Nejlepší gólman USHL je z Česka! Dobeš v Americe září

Foto: Twitter Omaha Lancers

Vždycky je parádní vidět na čele statistik špičkových zahraničních soutěží českou vlaječku. Letos jedna svítí mezi brankáři v United States Hockey League – u jména Jakuba Dobeše.

O Kapku lepší hokej

Dobeš si od roku 2017 krok po krůčku buduje pozici v zámořském hokeji, do letošní sezony už vstoupil jako jasná jednička týmu Omaha Lancers: Dvěma náhradníkům dopřál jen čtyři starty.

Zatímco v předchozím ročníku se po skvělém začátku propadl do průměru, tentokrát drží laťku stále velmi vysoko. Už podruhé v sezoně (a celkem potřetí) byl nyní vyhlášen nejlepším brankářem týdne, ve dvou utkáních za Omahu inkasoval jen dva góly. Jeho tým navíc posbíral i zbývající dvě individuální ocenění.

Rodák z Havířova jen potvrdil dlouhodobou formu. S úspěšností 92,4 procenta i průměrem 1,92 inkasované branky vede statistiky celé USHL!

Zatím sice čeká na první čisté konto, ale z dvaceti startů inkasoval v polovině případů jen jediný gól. Nejlepší je i v počtu vítězství, kterých má na kontě dvanáct; stejně jako Brennan Boyton z Farga.

A jeho Omaze patří v tabulce Západní konference druhé místo právě za Fargem.

Zatím zkrátka moc povedený ročník pro naději, kterou si na posledním draftu vybral Montreal!

O to větší škoda, že se Dobeš nezapojil do boje o mistrovství světa dvacítek. Jde to ale ruku v ruce – i díky tomu, že zůstal v klubu, měl větší klid na svůj progres.

„S Jakubem jsme byli v úzkém kontaktu, měl už letenku, ale vízové povinnosti bohužel nedovolily jeho návrat a účast v národním týmu. Zároveň s tím upřednostnil i reprezentaci svého aktuálního klubu v USHL,“ vysvětlil před prvním nominačním kempem trenér českých juniorů Karel Mlejnek.

Soutěž, z níž vede přímá cesta do univerzitní NCAA, hrají v současné době tři čeští mladíci. Gólman Jan Škorpík je v Muskegonu rovněž jedničkou a v novém roce už přece jenom vylepšil bídné vysvědčení, které zatím dostává defenziva jeho mužstva.

Ačkoli patří Lumberjacks ve Východní konferenci také druhé místo, s rovnou stovkou inkasovaných branek ve 23 zápasech jsou v celé soutěži vůbec nejhorší...

Sparťanský odchovanec v lednu vychytal z pěti startů tři výhry na jeden nebo dva inkasované góly, nicméně úspěšnost 84,7 procenta ho stále řadí ke chvostu statistik.

V poli hraje z Čechů pouze dlouhán Adam Klapka, jenž si v 18 zápasech za Lincoln připsal čtyři branky a dvě asistence. A taky vítěznou bitku.

Novým, či lépe řečeno staronovým jménem v soutěži však bude další útočník Tomáš Mazura. Prospekt Edmontonu odstartoval letošní ročník ve Finsku, za juniorku IFK Helsinky ale odehrál jen tři zápasy.

Před nástupem na Providence College oblékne dres Des Moines a naváže na čtyři starty za Omahu (1+2) v sezoně 2019/20.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz