Moc jsem si nezvykl, přiznává Svoboda. Střondala chce nováčkům pomoct

(PIEŠŤANY, od našeho zpravodaje) Pro spoustu členů kádru devatenáctky to byl pořádný fičák. Prakticky bez mezinárodních zkušeností nastoupit po konci domácích soutěží na nabruslené Finy... Není divu, že s nimi měli čeští mladíci problémy. I tak odehráli slušný zápas, jen škoda, že slibné vedení neudrželi déle a padli 4:6.

HokejkaTV

„Nevím, jak kluci, ale já jsem se ze začátku hledal. Fakt to byl úplně jiný hokej, než na který jsem byl zvyklý. Abych pravdu řekl, moc jsem si nezvykl. Doufám, že příští zápas už to bude daleko lepší,“ říká naprosto upřímně Přemysl Svoboda.

Litvínovský útočník nastupoval většinu sezony za juniorku, k tomu si přidal čtrnáct startů v Litoměřicích a deset v Litvínově. Za reprezentaci hrál jen jednou v šestnáctce a jednou v sedmnáctce. Takže není divu, že měl problémy přizpůsobit se takovému tempu.

„V extralize jsou zkušenější hráči a ještě je to trošku silnější v soubojích, není to tolik o bruslení jako tady. Zvlášť ti Finové hodně bruslili, byli fakt rychlí. I kombinačně hráli výborně,“ nezastírá Svoboda, který se podle svých slov snažil dostat do reprezentace celou sezonu. „Jsem strašně rád, že to vyšlo. Ale musím podávat daleko lepší výkony než dneska. Sice jsem dal góla, ale abych řekl pravdu, tak se svým výkonem nejsem vůbec spokojený,“ pokračuje v sebekritickém hodnocení.

Svoboda o gólu: Úžasný pocit. Škoda že jsme nevyhráli

Nominaci do národního týmu si každopádně zasloužil. Závěr sezony měl parádní, v extraligové skupině o umístění zapsal sedm bodů v šesti zápasech. „Mně docela nakoply už ty Litoměřice, kde jsem si zvykal na chlapský hokej. Pak jsem dostal šanci v Litvínově. Musím si sem hlavně přenést rychlost a sebevědomí, nebát se hrát hokej,“ burcuje.

Co ho může jedině posílit, to je první reprezentační trefa. Zvlášť když ji zaznamenal hned ve svém prvním střídání! „Čajkyč jel po pravé straně, parádně to přehrál na beka, já byl před bránou. On pak vystřelil a já jsem to tečoval. Se štěstím to prošlo mezi betony,“ popisuje svou trefu. „Byl to úžasný pocit. Škoda že jsme nevyhráli, bylo by to daleko lepší,“ dodává vzápětí.

Vojtěch Střondala, který se postaral o druhý gól, už má v nejcennějším dresu mnohem víc zkušeností. Vyjádřeno čísly: Před čtvrtkem stihl 71 zápasů, 16 branek a 27 asistencí. Na turnaji tak má nejen áčko na dresu, ale taky roli jednoho z lídrů na ledě i v kabině, který má ostatním dávat příklad.

„Já si myslím, že to jsou všichni draví kluci. Kdyby nebyli dobří, tak by sem nejeli. Kluky, kteří dali první góly, to určitě povzbudí. Jak tady na turnaji, tak v jejich kariéře a v soutěžích, kde hrajou. Každému to zvedne sebevědomí,“ hlásí Střondala nejen ke Svobodovi, ale i Danielu Klímkovi.

„Máme před sebou ještě dva zápasy a my zkušenější jim musíme pomoct. Oni pak pomůžou nám,“ věří. Třeba dalšími góly.

Střondala: Kdyby kluci nebyli dobří, nejeli by sem

Co se ale týče vstřelených branek, tam ve čtvrtek problém nebyl. Na čtyři by se vyhrávat mohlo, bohužel Finové byli v koncovce (ještě) lepší. Hrály s nimi i tyčky za Radkem Haasem – na kdyby se sice nehraje, ale kdyby jeho konstrukce odrážela finské pokusy místo do branky vedle, tak Češi vyhráli.

„Víme, že umí zakončit. My jsme jim ty šance dali a oni je využili. Když je dali oni nám, tak jsme marně hledali způsob, jak ty góly dát. Jejich gólman od půlky zápasu chytal skvěle,“ hlásí brněnský útočník, aniž by se chtěl vymlouvat. „Vedli jsme celkem dlouho, ale pak jsme Finy pustili na koně a už jsme těžko doháněli. Nedali nám moc prostoru vyrovnat a náskok si udrželi.“

Druhý pokus dostane devatenáctka v pátek proti Rusům, kteří zametli se Slováky 7:0. Na rozdíl od Finska jde pro aktuální tým o neznámého soupeře, ale Střondala už má v nohách řadu vzájemných duelů.

„Vždycky je to stejné. Vždycky se to řeže a dohrává, musíme se na to připravit,“ očekává vyhecovaný souboj. „Já jsem proti Rusům nehrál. Ale vypadají velcí, možná to budou řezat. Musíme dodržovat systém, vyvarovat se zbytečných vyloučení. Vlítnout na ně a nebát se jich,“ přidává bojovně Svoboda.

Tým je v podstatě nový, hráči obstáli, soudí Bruk

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz