Nejenom hokej. Motor chce formovat hráče jako lidi, rozjel lekce Defenda

Foto: Martin Voltr

Zajímavý prvek vnesli svým juniorským svěřencům do suché přípravy trenéři Českých Budějovic, i když před nucenou pauzou stihli zatím jen jednu lekci. Mladíci podstupují tréninky Defenda.

O Kapku lepší hokej

O co se jedná? Defendo je systém efektivní sebeobrany, založený na nejúčinnějších technikách několika odlišných bojových umění. Kromě toho ale nabízí také psychologické postupy, jak v nepříznivých situacích vystupovat a jakým způsobem zvládat negativní emoce.

„Naším cílem je kluky formovat nejen na ledě, ale především v životě. Jsem přesvědčený, že tyto dva póly spolu víc než souvisí. Chceme v Motoru změnit uvažování, aby se na hráče nenahlíželo jako na číslo a na pravé křídlo, ale především jako na lidi,“ vysvětluje kouč juniorky a šéftrenér akademie Lukáš Majer.

S myšlenkou zařadit do off-ice přípravy prvek Defenda přišel společně s kondičním trenérem Petrem Červeným. „Hodně nám pomáhá i klubová filozofie a přístup generálního manažera, pana Bednaříka. Jedním z mott organizace je ‚nejenom hokej‘. Chceme, aby kluci získali zdravou sebejistotu a taky se o sebe uměli postarat,“ líčí Majer.

„Chceme, aby kluci získali zdravou sebejistotu a taky se o sebe uměli postarat.“

Už teď si asi mnozí vzpomenou na sokolovský projekt Life Skills. „Ten se mi hrozně líbil. A myslím, že tohle je taky jedna z life skills – umět přežít na ulici a když vás někdo napadne, postarat se o sebe. Myslím, že to hodně souvisí s hokejem a hrou na ledě.“

Právě na ledě se zrodil i prvotní Majerův impuls. Budějovičtí junioři v pomalu rozběhnuté soutěži nepůsobí špatným dojmem, ale černou kaňku v jejich výsledcích představuje porážka 1:9 ze zápasu třetího kola v Olomouci. Tam se jim hra totálně rozpadla.

„Působili jsme strašně komicky, ve druhé třetině to byla až ostuda ligy. Když se prohraje, musí se prohrát se ctí. Ne mít mimo led nějaké komentáře a kecy a na ledě působit odevzdaně nebo dělat zákeřné věci. To se absolutně neslučuje s naší filozofií a nastavením, které chceme budovat,“ vzpomíná trenér na zásadní okamžik.

 
 
 
View this post on Instagram

Podívejte se na krátké úryvky z přípravy juniorky. ? Nyní na mužstvo čeká individuální příprava.

A post shared by Madeta Motor - mládež (@madetamotormladez) onOct 23, 2020 at 1:16am PDT

Lukáš Majer letos na jaře přišel do organizace zejména s úkolem, aby pomohl produkovat větší počet hráčů pro seniorský hokej. I v tomto ohledu by Defendo podle jeho mínění mohlo pomoci.

„Rok zpátky se stalo, že kluci přišli v červenci do kempu áčka a Venca Prospal je vyhodil za tři dny. Letos tam byli týden. Ale úkolem akademie je dostat hráče do A-týmu na několik sezon. Proto je potřeba, aby se tam nepodělali z prvního zakřiknutí, z prvního modelového zápasu, a byli připravení. Aby měli takové nastavení, že by se mohli dostat do seniorského hokeje,“ říká mladý trenér.

Čeští talenti obecně potřebují zdravé sebevědomí posilovat. Když dojde třeba na konfrontaci se zámořským hokejem, soupeři jsou v tomto ohledu někde jinde. „Jako začátečník u juniorky v nejvyšší soutěži to úplně nechci posuzovat, ale souvisí s tím další poznatek, který jsem měl v té Olomouci,“ reaguje Majer.

„Já si myslím, že napříč republikou máme trenérské kvality na to, aby v každé juniorce bylo takových Handlů pět, deset!“

Naráží na parádní vystupování Tobiáše Handla, jenž domácí juniorce pomohl k vysokému výsledku. Handl klidně může být jedním z objevů letošní extraligové sezony, vždyť v olomouckém áčku se probojoval do první formace.

„Přišel za mnou, slušně mě pozdravil před zápasem i po zápase. Už na rozbruslení jsem viděl, že je v nějakém módu. Že má kontakt s áčkem a je nastavený jinak,“ chválí Majer mládežnického reprezentanta z kádru české dvacítky.

„Já si ale myslím, že napříč republikou máme trenérské kvality na to, aby v každé juniorce bylo takových Handlů pět, deset!“ zvýší hlas šéf budějovické akademie. „Když jsem se podíval na naši polovinu, říkal jsem si, že my musíme ujít strašně moc cesty, abychom vůbec k takovému hráči došli. Přitom neustále opakuju: Nevěřím, že se u nás rodí jiní hráči než v ostatních zemích.“

Foto: Martin Voltr

Junioři Motoru bohužel stihli před „utažením opasků“ jedinou lekci Defenda, pokračovat ale budou, jakmile jim to situace umožní. Na ledě nestáli od 10. října a utkání v Pardubicích, stejně jako ostatní museli později bohužel škrtnout i skupinové tréninky.

„Teď trénujeme v režimu jeden na jednoho, což je pro trenéry časově náročné. Aby se protočilo všech čtyřiadvacet hráčů, den nám začíná v osm a končí asi v pět. Máme to tak třikrát v týdnu. Výbornou práci odvádí kondiční trenér Petr Červený, který je tomu schopný obětovat přes video celý den,“ děkuje Lukáš Majer.

Jeho vidění se příliš neslučuje s pohledem řady kolegů, které štve každý ztracený den na ledě. „Jsem unavený z toho, jak se pořád říká, že nás covid brzdí a bůhví co bude. Naopak si myslím, že je to pro mladé hráče obrovská příležitost dohnat spoustu restů. Ať už ve cvičení, v sebevzdělání, v angličtině a tak dál,“ jmenuje Majer.

„Když máme tréninky jeden na jednoho, můžeme navázat hlubší vztah, který pak produkuje úspěchy. Viz pět let v Kralupech.“

Sám třeba obtížnou situaci využije k tomu, aby hráče detailně poznal. „Když máme tréninky jeden na jednoho, můžeme navázat hlubší vztah, který pak produkuje úspěchy. Viz pět let v Kralupech,“ připomíná svou předchozí štaci. „Chceme hráčům v téhle době pomoct a musíme dělat všechno pro to, aby nám nezanevřeli na hokej.“

Budějovická akademie proto využívá i Development Hub, který nedávno spustila Mezinárodní hokejová federace. Portál obsahuje zásobu cvičení pro sportovce různých věkových kategorií a inspiraci pro trenéry v rámci přípravy tréninkových jednotek, dotýká se ale i dalších oblastí jako vystupování mimo led či komunikace s rodiči.

„Našim hráčům ročníku 2003 a mladším jsme zadali úkol zkouknout v angličtině jakoukoli přednášku, vybrat z ní krátký úsek a napsat, co je na tom zaujalo a co by se dalo použít do fungování našeho týmu. Slibujeme si od toho, že budou o hokeji více uvažovat a i v tomto období do něj budou vtaženi,“ přibližuje Majer své záměry.

Právě v tom, aby hokejová komunita vydržela pospolu, vnímá i zásadní roli médií. „Chtěl bych dát velký palec nahoru hokej.cz za dny s extraligovými i prvoligovými týmy. Drží to takové ‚napětí‘, můžete si udělat obrázek o organizacích napříč republikou. Teď je strašně důležité, aby nám ten hokejový svět neusnul a mohli jsme se zase co nejdřív potkat na stadionech,“ uzavírá Lukáš Majer.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz