Nejlepší čas prorazit! Slováci jsou černým koněm Hlinka Gretzky Cupu

Dalibor Dvorský | Foto: Jakub Homoľa / HockeySlovakia.sk

Je to až nečekaně temná série: Když se slovenští hokejisté do 18 let naposledy probojovali do semifinále prestižního letního turnaje, ani zdaleka ještě nenesl současný název Hlinka Gretzky Cup. Vždyť to bylo v roce 2000...

Týden hokeje 2021

Ano, tedy o čtyři roky dřív, než se narodila drtivá většina účastníků letošního ročníku. Jak většinou pomáhá domácí prostředí českému týmu, tak ten slovenský nedokázal z citelné výhody nic vytěžit. Loni už všem třem favoritům skvěle vzdoroval, ale stejně nakonec skončil sedmý.

Kdy jindy by ale Slováci měli semifinále urvat? Kdy jindy než s výtečnými ročníky, které jim dorostly do mládežnických reprezentací?

Kdy jindy než při takové konstelaci, že mají v sestavě dva adepty nejen na první kolo, ale rovnou na první desítku draftu NHL?!?

Tak vysoko mohou reálně zamířit obránce Šimon Nemec a útočník Juraj Slafkovský. Oba pro svůj progres zvolili jinou cestu; Nemec přes domácí soutěže a Slafkovský přes zahraničí, v posledních letech konkrétně přes Finsko. Oba by měli patřit k největším hvězdám letošního turnaje, jako jediní si zahráli i na mistrovství světa dospělých.

Konečné nominace na Hlinka Gretzky Cup

Jediný zámořský tým na Hlinkovi. Prorazí Američané s béčkem? »
Trenéři osmnáctky odhalili nominaci na Hlinka Gretzky Cup »
Přes Finy povede cesta. Na Hlinku přivezou Lundella mladšího »
Hlavní favorit! Mičkov, Mirošničenko a spol. baží po obhajobě »
Minule ztroskotali na Perfettim. Švédové mají hned tři Hävelidy »

Společně s forvardem Filipem Mešárem absolvovali také šampionát dvacítek a všichni už by zazářili i na osmnáctkách, kdyby však předešlá generace Slováků nesestoupila z elitní skupiny.

Vedle Nemce a Mešára dostávali pravidelné šance ve slovenské extralize také Adam Sýkora a Dalibor Dvorský. Druhý jmenovaný platí za největšího talenta ročníku 2005, v únoru přepsal svou trefou ve věku 15 let, 7 měsíců a 18 dní historické tabulky elitních evropských soutěží dospělých.

Podobně jako Češi, také Slováci mají v mužstvu příbuzenský vztah otec–syn: Asistentem hlavního kouče Ivana Feneše je Boris Žabka, jehož stejnojmenný potomek hraje v obraně. Díky působení v Mladé Boleslavi a Třinci je známý i českým mládežnickým fanouškům, podobně jako forvard Servác Petrovský, který už ale Oceláře opustil a v příští sezoně bude hrát kanadskou OHL.

Generálka na turnaj slovenským mladíkům po výsledkové stránce vůbec nevyšla, v Piešťanech podlehli Rusku 3:9. S hlavním favoritem turnaje ale dlouho hráli velmi vyrovnaně, pět branek inkasovali až v posledních dvanácti minutách.

Ve skupině pravděpodobně tak silného rivala nepotkají. I díky tomu můžou pomýšlet na umístění mezi první dvojicí, postup a třeba i medaili po dlouhých 23 letech.

Juraj Slafkovský

Juraj Slafkovský | Foto: Jakub Homoľa / HockeySlovakia.sk

Nominace Slovenska na Hlinka Gretzky Cup

Brankáři:
Rastislav Eliaš
, Patrik Jurčák (oba Košice), Ján Korec (Northwood School, USHS).

Obránci:
Maxim Štrbák
(Jokerit Helsinky, Finsko), Marián Moško (Don Bosco Prep., USHS), Jozef Viliam Kmec (Prince George, WHL), Šimon Nemec (Nitra), Sebastián Nahálka (Poprad), Luca Krakovský (Slovan Bratislava), Dávid Nátny (Martin), Boris Žabka (Třinec, Česko).

Útočníci:
Juraj Slafkovský
(TPS Turku, Finsko), Adam Žlnka (Detva), Filip Mešár, Markus Suchý, Alex Šotek (všichni Poprad), Ondrej Molnár, Adam Sýkora (oba Nitra), Jakub Kopecký, Samuel Honzek (oba Trenčín), Dalibor Dvorský (AIK Stockholm, Švédsko), Peter Repčík (Lethbridge, WHL), Alex Čiernik (Södertälje, Švédsko), Servác Petrovský (Owen Sound, OHL).

Trenéři: Ivan Feneš, Tibor Tartaľ a Boris Žabka.

Zápasy Slovenska na turnaji

Pondělí 2. srpna:
19:00 Slovensko – USA (sk. B, Piešťany)

Úterý 3. srpna:
19:00 Slovensko – Německo (sk. B, Piešťany)

Středa 4. srpna:
19:00 Slovensko – Švédsko (sk. B, Piešťany)

Výsledky za posledních 10 let

2019: 7. místo
2018: 6. místo
2017: 8. místo
2016: 7. místo
2015: 8. místo
2014: 8. místo
2013: 8. místo
2012: 8. místo
2011: 8. místo
2010: 8. místo

Celková bilance (23 ročníků)

2 medaile; 2x bronz (7. nejúspěšnější)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz