Na jedné startovní čáře. Juniorky zahajují nový cyklus proti Číňankám

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

13. ledna vyvrcholilo mistrovství světa v ruském Dmitrově, 13. února už české hokejistky do 18 let znovu vyrážejí do boje. Cestu k šampionátu 2019 odstartuje hodně obměněný výběr ve Velkých Popovicích, kde dvakrát vyzve zajímavého soupeře – seniorský tým Číny.

Nový fanshop

Juniorky obsadily mezi světovou elitou podruhé v řadě šestou příčku, to už teď ale patří minulosti. K úspěchu na dalším turnaji budou potřebovat i větší počet těžkých konfrontací během přípravy. A to už je případ i únorového dvojzápasu. Mimochodem, takhle brzo ještě nový cyklus nikdy nezačínaly.

Ve Velkých Popovicích se představí skoro nový tým, trenéři nominovali jen pět hráček z MS – Vivien Šmajdovou, Annu Kotounovou, Anetu Zachovou, Kláru Seroiszkovou a Agátu Sarnovskou. Chybět nebude ani Nikola Dýcková, které doslova chvíli před odletem vystavily stopku příušnice.

„Jinak máme holky, které jsme ještě neviděli, i ty, které jsme měli na některých akcích a chceme je vidět víckrát. Nejenom na tréninkovém kempu, ale i v zápasovém zatížení, v konfrontaci mezinárodních utkání,“ vysvětluje hlavní kouč Pavel Zuziak.

Šesté místo? Jsme zklamaní, říká Zuziak. Chyběl nám instinkt zabijáka »

Nominoval například i roudnické trio Kateřina Bergerová, Kamila Richtrová a Kristýna Mertová, mimo Richtrové je čeká úplně nová zkušenost v reprezentaci. „Chceme dát šanci co nejvíc holkám, abychom měli kádr široký a výběr větší. Zvlášť teď, když máme prostor,“ pokračuje.

Řada hráček, které by měly příští výběr táhnout, působí v zahraničí. Některé další z ročníku 2002 by se zúčastnit mohly, ovšem přednost nyní dostává mladší reprezentace. „Nechtěli jsme sahat šestnáctce do týmu, protože má poslední turnaj před mistrovstvím Evropy. I proto máme jenom pár holek ročníku 2002, jinak skoro celý kádr 2001,“ říká český lodivod.

Všem hokejistkám, které ročníkově připadají pro osmnáctku v úvahu, zároveň chtějí dát trenéři jasný signál: Můžete pomýšlet na mistrovství světa. Jen se o něj musíte poprat. „Začínáme přípravné období na další sezonu a další mistrovství. Všechny holky jsou na stejné startovní čáře. Během roku pak bude na nich, jakým způsobem budou hokejově růst. Ale šanci teď mají všichni stejnou,“ opakuje Zuziak.

Momentka z dubnového dvojzápasu v Porubě

Momentka z dubnového dvojzápasu v Porubě | Foto: Aleš Krecl, ČSLH

Zápasy proti exotickým soupeřkám seniorské kategorie mu určitě hodně ukážou. Číňanky patří do třetí světové skupiny, což není vůbec špatná vizitka. Nyní se chystají na svůj šampionát, který je čeká za dva měsíce v italském Asiagu. České hráčky nejdou do neznáma – minulá osmnáctka totiž sehrála s čínským áčkem rovnou dva dvojzápasy. Skončilo to postupně výsledky 5:1, 3:1, 0:3 a 4:3 po nájezdech.

Souboje nicméně pamatuje jenom malá část aktuálního kádru, třeba Vivien Šmajdová právě poslední utkání v nájezdech rozhodla. „Číňanky budou hrát něco podobného jako Japonky. Asi budou ve hře hodně disciplinované, nám půjde o to, abychom se prosadili. Samozřejmě to bude těžké, ale myslím, že bychom toho měli být schopni,“ věří Pavel Zuziak, jenž předešlé bitvy ještě coby kouč nezažil.

Recept na úspěch nicméně nehodlá měnit oproti tomu, který ordinoval svým hokejistkám během celé aktuální sezony. „Co jsme chtěli po holkách od srpna, to budeme chtít zase. Agresivní celoplošný hokej, určitě nebudeme hrát nějakého zanďoura. Chceme rychle napadat a narušovat jim rozehrávku. Zkrátka ten hokej, co jsme se snažili hrát od přípravných utkání i na mistrovství světa,“ dodává trenér českých hokejistek do 18 let.

Nominace českého týmu

Brankářky:
Eva Štumbaurová (Český Krumlov), Julie Mathauserová (Jaroměř).

Obránkyně:
Vivien Šmajdová (Cheb), Anna Kotounová (Tábor), Tereza Radová (Olomouc), Monika Krčková (Technika Brno), Kristýna Hájková (Skuteč), Barbora Hrůšová (Karlovy Vary), Pavlína Vlková (HC Krkonoše), Aneta Zachová (Kladno), Tereza Sovjáková, Eliška Veselá (obě Vsetín), Klára Seroiszková (Karviná).

Útočnice:
Nikola Dýcková (Jihlava), Agáta Sarnovská (Litoměřice), Anna Fabšicová (Strakonice), Valentýna Černá, Tereza Horáková (obě Pardubice), Kateřina Bergerová, Kamila Richtrová, Kristýna Mertová (všechny Roudnice n/L), Nikol Bláhová (Cherokees).

Náhradnice:

Brankářky: Nela Punčochářová (Kadaň), Jaroslava Krejčová (Ledeč n/S). Obránkyně: Lucie Čápová (Frýdlant), Lucie Hlavatá, Zdeňka Suchánková (obě Jaroměř), Vanda Krsová (Klatovy).

Program zápasů (Velké Popovice)

Úterý 13. února:
17:30 Česko "18" – Čína "A"

Středa 14. února:
13:00 Česko "18" – Čína "A"

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz