Montreal? Jiný svět, hlásí Moravčík se Skleničkou. Co jim říkal Plekanec?

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Nejprve týden v Přerově pod novým reprezentačním trenérem Milošem Říhou, pak šupem sbalit kufry a směr Montreal. Takový je plán nejbližších dní pro dvojici Michal Moravčík a David Sklenička, kteří se po MS v Dánsku upsali Canadiens. Jaké šance si dávají na první tým, od koho sbírali cenné rady, jak na ně hokejová Mekka zapůsobila na rozvojovém kempu či kdo komu bude pomáhat s angličtinou?

Pojď hrát hokej

První trénink pod taktovkou Miloše Říhy nebyla žádná flákačka. To by ostatně pod jeho dohledem ale nešlo. Pro Skleničku s Moravčíkem se to jeví jako ideální příprava předtím, než se budou hlásit u Canadiens. „Letíme tam v pondělí 27. srpna. Až tam přiletíme, stejně vletíme do tréninku. Budou tam trenéři, kteří se o nás postarají. Věřím, že se tady na montrealský kemp dobře připravíme, pak uvidíme, co bude dál,“ nechce předbíhat David Sklenička, mladší z ex-plzeňské dvojice.

Poprvé pod Říhou. Co čeká reprezentanty v Přerově?

Atmosféru v zřejmě hokejem nejvíc poblázněném městě si už ochytali. V červenci totiž absolvovali v kanadském týmu rozvojový kemp. „První dojem byl pro nás takové velké překvapení. Je to úplně jiný svět. Zázemí, lidi okolo, všechno bylo super. Byla to pěkná zkušenost a už se tam těším,“ říká při dvojrozhovoru Michal Moravčík.

Jeho kolega David Sklenička jen přitakává. „Jakmile jsme vystoupili z letadla a řekli, že patříme k organizaci Montrealu Canadiens, rázem k nám přistupovali jinak, než k normálním lidem. Asi tam tím žijí všichni, co tam bydlí, nebo se o hokej alespoň trochu zajímají. Jinak si myslím, že to bylo hlavně o tom, abychom poznali klub, město, prostě abychom tam teď nepřijeli a nebyli z toho úplně vyjukaní,“ uvádí Sklenička.

„První dojem byl pro nás takové velké překvapení. Je to úplně jiný svět.“

I když jsou oba ještě velmi mladí (Sklenička 21 let, Moravčík 23), chvílemi si na rozvojovém kempu připadali jako mazáci. Alespoň věkem. „Ti kluci tam byli fakt mladí, ročníky 2000 a podobně, já tam byl jeden z nejstarších,“ usmívá se Moravčík. „Na ledě bylo znát, že ti kluci lítali všude možně a neměli zažité návyky z dospělého hokeje,“ myslí si Moravčík. Po hokejové stránce to tedy ještě tolik náročné nebylo, skok do jiného levelu české naděje teprve čeká. „Šlo spíš o takovou uvítací akci, než nějakou koordinovanou hru či taktiku,“ dodal Moravčík.

Oba moc dobře ví, že pokud chtějí atmosféru NHL okusit naplno, musí se vydat do posledního kousku energie. Pobavit se s nimi o šancích na první tým? Příliš brzy. „To se ještě uvidí, nechtěl bych takhle dopředu něco říkat. Jedeme tam odvést maximum práce a doufáme, že nám to vyjde,“ nepředbíhá Moravčík.

Může se stát, že v napnutých bojích o místo v sestavě si půjdou právě dva parťáci z Plzně a reprezentace po krku. Nebojí se toho? „Myslím, že ne. Už před podpisem jsme se bavili třeba s Jardou Špačkem, že je úplně jedno, jestli jsme tam dva Češi, nebo ne. Kdybych tam byl buď já, nebo David sám, podepsali by někoho jiného. Byl by to boj, ať už by tam byl kdokoliv,“ hlásí Moravčík.

Moravčík jako Skleničkův tlumočník. Co jim říkali Plekanec s Jeřábkem?

Vzájemná přítomnost podle jejich slov může být jen prospěšná. „Jak jeden, tak druhý tam nebudeme sami,“ doplňuje Moravčík, který se domluví lépe anglicky, takže na něj bude Sklenička zkraje maličko spoléhat. „Bude mi trochu sloužit jako tlumočník,“ směje se Sklenička. „Na druhou stranu vím, že kdyby tam nebyl, asi bych se angličtinu naučil líp a rychleji. Michal s tím ale problém nemá.“

I když se nějakou chvíli nevědělo, jak vše dopadne, Moravčík se Skleničkou nakonec v Montrealu nebudou jediní Češi. Do Montrealu se vrací Tomáš Plekanec, který v jeho dresu krátce po startu soutěže zaokrouhlí počet zápasů v NHL na tisíc! Pro nově příchozí české mladíky bude pochopitelně on velkým poradcem. „Potkali jsme se na mistrovství, kde se ale snažil pomáhat všeobecně všem mladým. Když se pak po šampionátu dozvěděl, že jsme podepsali Montrealu, hned nám psal, že cokoliv budeme potřebovat, můžeme se na něj obrátit,“ prozradil Sklenička.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

V minulé sezoně před výměnou do Washingtonu hájil barvy Canadiens i Jakub Jeřábek, rovněž bývalá opora defenzívy západočeské Škodovky. Ani jeho Moravčík se Skleničkou při zjišťování podrobností o nové výzvě neopomněli. „Byli jsme na večeři, abychom zjistili, jak to tam okolo klubu chodí, jak se zařídit s bydlením a tak dále. Říkal nám taky, že to může být jako den a noc, jednou takhle, podruhé zase takhle. Že nikdo kromě těch největších hvězd tam nemá nic jistého,“ odtajňuje Moravčík něco málo ze společné konverzace s Jakubem Jeřábkem, který čerstvě podepsal s Edmontonem. 

Brzký návrat do Evropy nepřipadá v úvahu

I kdyby ale první tým hned neklapl, úprk zpět do Evropy v podání Moravčíka a Skleničky nečekejte. „My se první sezonu ani do Evropy vrátit nemůžeme. Já bych to ale ani tak nechtěl vzdát hned po chvilce. Kdyby mě poslali na farmu a já bych to hned zabalil a vrátil se do Plzně, jestli nemají místo? To ne. Sezonu v zámoří určitě vydržím. Ještě se uvidí, kde přesně to nakonec bude,“ odpovídá Sklenička.

Společně s Petrem Mrázkem, Martinem Nečasem, Filipem Pyrochtou, Pavlem Jenyšem a Lukášem Jaškem tvoří Moravčík se Skleničkou sedmičku hráčů, kteří mají podepsáno s týmem NHL. Původně byli v nominaci i Pavel Francouz a Martin Kaut, ti ale nakonec od svého klubu Colorado Avalanche povolení absolvovat přerovský kemp nedostali. V případě Canadiens to ale bylo bez potíží. „Tohle všechno řešil sportovní manažer Honza Černý a posílal nám zprávu, že Marc Bergevin (generální manažer Montrealu, pozn. red.) s tím žádný problém neměl, takže nás uvolnili,“ podotkli na závěr rozhovoru.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz