Nečekané echo pro Čecha. Nedoufal jsem, řekl. Nestačil na kopii Hamrlíka

Foto: Zdeněk Polák, hc-olomouc.cz

31. prosince 2015, 12:27

David Jahoda

Francie, Polsko, druhá nejvyšší česká soutěž a teď extraliga! Brankář Jakub Čech byl překvapivě povolán k mužstvu chomutovských Pirátů, aby si téměř po šesti letech opět zachytal extraligu. Kopřivovi ani Strmeňovi se poslední zápasy zrovna nevydařily, Hanuljak se zotavuje ze zranění, proto šel na věc právě Čech. A aby toho nebylo málo, absolvoval svou obnovenou extraligovou premiéru v rodné Olomouci. A jeho výkon? Byl vyhlášen hvězdou utkání! Radost mu však pokazil domácí zadák Houdek.

HokejkaTV

Dlouho vyrovnané střetnutí mezi Olomoucí a Chomutovem totiž za stavu 1:1 zamířilo až do samostatných nájezdů. „Bylo to těžké a vyrovnané utkání. Čekalo se, jestli dá někdo gól během třetí třetiny. Došlo to až na nájezdy, což už je loterie. Začali jsme je výborně, oni ale dali tři góly z pěti nájezdů, což je dost,“ hodnotil zápas brankář Jakub Čech.

Piráti vedli v nájezdech už o dva góly, pak ale zaúřadoval poměrně netypicky obránce. Dvěma přesnými trefami pokořil Čecha obránce Tomáš Houdek. „Podívejte se na Martina Hamrlíka. Taky to byl obránce a rozhodoval nájezdy. Je to docela jedno, jestli je to bek nebo útočník. V tomto zápase mu to vyšlo, dal dva góly,“ pravil gólman Čech.

Diváci na tribunách stařičké olomoucké plecharény možná ani pořádně netušili, kdo to vlastně v chomutovské kleci stojí. Čech totiž na svém dresu neměl ani jmenovku. Zato Čech místní prostředí zná jako své boty. „Pořád tady bydlím, bydlí tu i má rodina, která se na mě přišla podívat, takže to bylo dvakrát pikantní. Byla to pro mě taková obnovená premiéra v extralize a navíc na domácím ledě. Fajn pocit,“ nechal se slyšet. 

Informace o tom, že si zachytá extraligu, byla nečekaná až šokující. Vždyť za poslední tři a půl sezony oblékl dres osmi týmů. Chytal ve čtyřech zemích. A pohled do dávnější minulosti? „Cestovatel“ Čech si vyzkoušel i zámořskou OHL. Letos zkraje sezony nastupoval ve Francii za Dijon, následně v Polsku v celku STS Sanok. A jak to bylo dál?

„Neměl jsem angažmá, dostal jsem nabídku z Kadaně, která má návaznost na Chomutov. Tak nějak to vyplynulo ze situace,“ řekl Jakub Čech. „Míra Hanuljak se zranil, tudíž Kadaň začala shánět gólmana. A proč na mě proti Olomouci padla volba? To není otázka pro mě,“ usmíval se Čech, jenž v Olomouci dostal přednost před Kopřivou, kterému se poslední zápasy dvakrát nevyvedly.

Nejvyšší soutěž si vyzkoušel už v sedmnácti letech! Šanci dostal poté, co opustil rodnou Olomouc a zamířil do Havířova. Naposledy si extraligu zachytal v sezoně 2009/10 v dresu Českých Budějovic. Ovšem jen na dva duely.

„Proč by ne? Zase tak starý se necítím, stát se to může. Dostal jsem příležitost a budu se snažit ji chytit za pačesy.“ 

„Když jsem šel do Kadaně, tak jsem v to ani nedoufal. Bral jsem to tak, že půjdu pomoct Kadani, nějak se dostat zase do pohody. Nakonec to vyústilo v tuhle nabídku,“ konstatoval Čech, jenž ve svém prvním extraligovém zápase po téměř šesti letech kryl skvělých 37 střel! Po zásluze byl vyhlášen chomutovskou hvězdou zápasu. 

„Pro každého gólmana je lepší, když je v permanenci a může si sáhnout na puk. Spousta střel ale byla ze střední vzdálenosti, kluci perfektně bránili okolo branky. Nepustili soupeře k žádným dorážkám,“ chválil hru svých spoluhráčů, kteří se stejně jako on nakonec museli spokojit s bodem. 

V nejvyšší soutěži se Jakub Čech nikdy výrazně neprosadil. To chce ale změnit! Nyní se mu naskytla nečekaná šance, kterou hodlá využít v další možné extraligové angažmá. „Proč by ne? Zase tak starý se necítím, stát se to může. Dostal jsem příležitost a budu se snažit ji chytit za pačesy,“ pravil sebevědomě třicetiletý brankář. 

Sestřih utkání Olomouc – Chomutov


RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz