Necítil jsem se úplně žádaný, říká Tomášek o Finsku. Spartu nechce rozbořit

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

7. října 13:33

Václav Jáchim

Po předchozích poněkud divokých dnech, kdy končil angažmá ve Finsku a přesouval se do Česka, nastoupil David Tomášek do prvního extraligového duelu v barvách pražské Sparty. Do statistik se nezapsal, ovšem premiéra proti Mladé Boleslavi byla vítězná. „To je hlavní. Musím říci, že to byl těžký zápas. Nějakou dobu jsem nehrál a ani pořádně netrénoval," hlásí.

HokejkaTV

Nejvyšší soutěž válel naposledy v ročníku 2017-18 za Pardubice. Pak reprezentační útočník vyrazil do Jyväskylä, teď se po delší době objevil zase na tuzemských kluzištích. „Byl to víceméně úplně jiný styl hokeje. Z osobního hlediska jsem se tak od druhé poloviny utkání začal cítit dobře, pak to mělo nějaké parametry. Jsem šťastný, jak jsem zvládl plno situací. Bylo to ode mě docela solidní," vrací se k nedělní bitvě.

Pražané na hřišti Bruslařů vyhráli 2:1, když po parádní nahrávce Michala Řepíka rozhodl v prodloužení Andrej Kudrna. Pro Tomáška bylo utkání hodně důležité. „Nervozitu jsme úplně necítil, spíš takový pocit, co se bude dít. A jak bude můj výkon vypadat. Snažil jsem se, abych toho moc nezkoušel a převedl něco ze svého umění. Hlavní bylo dostat se do tempa – tedy nohy i hlavu. Máme silný tým, samozřejmě chvilku trvá, než se mi najde nějaké místo v sestavě," připomíná.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Tomášek naskočil ve čtvrté formaci s Martinem Dočekalem a Jiřím Smejkalem. Rád by byl co nejvíc ve hře, ovšem chápe, že po bleskovém příchodu musí být trpělivý. „Bavili jsme se o tom s trenéry. Oni nějakým stylem trénovali a hráli, rozhodně jsem neměl v plánu to celé rozbořit. Musím také znát nějaké své limity, když má člověk po týdnu za sebou jen jeden pořádný trénink. Nastupovali jsme ale i do docela těžkých situací, byla tam nějaká oslabení, ve třetí třetině ode mě pár akcí a přihrávek do šancí. Snad v tom budu pokračovat," přeje si.

Útočník, jemuž na jaře těsně unikl start na mistrovství světa v Bratislavě, se vrátil ke kořenům. Ve Spartě kdysi hokejově vyrůstal, nyní je zpátky. A ví, že klub touží zabojovat o přední příčky. „Síla v týmu je, musí se to srovnat. Plno nových hráčů, teď jsem přišel ještě já. Není lehké složit to dohromady. Zároveň si myslím, že čtyři kvalitní lajny budou znamenat velkou pomoc do závěrečné části sezony nebo do play off. Tam to může fungovat," doplňuje.

Když věděl, že bude ve Finsku končit, byla pro něj Sparta v extralize první volbou. „Vyrůstal jsem v Praze, se Spartou jsem byl v kontaktu už hodně dlouhou dobu. Zároveň to nebylo tak, že jsem chtěl hned skončit v zahraničí a vrátit se za každou cenu. Bylo za tím plno věcí, člověk se snaží udělat nejlepší rozhodnutí. Teď chci být doma a hrát za kvalitní tým. Přiznávám, je to speciální. Chodil jsem do Holešovic a viděl Petra Tona i Jardu Hlinku jako hráče. Teď je máme ve vedení."

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Jakmile slyší dotaz, co přesně vězelo za jeho loučením ve finském klubu, není příliš konkrétní. „Máme nějakou dohodu. Neseděl jsem na tribuně, ale hrál a nějakým způsobem bodoval. Jenže přes léto se vyměnilo vedení. To je pak vždycky takový otazník, jakým stylem to půjde. Měl jsem pocit, že jako jediný cizinec hraju trochu druhé housle a určitým způsobem se tam necítil úplně žádaný," zmiňuje.

Prý se toho sešlo víc, šikovný útočník se po úvaze rozhodl, že se ve finském klubu rozloučí. „Věděl jsem, jak je to těžké, když člověk skončí v říjnu. Týmy v Evropě i v Česku jsou plné. Naskytla se Sparta a já se rozhodl ji vzít. Nemá cenu se trápit někde v zahraničí. Tam musí být člověk vytížený a spokojený, aby mu to dávalo smysl," zdůrazňuje závěrem.

Sestřih utkání Ml. Boleslav – Sparta

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz