Nejlepší Čech draftu? Neskutečné překvapení, diví se Pařík a odchází do WHL

Foto: Los Angeles Kings

Prvním Čechem vybraným na nedávném draftu NHL byl Lukáš Pařík, jenž už se zúčastnil v Los Angeles development kempu. Po prvních zkušenostech za mořem tam zamíří také k prvnímu zahraničnímu angažmá, bude hrát kanadskou juniorskou WHL za tým Spokane Chiefs.

HokejkaTV

Lukáš Pařík udělal první velký krok do dospělého hokeje – vybojoval si místo na draftu, kde si ho vybralo jako 87. v pořadí Los Angeles. „Je to jenom začátek nové kapitoly. Musím dokázat všechno znova, a to tak třikrát více,“ krotí nadšení mladý brankář, jenž málem prošvihl ony chvilky slávy u televize.

„Sledovali jsme draft doma s rodiči. Byl asi osmdesátý výběr, když jsem si řekl, že mám ještě čas a můžu se jít v klidu vysprchovat. Přesně v momentě, kdy jsem vycházel ze sprchy, mi volal agent Michal Sivek, že jsem byl draftovaný. Doběhl jsem dolů do obýváku a zrovna to šlo v televizi,“ culí se.

„Neskutečně moc mě to překvapilo.Čekal jsem tak 130 a výš.“

Po roce hodů v podobě Zadiny a Kauta v prvním kole přišel český půst. Podle žebříčku CSS figurovali v pěti evropských gólmanech a patnácti hráčích v poli liberečtí Pařík a Teplý, kteří „bojovali“ o post nejvýše vybraného Čecha. „Neskutečně moc mě to překvapilo. I podle predikcí před draftem jsem očekával tak 130 a výš. Myslel jsem si, že bude přede mnou Michal Teplý,“ nezastírá reprezentační brankář, který má za sebou výborný ročník.

„Začátek sezony nebyl úplně podle mých představ. Asi největší vzrůst jsem zaznamenal po turnaji pěti zemí v Kravařích, kde jsme hráli s Američany 4:2 a já jsem si uvědomil, že můžu hrát proti těm nejlepším a odchytat proti nim skvělý zápas. To byl nakopávací bod. Výkony se zvedly a věřil jsem si. Sezona pak šla lépe, ale bohužel jsme s Libercem proti Spartě vypadli ve čtvrtfinále stejně jako na mistrovství světa proti Švédům,“ vzpomíná.

Foto: Los Angeles Kings

Nedlouho po draftu Lukáš Pařík zamířil do města filmu ke Králům. „V neděli večer jsme všichni přilétali do L.A., já jsem odlétal ani ne dvanáct hodin po draftu. V neděli odpoledne a v pondělí dopoledne jsme tam měli ještě volno, trénovat jsme začínali v pondělí odpoledne,“ uvádí.

Než ale vůbec mohli hráči vyrazit na led, čekalo je velké papírování. „První den jsme dostali čtrnáctistránkový dokument, kde jsme museli vyplňovat zranění, nemoci a třeba na co jsme očkovaní. Pak tam byli doktoři, kteří kontrolovali, jestli jsme v pořádku. Koukali na staré zlomeniny, na třísla i vazy. Prostě na všechno,“ líčí zdlouhavý a nutný proces.

Pak už přišlo na řadu trénování. „Byli jsme rozdělení na dvě skupiny – černou a bílou. Jedna skupina vždycky měla led a druhá suchou. Hráli jsme mezi sebou zápasy tři na tři, čtyři na čtyři a pět na pět. Ve středu nás všechny naložili do aut a jeli jsme na Manhattan Beach, kde jsme si mohli půjčit kola, takže jsme jeli podél pláže, pak jsme hráli volejbal a americký fotbal,“ vypráví.

„Byly dvě dorážky, pak přihrávka úplně do prázdné brány a já jsem to zastavil lapačkou. Najednou celá hala vstala a začala tleskat.“

Ve čtvrtek přišel vrchol celého development kempu a moment, kdy se český mladíček dostal do povědomí všech přítomných. „Měly jsme obě skupiny led i suchou a odpoledne jsme měli zápas mezi sebou, kam mohli přijít i fanoušci. Hráli jsme normální zápas, což bylo super. Bohužel náš tým prohrál asi 2:5 nebo 2:6, ale byl jsem za ten zápas moc rád. Povedl se mi a dostal jsem v uvozovkách jenom jeden gól, který ale může vždycky rozhodnout,“ říká Pařík.

„Byl jsem strašně rád za zákrok, který jsem tam předvedl. Byly dvě dorážky, pak přihrávka úplně do prázdné brány a já jsem to zastavil lapačkou. Nikdy se mi něco podobného nestalo, najednou celá hala vstala a začala tleskat. Na to nikdy nezapomenu,“ pokračuje s úsměvem.

„V příští sezoně budu hrát WHL ve Spokane Chiefs. Neskutečně se těším, bude to něco jiného než v Česku.“

Jenom na kempu se sešla celá řada brankářů do dvaadvaceti let, mezi kterými bude muset Pařík proniknout, pokud chce nakouknout do NHL. „Bylo nás tam šest gólmanů od ročníku 1997 do 2001, z toho pět draftovaných a jeden pozvaný. Konkurence byla neskutečná. Už jenom to, že jsme byli draftovaní, něco znamená. Bude tstrašně těžké prosadit se, bude záležet na tom, kdo bude chtít víc,“ uvědomuje si.

Se zámořským hokejem přichází menší hřiště, rychlejší hra, více zápasů a mnoho dalšího, na co se v České republice nedá úplně připravit. „Budu muset pracovat na všem. Je to úplně jiný styl hokeje, než na který jsme zvyklý v Evropě. Je tam menší hřiště, je to rychlejší a hráči jsou zkušenější. Pro mě je největší plus, že nikdy nevynechám. I když to vypadá pro brankáře na jasný gól, nevzdám to a udělám všechno, abych gólu zabránil.“ Přesně to potvrdil i na kempu.

Po odchodech například Michala Guta nebo Ondřeje Pšeničky zamíří za oceán i liberecký talent. „V příští sezoně budu hrát WHL ve Spokane Chiefs, kde jsem byl ve středu nebo ve čtvrtek, co jsem byl na tom development kempu, vybraný v draftu. Už jsme byli domluvení, takže jsem rád, že to klaplo. Neskutečně se těším. Bude to něco jiného než v Česku. Věřím, že mě to může někam posunout,“ uzavírá Lukáš Pařík.

Foto: Los Angeles Kings

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz