Myslím, že Finové klukům otevřeli oči, říká kouč devatenáctky Dopita

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

7. listopadu 2016, 14:25

Adam Bagar

Po letním turnaji v německých Drážďanech čekala na reprezentační devatenáctku druhá akce pod taktovkou nového kouče Jiřího Dopity. Jeho svěřenci se představili hned ve třech finských městech, kde změřili síly se stejně starými domácími mladíky. Devatenáctka se vracela domů s pomyslnými dvěma body z možných devíti, když po dvou porážkách v posledním duelu zabrala a zapsala cenné vítězství 3:2 po samostatných nájezdech.

Nový fanshop

Češi v úvodní partii ztráceli už tři góly, ale ze zápasu ještě udělali pořádné drama, když se jim ve třetím dějství povedlo snížit na rozdíl jediné trefy. „Je pozitivní, že se kluci dostali zpátky do utkání. Škoda prvních branek, které byly laciné. Ale kluci se ještě seznamovali s tempem a dalšími věcmi. Ta doba je krátká na to, aby trošku vstřebali věci, které po nich chceme,“ hlásí hlavní trenér Jiří Dopita po porážce 2:4.

Kdo čekal ve druhém vystoupení herní zlepšení, musel být zklamán. „Rozhodl začátek utkání, kdy jsme znovu inkasovali dva laciné góly. Bylo to pořád takové rozhárané a dělali jsme stále stejné chyby, z nichž si Finové vytvářeli převahu i šance,“ hodnotí Dopita jasnou porážku 0:4. Spokojen mohl být až se třetím duelem, který devatenáctka vyhrála 3:2 po nájezdech. „Z naší strany to byl určitě nejlepší výkon.“

"Na klucích je trošku vidět, že ve svých týmech hrají prim a není na ně vyvíjen takový tlak."

„Nedívám se na výsledek, ale na předvedenou hru. Kluci už dodržovali taktické věci, které po nich chceme. Vypadalo to velmi dobře, hlavně první třetina. Ve třetím dějství už měli navrch Finové, ale podržel nás brankář Klouček,“ pokyvuje Dopita, kterého mrzelo finské vyrovnání v čase 59:59. „Při soupeřově hře bez brankáře jsme jeli dokonce dva na jednoho na prázdnou bránu. Ale špatně jsme situaci vyřešili.“

„Ti kluci se ale pořád učí a je důležité, aby se z takových chyb poučili a dál na sobě pracovali. Tyhle zápasy jsou pro ně výborné. Myslím, že jim to otevřelo oči a zjistili, v čem je tlačí bota a na čem potřebují zapracovat,“ pokračuje Dopita poté, co jeho tým sehrál tři zápasy ve třech dnech. „Čekali jsme, že to bude v tomto směru hodně náročné. Taky, že bylo, ale potěšilo mě, že jsme fyzicky Finům stačili,“ sděluje.

Někteří kluci nás překvapili a jiným to zase nelepilo tak, jak jsme očekávali

„Ovšem zapracovat musejí na poctivosti a koncentrovanosti. Je na nich možná trošku vidět, že ve svých týmech hrají prim a není na ně vyvíjen takový tlak, aby dodržovali nějaký systém. Chvíli jim trvá, než se přepnou na to, že musí dodržovat to, co se po nich vyžaduje. Je potřeba na sobě pořád pracovat, čeká je ještě spousta práce,“ má jasno Jiří Dopita, jenž ve svém kádru devatenáctky přivítal i úplně nové tváře.

„Někteří kluci hráli dobře a překvapili nás. Některým to zase nelepilo tak, jak jsme očekávali. Ale to je tak na každé akci, někomu se daří víc a jinému míň,“ prozrazuje Dopita. A jak byl spokojený s dvojicí gólmanů, kteří si proti Finům rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek práce? „Nemají tolik reprezentačních zkušeností, takže se s tím ještě sžívají. Určitě bychom nic nechtěli házet na brankáře,“ zdůrazňuje.

Trošku mi vadí, že s kluky strašně málo pracujeme a nemáme tolik kempů

A jak si Jiří Dopita na roli kouče zvyká? „Je to něco jiného. Trošku mi na tom vadí, že s kluky strašně málo pracujeme, nemáme tolik kempů jako jiné naše reprezentační výběry. Pravidelný kontakt by přispěl k tomu, že jádro toho týmu by už dokázalo vstřebat, co po nich daný trenér chce,“ prozrazuje sedmačtyřicetiletý lodivod, který přišel o souboj Vsetína s Novým Jičínem. „Na dálku jsem to sledoval,“ usmívá se.

Další akci má devatenáctka na programu v prosinci, ale s největší pravděpodobností se obejde bez svého hlavního trenéra. „Akce devatenáctky se koná v podstatě souběžně s dvacítkou a před mistrovstvím světa bude prioritou dvacítka. Nejspíš pojedu s ní, ale ještě jsme se na tom nějak definitivně nedomlouvali,“ zakončuje Dopita. Jeho výběr se z Finska přesunul v neděli společně s týmem Josefa Jandače.

Výsledky reprezentační devatenáctky ve Finsku (4. – 6. listopadu 2016):

FINSKO "19" – ČESKO "19" 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 9. Laavainen, 21. Stråka, 32. Sihvonen, 57. Virtanen – 40. Dufek, 46. Bělohorský.

FINSKO "19" – ČESKO "19" 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
Branky: 7. Innala, 13. Luostarinen, 18. Suistio, 24. Nousiainen.

FINSKO "19" – ČESKO "19" 2:3 po nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0)
Branky: 33. Reunanen, 60. Nurmi – 13. Dvořák, 55. Dymáček, rozhodující nájezd Šulek.

Česko reprezentovali:

Brankáři:
Milan Klouček (Pardubice), Adam Wolf (Sparta Praha).

Obránci:
Jakub Husa (Liberec), Ladislav Pospíchal (Jihlava), Michal Furch (Kometa Brno), Filip Haman (Třinec), Lukáš Kaňák (Plzeň), Tomáš Hanousek (Södertälje), Dominik Valík (Slavia Praha).

Útočníci:
Matouš Bělohorský (Liberec), Aleš Heinrich (Jihlava), Filip Dvořák, Roman Dymáček (oba Kometa Brno), Jan Bečvář, Jan Dufek (oba Litvínov), Ondřej Šulek (České Budějovice), Tomáš Vracovský (Plzeň), Tomáš Guman (Lulea), Radovan Pavlík (Hradec Králové), František Wágner (Chomutov), Štěpán Fryšara (Zlín), Albert Janele (Kladno).

Realizační tým:

Manažer týmu: Aleš Kratochvíl
Hlavní trenér: Jiří Dopita
Asistent trenéra: David Bruk
Trenér brankářů: Jaroslav Kameš
Video trenér: Josef Janča
Lékař: MUDr. Marek Kašpar
Kustod: Jiří Šrámek

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz