Mrázová září v ženské NHL. Na živobytí to ale nestačí, tvrdí. Čím si přivydělává?

Foto: iihf.com

(ESPOO, od našeho zpravodaje) V médiích je označovaná za hlavní ofenzivní hvězdu české ženské reprezentace, koneckonců jako jedna ze dvou Češek působí v elitní ženské zámořské lize NWHL. Kateřina Mrázová patří služebně i herně mezi nejzkušenější svěřenkyně trenéra Petra Nováka. Jaký byl přesun z univerzitní ligy do profesionálního hokeje a co se musí v Česku změnit, aby se ženský hokej mohl více rozvíjet?

HokejkaTV

V kanadském bodování Národní ženské hokejové ligy (NWHL) skončila na děleném 16. místě, v dresu Connecticutu Whale byla hlavní ofenzivní oporou. Kateřině Mrázové se první ročník v profesionální ženské hokejové soutěži vydařil, však také byla nominována do Utkání hvězd NWHL a fanoušci ji zvolili jednou ze tří nejlepších hráček celé sezóny!

Funkci hvězdy potvrzuje šestadvacetiletá rodačka z Prahy rovněž na probíhajícím světovém šampionátu ve finském Espoo, ve třech zápasech má na kontě tři body za gól a dvě nahrávky. O tom, jak těžké je pro Evropanku se prosadit v zámoří či srovnání zájmu o ženský hokej s Českem, se rozmluvila v rozhovoru pro Hokej.cz.

Kateřino, vy od letošní sezóny působíte v zámořské Národní ženské hokejové lize (NWHL). Jak jste spokojená?
Jsem tam moc spokojená. Mám tam dobré zázemí, trenéři mi pomohli, spoluhráčky mě vzaly do týmu. Mám tam i mezinárodní spoluhráčky, jednu ze Švédska, z Finska, měly jsme tam i nějakou z Ruska. Ta parta tam byla dobrá a hokej jsem si maximálně užívala.

Jak těžké je pro Češku nebo i obecně Evropanku se prosadit v zámoří? Je to něco podobného, jako dříve zažívali Evropané v NHL?
Myslím si, že se to trochu srovnat dá, protože ty hráčky z USA a Kanady tam samozřejmě mají jméno a znají se mezi sebou. Když jsem tam odcházela z Minnesoty, nikdo o mně nic nevěděl. Koukaly se na nějaké videa, ale na začátku zájem příliš nebyl. Po letošní sezóně si myslím, že už mě trenéři znají a že by se mi i to místo hledalo lépe. Začátky byly těžší, ale já jsem měla obrovské štěstí jak na tým, spoluhráčky i trenéra, který mi dal spoustu času na ledě. Musím říct, že i to mi hodně pomohlo.

Zmínila jste, že jste do NWHL přišla z univerzitní ligy NCAA. Jaký je rozdíl mezi univerzitní ligou a hraním hokeje na plný úvazek?
Na univerzitě studujete, takže je to náročnější. Je to v zápřahu, od rána do večera. Ráno jdete do školy, pak na hokej, večer máte úkoly. Ten hokej je hodně podobný – myslím si, že to je možná tím, že NWHL je nová liga, takže univerzitní liga, ta nejvyšší úroveň, je na vyšší úrovni, co se týče věcí okolo hokeje. Dám příklad – třeba když se hraje zápas, jede se jeden dva dny dopředu podle toho, kde se hraje. V NWHL záleží, v jakém týmu hrajete. Takové možnosti tam nejsou, například co se týče tréninků. Chodíme na led dvakrát v týdnu, případně se dá po dohodě s kluky. Když to srovnám hokejově, holky na univerzitě hrají chytřejší hokej a možná rychlejší. Jinak ale ve zkratce: NWHL je hokejově kvalitnější, zatímco na univerzitě je to vytíženější a je na lepší úrovni co se týče profesionálního zázemí kolem.

Máte tedy skutečně lepší zázemí v univerzitní NCAA než v profesionální NWHL?

Záleží, kde hrajete. Ostatní týmy třeba trénují v jedné hale a hrají zápasy v druhé. V NCAA mají holky s kluky vlastní zimák a na led můžete, kdykoli chcete. Já třeba nemám v Connecticutu možnost jít kdykoli na led. Ale v Buffalu holky po domluvě ano. Záleží na té domluvě.

Ženský hokej jde v zámoří nahoru, mužský klesá

Jakou má ženský hokej podporu v zámoří ve srovnání s Českem? Ať už finanční nebo diváckou.
V Americe určitě více. Vím, že třeba Minnesota (Minnesota Whitecaps – pozn. redakce) vyprodala každý zápas. Já nevím, jaká je divácká podpora v Čechách, ale myslím si, že tam chodí hlavně rodiče a ta podpora tam tolik není. V zámoří o hokej zájem je. Jsem byla překvapená, že jsem i tady na MS viděla fanouška z Ameriky, co má snad dresy každého z týmů NWHL a mění si je podle toho, kdo hraje – viděla jsem Connecticut, pak Minnesotu. V zámoří to lidé sledují. A myslím si, že tím, jak je ta liga pořád v takových začátcích (vznikla v březnu 2015 – pozn. redakce), že to bude do budoucna určitě lepší a lepší.

Vy máte Connecticutu na starost také mládežnické týmy do 10 a 12 let. Sledujete třeba zvýšený zájem mladých holek o hokej?
Určitě. V Česku vidíte třeba jednu, dvě holčičky, ale v Americe udělají celý tým a mají to rozdělené na ty kategorie, já trénuji ty do 10 a 12 let. V jednom městě mají třeba 10 holčičích týmů, které mají v jednotlivých kategoriích vlastní ligy. Holčičky tam ale hrají také s kluky nebo to mají namíchané. Ale těch holek, co začíná s hokejem, je mnohem více. Kanada a Amerika dělají skvělou práci a snaží se, aby starší hráčky šly příkladem. Dělají proto kempy zaměřené přímo jen na holky a snaží se je dělat i v městech, kde o hokej není mezi holkami takový zájem. Pak tam vznikají ty týmy. Skvělou práci dělá v tomto ohledu USA Hockey (americká hokejová federace – pozn. redakce), kde se tomu hodně věnují. A co jsem viděla statistiky, tak ženský hokej jde opravdu nahoru, zatímco kluci jdou dolů.

Může se v něčem český ženský hokej inspirovat od poměrů v zámoří?
To je dobrá otázka. Já si myslím, že by mohl být více podporován z médií, aby se o něm dozvěděli i normální lidé. Občas totiž narážím na to, že lidé říkají, že nevěděli, že vůbec máme ženský nároďák. Pak zase vidím komentáře jako „Kde se to dá sledovat?“ a tak. Zdá se mi, že to není příliš propagované, určitě by se to mělo propagovat více. Jak mají mladé holky hrát ženský hokej, když ho nikde nevidí? Pro rozvoj je to důležité. V tomto je určitě spousta věcí ke zlepšení.

Snad té propagaci svými výkony na MS nějak pomůžete. Já se vrátím zpět k působení v zámoří. V letošní sezóně odehrál váš tým v pětičlenné lize pouhých 16 zápasů. Není to trochu málo, i z pohledu finančního hlediska? 
Letos to bylo takové trochu kostrbaté, protože byly nejdříve čtyři týmy a pak se přidal i pátý. Hýbali tam potom hodně s rozpisem. Mluví se o tom, že v příští sezóně bude hrát sedm týmů. Zrušila se totiž kanadská CWHL a NWHL přibralo další dva týmy, Toronto a Montreal. Pak tam bude sedm týmů, s každým sehrajeme čtyři zápasy, a možná ještě nějaký tým přibude, ještě to není uzavřené. Tato sezóna byla taková v rozpacích, ale myslím si, že se to bude jen zlepšovat. Určitě ale existují i další možnosti – holky, co hrají v Americe, sbírají i zápasy za nároďák. Je to málo zápasů, ale myslím si, že do příští sezóny se to změní.

Vy jste to už zmínila, právě tu Kanadskou ženskou hokejovou ligu CWHL, která na konci března oznámila, že končí činnost. Údajně tak učinila kvůli tomu, že měla málo peněz a že způsob podnikání nebyl ekonomicky udržitelný. Víte o tom něco více?
O moc více toho nevím. Co jsem četla, tak už zkrátka nebyly peníze. Spousta holek, co hrála kanadskou ligu, musela chodit na úplný úvazek do práce. Takže pak na ten hokej není tolik čas. Není to tak, že to hrajete profesionálně.

V kanadské CWHL to tedy fungovalo tak, že hráčky musely minimálně ještě něco mít bokem, zatímco v americké NWHL vám stačí plný úvazek? Nebo si musíte ještě přivydělávat třeba právě trénováním?
No ještě k tomu určitě musí být další práce, protože ty peníze by samotné nestačily. Já tam mám ty dva týmy plus dělám ještě individuální tréninky, které jsou velmi dobře zaplacené. Nevím, kolik přesně bylo v té kanadské, ale co jsem slyšela, tak to prostě ta liga neudržela. Je škoda pro ženský hokej, že se to neudrželo.

Právě NHL na oznámení o ukončení činnosti CWHL zareagovala a přišla s tím, že dá NWHL více peněz. Jak důležité to pro vás je, že se NHL stane v podstatě hlavním sponzorem vaší ligy?
Já o tom taky zatím moc nevím, protože jsme teď tady na MS. Ale jestli NHL může pomoci, tak to bude určitě dobrý tah. Jak pro ně, protože ten ženský hokej půjde nahoru, tak samozřejmě pro nás. Zlepšení zázemí pomůže hráčkám se soustředit jen na hokej. Uvidíme, jak to teď všechno dopadne. NHL se teď zapojovala méně, protože se nechtěla přiklánět ani k té kanadské, ani k té americké. Všechny týmy, kromě Connecticutu, spadají pod kluby z NHL a je to vidět. Když se Buffalo Beauts dohodli s Bostonem, oznámili to na sociálních sítích. Od té doby mají vyprodáno. Je vidět, že lidé tam ani předtím nevěděli, že nějaký ženský hokej existuje a že hraje nejvyšší soutěž.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz