Nejdřív zkoušky, pak hokej. Jak gólman Novák bojuje na právech?

Foto: univerzitnihokej.cz

V rámci volnějšího programu Univerzitní ligy pro vás budeme přinášet seriál článků s hráči studujícími na různých fakultách Univerzity Karlovy. Jako prvního vám představíme maskovaného muže v brance. Vzrůstem neveliký, ale výkony patří mezi nejlepší brankáře v lize. Na které fakultě Univerzity Karlovy jej můžete potkat a jak se pere s předměty během zkouškového období? Jak se mu daří skloubit náročné studium a hokej v Univerzitní lize ledního hokeje? Na vše nám odpovídal Kristián Novák.

Hokejista sezony

Kristiáne, právě nastala krátká pauza mezi zápasy univerzitní ligy kvůli zkouškovému období. Povězte, na jaké škole vás fanoušci mohou potkat, když zrovna nestojíte v bráně?
Fanoušci i jiní mě mohou potkat naproti hotelu Intercontinental v Praze. Studuji totiž první ročník oboru Právo a právní věda na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Od příštího akademického roku pak plánuji skloubit práva ještě s bakalářským studiem politologie na Fakultě sociálních věd.

Proč jste se rozhodl právě pro Právnickou fakultu Univerzity Karlovy?
Již od dětství mně i mojí rodině bylo jasné, že jsem spíše humanitně zaměřený. Otázkou tak spíše zůstávala volba samotného oboru, v úvahu připadala i historie, geografie nebo třeba literatura. Nicméně postupem času na gymnáziu jsem si uvědomil, že studium práva je pro mě asi nejvhodnější volba. Nebudu zastírat, že svou jistou roli v tomto úsudku hrály i případné budoucí výdělky.

Jak se vám zatím daří v prvním zkouškovém období a jaké předměty už máte za sebou?
Přiznám se, že si ještě pořád zvykám na ten vysokoškolský systém, kdy po relativně klidných třech měsících nastupuje jeden zkouškový, ve kterém se rozhoduje o všem, a kdy člověk má pauzu od učení jen když se musí najíst, nebo jde na trénink. Oproti gymnáziu je to přece jenom ještě další obrovský posun v kvalitě vzdělání, vyučují zde opravdu špičkoví profesionálové svých oborů, a to se také promítá v požadavcích kladených na studenty.

Zatím jsem ale vše zvládl, jak zápočty z teorie práva a českých a československých právních dějin, tak zkoušky z latiny a kořenů římského práva. Teď mě čeká náročný týden se třemi dalšími zkouškami z římského práva, státovědy a politologie, a mé první zkouškové období uzavře 3. února ústní zkouška z tzv. obecek, tedy dějin práva a státu v evropských zemích a USA. Musím ale podotknout, že náročnost práv se, aspoň podle mě, zatím vůbec nedá srovnat s náročností studia na lékařských fakultách, jak to zvládají Martin Dlabola, Martin Maťátko a Aleš Hyršl. 

V týmu s vámi hrají další tři studenti právnické fakulty a jeden čerstvý absolvent. Pomáháte si navzájem, jak se nejlépe připravit na zkoušky, a co od kterého předmětu očekávat?
Jako snad každý čerstvý maturant jsem byl lehce nervózní před nástupem na univerzitu, protože jsem si nebyl příliš jistý, co od života na vysoké škole očekávat. V tom mi pomáhal právě další „právník“ Michael Klinger, se kterým hraji ve Frýdlantu. Například mi půjčil své učebnice a pověděl mi i pár rad k jednotlivým předmětům, za což mu děkuji. S Fredy Haklem a Hynkem Havelkou pak chodíme společně do prvního ročníku, a tak spolu můžeme probírat i dění na přednáškách, zkoušky a tak podobně. A všem se nám samozřejmě hodí rady, od již vystudovaného, pana Mgr. Kuby Kalety. Jsem opravdu rád, že v našem týmu je tolik dalších studentů práv.

Škola má přednost

Zatím jste odchytal devět utkání. Jak náročné je skloubit studium a hokej na vysoké škole?
Zejména teď, během zkouškového, to pro někoho může být obtížné, ale dá se to zvládnout. Každý se v univerzitní lize řídí zásadou „škola má přednost“, a tak třeba lednové tréninky možná nemají tak velkou kvalitu, protože je zde mnoho omluvenek od lidí, kteří se musejí učit na zkoušku. Tomu je ale naštěstí uzpůsoben rozpis zápasů, což je skvělá věc jak pro studenty / hráče, tak pro samotnou kvalitu ligy. Já bych tedy řekl, že univerzitní hokej s vysokoškolským studiem jde zvládnout relativně v pohodě a taky to většina hráčů zvládá.

Jak se vám zatím zamlouvá Univerzitní liga ledního hokeje a tým UK Hockey Prague?
Projekt ULLH považuji za výborný a vidím v něm opravdu velký potenciál. Samotná hra pak má sice své nedostatky, zejména co se týče přesnosti a techniky, ale vše je vyváženou jistou mladistvou energií, která se projevuje velkou rychlostí hry. Prostor pro zlepšení vidím například v počtu diváků na zápasy některých týmů. Líbilo by se mi, kdyby do pěti let vypadal téměř každý zápas jako ten, co jsme odehráli v Porubě před 1260 diváky, který považuji za jeden z největších zážitků mé dosavadní hokejové kariéry.

Máme velmi mladý tým, který byl navíc poskládán celkem narychlo až během léta, a tak musíme některé věci přece jenom ladit déle než ostatní, což se taky projevilo na výsledcích hlavně na začátku sezony. Postupně si ale všechno začalo sedat, a proto se taky nacházíme v jakžtakž klidném středu tabulky. Kdo by to byl po prvních čtyřech prohraných zápasech se skóre 3:18 řekl. Navíc si myslím, že jsme stále lepší a lepší, a když se vyvarujeme našeho největšího nešvaru – střelecké neproduktivity – máme na to, abychom v play off překvapili.

Můžeme překvapit i největší favority

Zatím si držíte velmi dobré statistiky. Procentuální úspěšnost 92,54% hovoří za vše. Jak jste zatím spokojený se svými výkony?
Už od začátku sezóny jsem byl kolikrát až překvapený, jak jistý jsem si v bráně připadal a s jakou pohodou jsem odchytal některá utkání. Za to asi vděčím tomu, že jsem v srpnu a září ještě vypomáhal s nedostatkem brankářů na trénincích prvoligovým Benátkám, kde působí skvělí trenéři brankářů Martin Láska a Jiří Stejskal z Liberce. Právě tato výpomoc mi pomohla překlenout to období mezi koncem v juniorce Bílých tygrů a začátku v UK HOCKEY PRAGUE. Ke konci roku se mi už ale i pár utkání velmi nepovedlo, jako prohra 1:5 s Engineers nebo 0:4 v Plzni. Na nápravě těchto excesů už pracuji a věřím, že se už mockrát nebudou opakovat, abych mohl být se svými individuálními výkony spokojen i po sezoně.

Jaká jsou vaše očekávání a cíle pro nadcházející zbytek sezóny?
Nesmírně se těším na blížící se nejlepší část sezóny, na play off. Myslím, že, navzdory papírovým předpokladům můžeme překvapit i největší favority soutěže a dostat se hodně vysoko. Osobně se pak budu snažit zlepšit svoji nelichotivou bilanci v play off ještě z Liberce a případně tak pomoct týmu studentů Univerzity Karlovy dosáhnout na Pohár Jana Palacha. Bylo by velmi symbolické, kdyby prvním držitelem poháru pojmenovaném po hrdinném studentovi Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, jsme byli právě my, studenti této školy. Reprezentujeme nejkvalitnější a nejstarší vysokou školu v ČR v nejkvalitnější univerzitní hokejové lize v Evropě, tak bychom k tomu měli také přistoupit.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz