Můj gól? Puk si vystavím, usmívá se Lenc. Na Dány s pokorou!

Foto: Markéta Křížová

30. května 2021, 22:19

Ondřej Belák

(RIGA, od našeho zpravodaje) Česká hokejová reprezentace proti Velké Británii nepřipustila komplikace a přesvědčivým výkonem si došla pro vítězství 6:1. Premiérovou brankou na světových šampionátech se navíc blýskl liberecký Radan Lenc.

Jak s denním odstupem chutná premiérový gól na mistrovství světa? Dorazilo z Česka hodně gratulací?
Za první branku jsem samozřejmě moc rád. Gratulací bylo opravdu hodně, po zápase jsem ale měl čas, tak jsem na ně mohl průběžně odpovídat. Do půlnoci jsem si ten pocit vychutnal, nicméně dnes je nový den a už se chystáme na další zápas.

Vzal jste si na památku puk. Už víte, kam ho dáte?
Určitě si ho doma vystavím. Nejspíš půjde k dresu z mého prvního mistrovství. Jsou to pro mě hodně cenné artikly.

Máte doma nějakou speciální poličku nebo vitrínu, kde si podobné předměty vystavujete?
Nic takového nemám, jde hlavně o to, aby ty věci byly vystavené někde výš. Máme už ročního syna, který všechno bere a rád by si s tím pohrál. Takovou radost mu ale neudělám. (smích)

Po gólu jste se na střídačce hodně uvolněně bavili s Jakubem Vránou, o co šlo?
Kuba mi gratuloval a říkal něco ve smyslu, že jsem to vymetl stejně, jako on proti Švédsku. (úsměv) Tak jsme se tomu zasmáli.

„Kuba mi gratuloval a říkal něco ve smyslu, že jsem to vymetl stejně, jako on proti Švédsku.“

Může pro vás ten gól být po těžkém vstupu do turnaje i příjemnou psychickou vzpruhou?
Myslím, že na tomhle to úplně nestojí. Všichni jsme tu od jednoho úkolu - podávat co nejlepší výkony. Věřím, že se to od zápasu se Švédy začalo přiklánět na naši stranu. První utkání, která nám úplně nevyšla, jsme hodili za hlavu a vzali si z nich to pozitivní, na čem můžeme stavět dál. Proti Švédsku se nám to podařilo, stejně jako s Velkou Británií, o které jsme věděli, že nebude jednoduchý soupeř.

Co říkáte na to, jak funguje vaše třetí formace? Zdá se, že herně vám to klape, jen možná ještě vypilovat samotné zakončení...
Myslím si, že už od Českých hokejových her nám to sedí a funguje. S Matějem Stránským a Michaelem Špačkem si rozumíme, víme, co od sebe čekat. Snažíme se být aktivní směrem dopředu, ale zároveň být obezřetní do obrany. Nechceme to mít úplně otevřené.

Proti Velké Británii jste se ve třetí části představil i v elitním útoku.
Ano, trenéři mě prohodili se Záďou (Filipem Zadinou, pozn. red.). Člověka taková šance samozřejmě potěší, na mojí hře se tím však nic nezměnilo.

Jak vnímáte zítřejší souboj s Dánskem? Vzhledem k situaci v tabulce to bude znovu obrovsky důležité utkání.
Po prvních třech zápasech jsme se dostali do situace, v jaké jsme být úplně nechtěli. Od té doby hrajeme s vědomím, že je prakticky každý zápas klíčový. Věřím, že se s tím znovu vypořádáme.

„Po prvních třech zápasech jsme se dostali do situace, v jaké jsme být úplně nechtěli.“

Dá se ten tlak k něčemu přirovnat, nebo na vás taková psychická tíže ležela poprvé?
Tlak je tu samozřejmě velký. Nicméně tím, že tu nejsou fanoušci, se to v mnohém podobá tomu, co jsme zažili už v lize. Já se vždycky snažím soustředit jen na svoji hru, například na internet se vůbec nedívám. Všichni jsme ten tlak ale cítili a věděli jsme, že se musíme hodně zlepšit.

Sledovali jste včerejší zápas Dánů se Slovenskem? Dost možná to byla ukázka toho, s čím dánský tým vyrukuje i na vás.
Sledovali jsme to na pokojích. Ne, že bychom to už nějak vyloženě hodnotili, ale každý z nás to viděl, takže máme představu, na co se připravit. Dánsko tady hraje výborně, rozhodně to nebude snadný protivník.

„Víme o dánských kvalitách, mají tam spoustu velice šikovných hráčů z KHL.“

Dánsko táhne útočník Nicklas Jensen, i díky jeho hattricku porazilo Švédsko. To asi budí respekt samo o sobě.
Během večera a zítra před zápasem se tomu určitě budeme věnovat. Víme o dánských kvalitách, mají tam spoustu velice šikovných hráčů z KHL. Pro nás je asi dobře, že nám jejich zápas se Švédy zvedl takový varovný prst. O to více budeme pokorní, uděláme všechno pro vítězství.

Jak vůbec trávíte volný čas? V bublině jsou možnosti asi hodně omezené.
Občas si s klukama zahrajeme ping pong, jinak se dívám na seriály. I když to vypadá, že volného času máme spoustu, není to úplně pravda. Já si třeba chodím po obědě rád zdřímnout, což jsem tu stihl zatím asi jen třikrát. Čas letí, ani se nezdá, že už turnaj trvá takovou dobu.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz