku podat?
Nevím, kdo o tom spekuloval. Jediný, kdo o tom může rozhodnout, jsem já a můj společník. My jsme po sezoně věděli, že budeme pokračovat dál.

Mluvilo se dokonce o tom, že by klub mohl prodat prvoligovou licenci Znojmu...
Není na tom nic pravdy. My jsme vůbec neřešili, že by se v Kadani dál nehrálo. Máme velkou podporu města, podporuje jak mládežnický hokej, tak dospělý. Bez pomoci města by hokej v Kadani nebyl, ať už mládežnický nebo dospělý. Město je strašně důležité. 

Velkým tématem je současná ekonomická situace, kluby se snaží hodně šetřit. Jak to v souvislosti s následky pandemie koronaviru vypadá v Kadani?
Postihlo nás to všechny, všechny sporty a lidi na celém světě. Bude to trochu jiné. Doufám, že krizi všichni ustojí a bude se pokračovat dál tak, jako to bylo předtím.

„Bez pomoci města by hokej v Kadani nebyl, ať už mládežnický nebo dospělý. Město je strašně důležité.“

Plánujete do příštího ročníku spolupráci s některým z extraligových klubů?
Něco rozjednaného máme. V dané ekonomické situaci už nebude tolik podepsaných hráčů, kluby si nebudou moct vybírat a soutěž to oslabí. V naší situaci je škoda, že ze soutěže padají čtyři mužstva. Samozřejmě bude ještě baráž, ale jestli bude Znojmo hrát druhou ligu, tak si myslím, že se na to připraví a těžko na něj někdo bude mít.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Trochu jste nakousl nový herní formát soutěže. Je pro vás sestup velkým strašákem?
Není, nejdeme do soutěže s tím, že spadneme. Trochu jsme to pozměnili, k Rosimu přivedeme ještě nové trenéry a budeme se snažit hrát co nejlepší hokej. Ve sportu nikdo neví, my jako management pro to uděláme všechno. Každý hráč tam potom musí každý zápas nechat sto procent.

Chápu to tedy správně, že Petra Rosola a Vladimíra Jeřábka doplní další trenér?
Ano, ale ještě na tom pracujeme. Už jsme domluvení, ale jméno říkat nebudu.

„Rosi odvedl dobrou práci. Dobře se mi s ním spolupracuje, protože spolu máme něco za sebou, něco jsme spolu vyhráli.“

Když se vrátíme k Petru Rosolovi: měl jste u něj hned jasno, že chcete, aby na lavičce pokračoval?
Určitě, Rosi odvedl dobrou práci. Dobře se mi s ním spolupracuje, protože spolu máme něco za sebou, něco jsme spolu vyhráli. Doufám, že vyhrávat zase budeme.

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Na klubovém webu jste uvedl, že kádr čeká větší řez. Proč jste nabyl dojmu, že by se měl učinit?
Někdo si může zvyknout vyhrávat, což jsem jako hráč zažil v Edmontonu. Tam jsem si nedovedl představit, že prohrajeme. Jak se někdo naučí vyhrávat, tak se taky může naučit prohrávat. Kvůli tomu jsem si řekl, že uděláme změny. Myslím, že to bude dobré pro Kadaň, ale i pro hráče. Obě strany by z toho mohly těžit.

Pojďme ke konkrétním hráčům. Jak to vypadá s Jaroslavem Kůsem?
Poděkovali jsme mu za dlouhé roky a výborné výkony, ale v Kadani pokračovat nebude.

Mluvil jste i o posilách. Mohou se fanoušci těšit na nějaká výrazná jména?
Myslím, že se mohou těšit na lepší hokej.

Trhači na rozdíl od jiných týmů neabsolvují společnou suchou přípravu. Nebojíte se, že to mužstvo nějak ovlivní?
Chtěl bych do Kadaně zavést, že se hráči musí připravit sami. Máme plno hráčů, kteří nejsou z okolí. Kluci mají výhodu, že zůstanou doma a připraví se. Pokud ne, tak přijdou o místo. Tak je to v profesionálním hokeji po celém světě. Když vypustí letní přípravu, tak to za chvíli poznáme a po čtrnácti dnech ztratí místo. My nechceme dělat policajty, abych se chodil dívat na hřiště, jestli někdo běhá nebo neběhá. Je to na každém z nich, protože i v Chance lize berou dobré peníze a musí se na to připravit.

„Kluci mají výhodu, že zůstanou doma a připraví se. Pokud ne, tak přijdou o místo. Tak je to v profesionálním hokeji po celém světě.“

Možná to souvisí i se zvýšením konkurence v týmu. Co myslíte?
Tak to bylo loni i předloni. Když někdo hraje špatně, tak se to stane, hráče musíte podržet. Teď jsme ale mluvili o fyzické přípravě. Když hráč nemá kondici, tak se do ní musí dostat, nebo jít hrát o soutěž níž.

Poslední otázka. Říkal jste, že do sezony nejdete s tím, že spadnete. Jaké tedy budou vaše ambice?
Každý si dává ty nejvyšší cíle. Když si vezmete NHL, tak každý před sezonou říká, že cílem je udělat play off. Ale máte tam třicet mužstev a polovině z nich se to nepodaří. Naším cílem je v prvním zápase nové sezony porazit Kladno.  

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz