NÁZOR: Do čtvrtfinále bych postavil Bartošáka, říká bývalý gólman Blažek

Foto: Alena Zapletalová

„Mistrovství světa je pro mě vrchol hokejové sezony. Byl jsem velmi překvapený, s jakým nadšením a elánem Češi vstoupili do turnaje, jakou se podařilo v týmu vytvořit dobrou partu a jaké výkony mužstvo předvádí. Výsledky tomu pak odpovídají," říká v komentáři pro Hokej.cz bývalý brankář Ladislav Blažek, který před čtvrt stoletím získal s Olomoucí extraligový titul a v nejvyšší soutěži působil čtrnáct sezon.

Zlatá hokejka

Zápasy mistrovství světa sleduju v televizi. Atmosféra je sice nenahraditelná, ale já se rád podívám úplně v klidu. Na vše si udělám svůj úsudek a rád si poslechnu komentáře hráčů, se kterými jsem hrál, jako jsou Milan Antoš nebo David Pospíšil.

U nároďáku se vytvořil skvělý realizační tým od hlavního trenéra po kustody. Tým je výborně poskládaný: jsou v něm tahouni – starší a zkušení hráči jako Jakub Voráček i dravé mládí. Skvěle fungují gólmani.

Každé utkání je samozřejmě jiné. Slabším soupeřům se nasázelo okolo osmi gólů, ale chléb se láme v jiných zápasech. Se Švédy předvedlo národní mužstvo famózní výkon. S Rusy se sice prohrálo, ale Rusko je pro mě favorit turnaje a i tohoto zápasu se Češi zhostili dobře a až do konce měli šanci na dobrý výsledek.

Miloš Říha je trenér přesně podle mého gusta. Je autoritativnější, nejde pro ostřejší slovo daleko. Vedl Petrohrad nebo Omsk, má velké zkušenosti a složil mužstvo výborně. Na prvním místě je vždycky disciplinovanost , respektování pokynů trenérů a to, aby mužstvo táhlo za jeden provaz. Hráči musí respektovat trenéry , ale trenéři musí respektovat hráče a stát za nimi. Je opravdu hrůza, když se podívám na Slováky, konkrétně na Libora Hudáčka, co si dovolí vůči trenérům. Takové věci se v českém týmu nedějí a výsledky tomu dávají za pravdu.

Líbí se mi, jak realizační tým vybral gólmany na mistrovství, protože jak z Patrika Bartošáka, tak z Pavla Francouze cítím, jak se podporují a jak si pomáhají. Jsou prakticky na stejné úrovni, ale chytat může jen jeden.

Atmosféra mezi brankáři je hrozně důležitá a tady ta chemie funguje výborně. Z vlastní zkušenosti vím, jak může nejen gólmanům, ale i celému mužstvu uškodit rivalita mezi brankáři. Tady kryjí záda jeden druhému a vytvářejí pocit jistoty. To má blahodárný efekt na celé mužstvo. Mužstvo to vycítí. Osobní ambice jsou potlačeny ve prospěch společného úspěchu. A to je to, co musí cítit hráči v poli.

Jako jedničku bych do čtvrtfinále nasadil Patrika Bartošáka. Je s týmem dlouho a chytá výborně. I proti Rusům tým držel a Češi měli naději na dobrý výsledek až do samotného konce. Prakticky neudělal žádnou chybu, naopak. Není to nic proti Pavlovi Francouzovi. Zapojil se později, měl lehčí soupeře (Rakousko a Itálii), ale ani proti těm to není nic jednoduchého. Nic na vás nejde, očekávání výhry jsou dané, přitom se může stát cokoliv...

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

O LADISLAVU BLAŽKOVI

Narodil se 30. června 1962. Je odchovancem hokeje v Hradci Králové, po maturitě na gymnáziu odešel do Olomouce, kde vystudoval během působení v extralize vysokou školu. Postupně nastupoval v nejvyšší soutěži za Trenčín, Zlín, Olomouc a Slavii Praha. Po skončení kariéry v roce 2001 působil v klubu jako obchodní manažer. Nyní již pátým rokem zastupuje zahraničního výrobce čistých lisovaných šťáv na českém trhu a v dalších čtyřech zemích.

I v 56 letech hraje na rekreační úrovni lední hokej, jen brankářskou pozici vyměnil za post obránce. Stále sleduje hokejovou Slavii, kde se nedávno změnil majitel klubu. „Jsem rád, že k tomu došlo. Nového majitele Standu Tichého znám dlouhá léta. Je to zapálený člověk a dlouholetý podporovatel klubu. Věřím, že je to cesta správným směrem a je to dobrý signál pro fanoušky. Slavia zažila v éře, kdy jsem měl možnost tam působit, velké úspěchy, a moc bych přál fanouškům Slávie, aby se zopakovaly," říká Blažek.

Foto: hc-slavia.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz