Mužík poznává švédský hokej: Dřina a velký dril, hlásí. Naučil se střílet jinak

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

10. listopadu 11:24

Jan Šimek

Po uplynulé sezoně v Plzni se sbalil a vyrazil vstříc severské výzvě. Útočník a kapitán reprezentační osmnáctky Radek Mužík se v létě přesunul do Švédska, kde nastupuje za přední tým Luleå HF. Jak se mu daří v novém prostředí? V čem je švédský hokej odlišný a co se za pár měsíců stihl naučit?

Nový fanshop

„Když jsem přišel, měl jsem strach, jaké to bude, ale sedli jsme si. Je tam hrozně dobrá parta. Máme dobré trenéry, působí to na mě fakt dobrým dojmem,“ svěřuje se Mužík. Severské země jsou známy svou vynikající péčí o mladé hokejisty. „Je to asi pravda, protože je tam velký dril. Hodně dřeme – rotopedy, posilovna a podobně,“ popisuje.

Tvrdé dřiny ale nelituje. „Chtěl jsem zkusit něco jiného, a hlavně jsem dostal lepší podmínky než v Plzni. Rozhodl jsem se tak a udělal jsem asi to nejlepší, co jsem mohl,“ přiznává. „Hraju za juniorku. Párkrát už jsem byl na tréninku s áčkem. Je to jiný hokej,“ doplňuje.

Ne vždy ale trenéři stojí hráčům za zády. „Trenér řekne: Kapitáne, jdeme se vyklusat! A my jdeme. Všichni ho posloucháme, máme k němu určitý respekt. Tady je to podobné, ale byla tu taková pohodička. Hlavně je tam o hodně větší konkurence. V lize pro ročníky 1998 a 1999 proti nám hraje spousta draftovaných kluků. Je to hodně těžké,“ tvrdí.

Mušláku, ty vole, už bys mohl trefit i bránu

Zaznamenal na sobě za zhruba čtyři měsíce ve Švédsku posun? „Myslím si, že ano. V bruslení i ve střelbě. Máme individuální tréninky. Chodím sám na led a jsou tam se mnou čtyři trenéři, což je parádní,“ libuje si. „Švédové totiž mají školní tréninky. Místo tělocviku jdou na led a my kluci z Evropy máme své individuální tréninky,“ upřesňuje.

Na co se individuální tréninky zaměřují? „Snažíme se odstranit nedostatky. Hodně pilujeme techniku bruslení. Byl jsem zvyklý střílet jinak, ale tam mě naučili jinou střelu a myslím, že je to o hodně lepší,“ vykládá rodák z Klatov.

„V Česku mě učili vystřelit zprostředka čepele, tam nás učí něco jiného. Můžete vidět, že všichni Švédové vystřelí ze stahovačky. Mají větší ránu a větší švih. Je to stoprocentně lepší. Jen pan kustod mi tady říká: Ty vole, Mušláku, už bys někdy mohl trefit i bránu,“ směje se Radek Mužík.

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz