Nadvláda amerických juniorek končí, zlato má Kanada

(OBIHIRO, od našeho zpravodaje) Čtyřikrát a dost. Američanky bojovaly na juniorském MS v japonském Obihiru o zisk pátého zlata v řadě, jejich nadvládu ale ukončila po dramatické bitvě Kanada, která zvítězila 3:2 po prodloužení a na nejvyšší stupínek se vrací po čtyřech letech.

Co se týká účasti jednotlivých týmů ve finále mistrovství světa žen do osmnácti let, vrátilo se vše do starých kolejí. Po roční odmlce se o zlato znovu utkaly Spojené státy s Kanadou. Američanky prošly až do finále světového šampionátu bez porážky, v semifinále si poradily jednoznačně s Finskem 7:1. Také Kanada šla ze základní skupiny přímo do semifinále, v něm až po prodloužení zdolala Rusko 4:3. A zkušenosti z prodloužení se Kanaďankám hodily i ve finále.

Kanada otevřela skóre finálového střetnutí v 8. minutě z přesilovky, také americké srovnání přišlo z početní výhody, a to o třicet minut později. Spojené státy ve třetí periodě překlopily vedení na svou stranu, to jim však vydrželo pouhých pět minut, jelikož Kanada využila dalšího jejich faulu a přesilovkovou trefou srovnala na 2:2. Za tohoto stavu došlo utkání do prodloužení, v jehož druhé minutě rozsekla zlatou hádanku ve prospěch Maddi Wheelerová – a jak jinak než z přesilové hry.

A co boj o bronz?

Poprvé od roku 2011, kdy se MS konalo ve Švédsku, si pro cenný kov došly Finky, a opět to byl bronz. Finské hráčky začínaly šampionát ve skupině B, ze které postoupily do vyřazovacích bojů i na úkor Česka. Ve čtvrtfinále porazily v severském derby Švédsko 3:2 po prodloužení, z vysoké semifinálové prohry se Spojenými státy se dokázaly rychle oklepat. Rusky v semifinále nestačily na Kanadu až po prodloužení, ale do souboje o bronz jim zřejmě zvlhnul střelný prach, jelikož se neprosadily ani jednou a musely se smířit s pomyslnou bramborovou medailí po porážce 0:3.

Přestože Švýcarsko skončilo na MS až na šesté pozici, má své zastoupení mezi nejlepšími hráčkami turnaje díky brankářce Saskii Maurerové, ta se dostala také do all-star týmu podle novinářů. Stejně tak se do obou hodnocení dostala obránkyně Alexie Guayová a finská útočnice Elisa Holopainenová. Tuto trojici doplňují v all-star týmu Američanka Katy Knollová, Fina Nelli Lehtinenová a Ruska Ilona Markovová. Nejužitečnější hráčkou turnaje byla vyhlášena kanadská brankářka Raygan Kirková.

USA – KANADA 2:3 po prodloužení (0:1, 1:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 38. Websterová (Winnová, Nicholsonová), 47. Murphyová (O'Brienová, Websterová) – 8. Serdachnyová (J. Goslingová, Guayová), 52. Cherkowskiová (Goslingová, Guayová), 62. Wheelerová.
Rozhodčí: Haacková (Německo), Nurmiová – Siniová (obě Finsko), Mokhovová (Rusko).
Vyloučení: 8:9.
Využití: 1:3.
Střely na branku: 27:27 (12:5, 4:16, 11:4, 0:2).
Diváci: 1 527.
Nejlepší hráčky: Makenna Websterová – Rygan Kirková.
USA: Vetterová – Nicholsonová, Winnová, Harveyová, Monihanová, Bernardová, Uihlein, Samoskevichová, Hartmetzová – Bilkaová, Knollová, Petrieová – Murphyová, O'Brienová, Websterová – Zanonová, Edenová, Shearenová – van Wierenová, Wethingtonová, Bardová. Trenéři: Crowellová, Sciba a Deckerová.
Kanada: Kirková – Maceachernová, N. Goslingová, Guayová, Markowskiová, Carterová, Cooperová, Grantová – J. Goslingová, Serdachnyová, Cherkowskiová – Wheelerová, Calabreseová, Naudová – Coteová, Shirleyová, Weissová – Trevorsová, Snowová, Kellyová – Gardinerová. Trenéři: Draper, Cheverie a Kessel.

Zápas o 3. místo:

RUSKO – FINSKO 0:3 (0:0, 0:2, 0:1))

Branky a nahrávky: 23. Vainikkaová (Laitinenová, Holopainenová), 24. Suorantaová (Ahlskogová, Seikkulaová), 60. Liikalaová (Seikkulaová).
Rozhodčí: Manthová (Kanada), Vichoreková – Mooreová (obě USA), Hammarová (Švédsko).
Vyloučení: 3:8.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 25:19 (10:4, 8:10, 7:5).
Diváci: 140.
Nejlepší hráčky: Ilona Markovová – Erica Jaskariová.
Rusko: Gredzenová (24. Alpatovová) – Provorovová, Namestnikovová, Savoninová, Volfová, Golovkinová, Achmetovová – Lučnikovová, Poňatovská, Šaškinová – Markovová, Mezencevová, Škaljovová – Boriskovová, Lopuchovová, Cacynová – Glucharjovová, Tarasovová, Puškarová – Lifatovová, Sokolovová. Trenéři: Bobariko a Syrcov.
Finsko: Jaskariová – Laitinenová N., Rantalová, Allinenová, Timonenová, Seikkulová, Parkkonenová, Ahlskogová, Suorantová – Holopainenová, Vainikková, Vesová – Nuutinenová, Seikkulová, Yrjanenová – Sundelinová, Liikalová, Kailová – Lehtová, Makelová, Tervonenová. Trenéři: Kuisma, Nieminen a Lehto.

Konečné pořadí MS v Obihiru

1. Kanada
2. USA
3. Finsko
4. Rusko
5. Švédsko
6. Švýcarsko
7. Česko
8. Japonsko

Japonsko sestupuje do divize IA, v elitní skupině ho nahradí Slovensko.

Individuální ocenění

Nejlepší hráčky podle direktoriátu turnaje
Brankářka: Saskia Maurerová (Švýcarsko)
Obránkyně: Alexie Guayová (Kanada)
Útočnice: Elisa Holopainenová (Finsko)

All-star tým podle novinářů
Brankářka: Saskia Maurerová (Švýcarsko)
Obránkyně: Alexie Guayová (Kanada), Nelli Lehtinenová (Finsko)
Útočnice: Elisa Holopainenová (Finsko), Katy Knollová (USA), Ilona Markovová (Rusko)
Nejužitečnější hráčka (MVP): Raygan Kirková (Kanada)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz