Nečekaný hrdina baráže. Gólman sám nic nevyhraje, tvrdí Závorka

Foto: Jan Čech, hokejkv.cz

Karlovarští stále vedou barážovou minitabulku. V utkání osmého kola s Duklou si po dvou třetinách šli pro další tři body, nicméně výborná jihlavská třetí třetina a tři góly nakonec poslaly zápas do prodloužení, potažmo nájezdů. V nich zazářil Tomáš Závorka, většinu zápasu náhradní gólman, jenž vychytal pět svěřenců trenéra Vlka. Díky vítěznému nájezdu kapitána Václava Skuhravého se KV Arena radovala ze dvou bodů.

HokejkaTV

Domácí vstoupili do zápasů skvostně. Hned v první minutě se za jihlavskou obranou zjevil Ondřej Beránek, který střelou mezi Škarkovy betony vše začal. O necelé tři minuty navýšil náskok slovenský forvard Dávid Gríger. Gólový účet z první dvacetiminutovky zakončil v 18. minutě šikovnou tečí Stanislav Balán. Západočeši tak šli do kabin s pohodlným vedením 3:0.

Vedení bylo opravdu až příliš pohodlné. Energetici vstoupili do druhé části velmi špatně. Pouhých dvacet osm vteřin totiž stačilo Josefu Skořepovi ke snížení. „Vstoupili jsme do druhé třetiny trochu vlažně. Ukázalo se, jak je to vrtkavé, že dokud není konec, není vyhráno,“ zhodnotil druhé dějství Tomáš Závorka. Karlovarský brankář vyzdvihl i svého maskovaného kolegu. „Filip (Novotný, pozn. redakce) tam ještě dvě, tři velké šance chytil, takže kdyby to po druhé třetině bylo 4:3, nikdo by nemohl nic říct.“

Karlovarský Závorka: Ukázalo se, jak je hokej vrtkavý

Přes zvýšený tlak Dukly ve druhé dvacetiminutovce málokdo pochyboval, že si Karlovy Vary s vedením 4:1 připíší do tabulky další tři body. Omyl. Karlovarští jako kdyby byli uspokojeni vedením se zbytečně stáhli a nechali soupeře hrát. Honbu za vyrovnáním nastartoval Hubáček, přidal se Anděl a srovnání poslal do domácí svatyně Matěj Stříteský. „Ta třetí třetina nám nevyšla. Nevím, co se stalo, to si budeme muset rozebrat a pobavit se o tom. Je to škoda, máme dva body, což je super, ale mohli jsme mít tři,“ ví karlovarský gólman.

Poté přichází Závorkův čas. Po čtvrté jihlavské trefě střídá Filipa Novotného v karlovarské kleci. Jaké to je nastoupit do takto rozjetého duelu? „Hrozné. Někdy se stane, že se gólmani střídají, ale po dvouhodinovém sezení na střídačce tam vlézt ještě za takové situace, kdy jsme dostali nějaké góly a Jihlava byla evidentně na koni, byli jsme zaskočení. Bylo to nepříjemné, přiznává Tomáš Závorka.

Za stavu 4:4 došlo divoké utkání až do prodloužení, které Energie začínala v oslabení, když ke konci základní hrací doby fauloval Stanislav Balán. „Myslím, že od Standy to byl i správný faul v tu chvíli, protože se dostal do blbé pozice a bůhví, jak by to dopadlo. Udělal to dobře takticky, věděl, že už je těsně před koncem a lepší body a zabojovat v prodloužení, než mít nic.“

„Poté, co jsme v prodloužení ubránili tu přesilovku jsem věřil, že bychom mohli dát gól ze hry. Nakonec to došlo až do nájezdů a to je vždy loterie.“ V samostatných nájezdech se prosadil pouze domácí kapitán Skuhravý a Závorka vychytal všech pět soupeřových střelců. „Já jsem si docela věřil, protože kluky tam znám. Něco jsem si tipl dobře, něco jsem tam musel chytit, i když jsem kličku nečekal,“ usmívá se třicetiletý brankář.

Rodák ze Sokolova je bezesporu jedním z největších překvapení letošních bojů o extraligu. Před ní chytal naposledy 24. února proti Kadani, přesto naskočil do rozjeté baráže o extraligu v ohromné formě – po 136 odchytaných minutách má průměr 0,88 gólu a 97,01% úspěšnost zákroků.. „Sice jsem třeba dostal málo gólů, ale gólman nikdy sám nic nevyhraje, je to prostě týmový sport. Bez kluků bych v Jihlavě dostal bůra a v Litvínově osm. Je to týmový sport a brankář je jen součást týmu a ne individuální hráč.

Sestřih utkání baráže Energie – Dukla

Lázeňské město se konečně dočkalo. Po letech neúspěchů se Karlovým Varům daří a znát je to i na návštěvnosti. Na každém domácím utkání si do KV Areny našlo cestu přes pět tisíc diváků. „Je to úžasné. Samozřejmě když se hraje o postup, tak lidi to více baví, je to větší euforie, než když jsme dva roky podobě baráž o sestup. Atmosféra, kterou nám tu fanoušci vytváří, je neskutečná. Už jsem ani nedoufal, že by taková atmosféra tady mohla být. Chtěl bych moc poděkovat za celou kabinu, ta podpora je hrozně znát a hraje se nám daleko lépe, když je bouřlivá atmosféra, než kdyby to bylo jako v divadle,“ chrlí slova chvály na karlovarské publikum Závorka.

Po osmém kole baráže je stále tabulka nevídaně vyrovnaná. Energie hájí první příčku se čtrnácti body, ovšem již v neděli o ni může přijít. „Všichni hrajeme mezi sebou a navzájem se obíráme o ty body. My tu tabulku nepotřebujeme vyhrát, nám stačí, když budeme druzí. Pořád musíme hrát, sbírat bodíky a nepočítat,“ velí skromný strážce karlovarské svatyně.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz