Návrat do Liberce se nekoná, Birner jde za Červenkou do Fribourgu

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

2. listopadu 2016, 13:33

Václav Jáchim

V úterý odpoledne rozvázal kontrakt s Traktorem Čeljabinsk, Michal Birner se s účastníkem Kontinentální ligy rozloučil po dohodě obou stran, nyní už má jasno o novém působišti. Ačkoli se zdálo, že by mohl účastník Světového poháru zamířit zpátky do Liberce, kde na jaře pomohl k historickému titulu, zvítězila jiná zahraniční varianta. "Michal dostal kvalitní nabídku ze švýcarského Fribourgu a rozhodl se pro ni. S vedením klubu podepsal smlouvu do konce sezony," informuje hráčův zástupce Vladimír Vůjtek mladší ze společnosti Eurohockey Services.

Nový fanshop

Jednání probíhalo bleskově, v návaznosti na aktuální dění u účastníka švýcarské NLA. Fribourg má na marodce Švéda Ritolu, do konkurenčního Bielu navíc zamířil Kanaďan Pouliot. "Zástupci klubu hledali jiného zahraničního hráče, konkrétně k Romanovi Červenkovi. A zaměřili se na Michala Birnera. Fribourg předložil kvalitní nabídku s tím, že by Michal měl nastupovat s Červenkou v jedné formaci," říká Vůjtek.

Bývalý hokejista pražského Lva, Turku, farem St. Louis či Anaheimu má švýcarskému klubu pomoci po nepříliš povedeném startu soutěže. Soupeř Znojma v základní skupině Ligy mistrů měnil v září hlavní trenéry, posléze došlo i na určitá škatulata v kádru. "Michala zájem Fribourgu oslovil, mimo jiné ho láká možnost nastupovat s Romanem Červenkou. Poměrně rychle došlo k dohodě pro zbytek ročníku," potvrzuje hráčův agent.

Birner dosud působil v Čeljabinsku, za který sehrál dvanáct utkání KHL s bilancí jedné nahrávky. Do Traktoru odešel poté, co onemocněl Jiří Novotný, následně si zranil rameno Michal Řepík a ruský klub tedy nemohl uskutečnit záměr oprášit spojení někdejších parťáků z Liberce i národního mužstva. Teď Birner míří do soutěže, kterou zatím nehrál. "Fribourg o Michala stál už na jaře, po mistrovství světa. Tehdy ale bylo třeba řešit případný odchod do určitého termínu, byla tam nutnost odstupného pro Liberec. Nezbyl potřebný prostor k jednání, nyní se ovšem švýcarský klub ozval znovu," konstatuje Vůjtek.

Druhý pokus už vyšel, reprezentační útočník se může těšit na soutěž, v níž je pro krajánky hodně těžké najít uplatnění. "Michal by měl do Fribourgu odletět v pátek. Tým má víkendové volno, Birner se zabydlí a posléze přidá k ostatním hráčům," dodává hráčův agent. Kromě Romana Červenky zaplňují místa pro cizince Švédové Gustafsson s Ritolou a Američan Mauldin. Fritsche, Bykov či finský gólman Saikkonen mají švýcarské občanství. Dres mužstva v minulém ročníku oblékal slovenský talent Martin Réway, který do Fribourgu přišel z pražské Sparty.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz