Nejdřív naděje, pak tvrdý náraz. Evropě dál vládne Frölunda, Hradec je druhý

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Moc toužili jako první český klub v historii uspět a ovládnout Ligu mistrů. Hokejisté Hradce Králové ale v evropské klubové soutěži napodobili Spartu. Mountfield stejně jako pražský tým před třemi roky nedokázal vyzrát na Frölundu a končí těsně pod vrcholem. Švédský celek obhájil své loňské prvenství a coby nejúspěšnější celek soutěže ovládl Champions Hockey League už počtvrté.

partneři českého hokeje

Hradečtí přitom začali skvěle. Švédského soupeře zaskočili aktivní hrou a za vydatné podpory tribun se hnali do šancí. Už po necelých sedmi minutách navíc Mountfield posadil na koně Koukal, který parádní střelou do levého horního růžku branky proměnil hned první přesilovku. Druhou početní výhodu už Hradec nevyužil, a pak začalo přituhovat.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Švédský celek dostaly do hry přesilové hry, ve kterých si hokejisté Frölundy dokázali vytvořit místy až drtitvý tlak. Hradečtí v čele s brankářem Mazancem sice dlouho odolávali, jenže je nalomil šťastný vyrovnávací gól Hjalmarssona. Tým z Göteborgu vycítil šanci a před hradeckým peklem naplno rozbalil svou sílu.

Od vyrovnávací trefy Hjalmarssona neuběhly ani dvě minuty a Friberg zblízka překonal královehradeckého brankáře. O dalších 60 sekund později se trefil i Sundström a Frölunda získala na hokejky potřebný klid.

V závěru druhé části mohl zničehonic srovnat Cingel, ovšem zblízka nedokázal dostat puk do švédské branky. Švédský výběr si dvoubrankový náskok pohlídal až do konce a Champions Hockey League ovládl už počtvrté v historii, Hradec Králové končí druhý stejně jako Sparta v roce 2017.

Frölunda kromě poháru získala také finanční prémii 300 tisíc eur (asi 7,56 milionu korun), Mountfield bere za účast ve finále 140 tisíc eur (3,5 milionu korun). Celkem si tak na bonusech v Lize mistrů vydělal 265 tisíc eur (6,65 milionu). Druhé místo Hradce Králové zároveň znamená, že české kluby v žebříčku klesnou za Finsko. V příštím ročníku CHL tak budou moci startovat jen tři tuzemské výběry.

Vladimír Růžička (trenér Hradce Králové): „Měli jsme vynikající vstup do zápasu a podařilo se nám dát gól. Tři inkasované branky pak vyplynuly z našich dvou vyloučení. Frölunda hrají přesilovky velmi dobře, přehrávali nás tam, Mazi je ale nejprve vyčapal. Při prvním gólu jim to tam pak trochu sjelo z hokejky, což byl pro ně první šťastný moment. Pak nám ve dvou, třech minutách dali tři rychlé góly a ukázali, jak silné mužstvo jsou. Vyhráli už počtvrté, zjevně to nebude náhoda.“

Roger Rönnberg (trenér Frölundy): „Kluci mě opravdu ohromili, ukázali svůj charakter. Ale nejdřív ze všeho chci říct něco o Mountfieldu. Musím ocenit to, jak tohle finále pojali. Způsob, jakým jejich fanoušci milují hokej, je naprosto neuvěřitelný. Jsem ovšem ohromen i charakterem svého mužstva, které hrálo ten nejlepší hokej přesně ve chvíli, kdy to bylo potřeba. Že jsme zvítězili, je opravdu pěkné. Je super, že jsme tuhle trofej mohli znovu vyhrát.“

Výsledek finále Ligy mistrů:

MOUNTFIELD HK – FRÖLUNDA HC 1:3 (1:3, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Koukal (Cibulskis, F. Pavlík) – 17. Hjalmarsson (Lundqvist, Lasch), 19. Friberg (Grönlund), 20. Sundström (Ekbom, Fagemo).
Rozhodčí: Vikman, Kaukokari (oba Finsko) – Hofer (Německo), Leermakers (Nizozemsko).
Vyloučení: 5:4.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 18:29 (5:13, 7:8, 6:8).
Diváci: 6 890 (vyprodáno).
Mountfield HK: Mazanec – Nedomlel, Gaspar, Cibulskis, Čáp, F. Pavlík, Šalda, Zámorský, Váchal – Smoleňák, Cingel, Chalupa – Klíma, Lev, R. Pavlík – Jergl, Koukal, Perret – Dragoun, Kubík, Miškář. Trenéři: Růžička, T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.
Frölunda HC: Mattsson – Lennström, Stollery, Moverare, Ekbom, Grönlund, Gormley, Printz – Mustonen, Lundqvist, Friberg – Peterson, Hjalmarsson, Lasch – Carlsson, Sundström, Fagemo – Rosseli-Olsen, Lasu, Rakhshani – Henriksson. Trenéři: Rönnberg, K. Näslund, V. Strahle.

Přehled dosavadních vítězů Ligy mistrů

2019/20 – Frölunda HC (Švédsko)
2018/19 – Frölunda HC (Švédsko)
2017/18 – JYP Jyväskylä (Finsko)
2016/17 – Frölunda HC (Švédsko)
2015/16 – Frölunda HC (Švédsko)
2014/15 – Lulea Hockey (Švédsko)

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz