Mluví za nás činy, tvrdí o mladících Sadil. Proč jsou v Litoměřicích Finové?

Foto: Karolína Štolcová, hclitomerice.cz

Projekt s pracovním názvem Dukla má před sebou další rok a další výzvu. V Litoměřicích totiž bude působit zase o něco víc hráčů z širšího kádru reprezentační dvacítky, kterou čeká domácí mistrovství světa.

HokejkaTV

„V našem projektu je vidět stoprocentní posun. Hráči chtějí, kluby chtějí a svaz vytvořil takové podmínky, aby nás ti kluci mohli v prosinci co nejlépe reprezentovat,“ říká předseda klubu Daniel Sadil.

Devět hráčů, kteří se u vás chystají na novou sezonu, se zúčastnilo úvodního kempu dvacítky v Jihlavě. Značí to, že máte perspektivní hokejisty a projekt Dukla může znovu plnit svůj účel?
Už loňská sezona pro nás byla velice úspěšná. Hlavně proto, že z hráčů, kteří byli v začátku pro extraligové kluby neperspektivní a my jsme jim tu šanci dali, vyrostli hráči typu Lukáše Rouska. V nové sezoně jde hlavně o to, že zájem mají sami hráči, agenti a musím s potěšením říct, že hlavně i ty extraligové kluby. Když se teď podívám na škálu hráčů, z jakých různých klubů u nás jsou, tak jsem velice spokojený, jak je to zatím nastavené.

„Pokud se v hledáčku trenérů dvacítky objeví jakýkoliv nový hráč, uděláme všechno pro to, aby skončil u nás v Litoměřicích.“

Jako jedni z posledních k vám přišli Jan Mlčák a Vojtěch Střondala z Komety. Do Litoměřic už to nemají zrovna blízko, ale zkrátka jste se s Liborem Zábranským dohodli.
Určitě. Svaz dal prostor k vytvoření druhé Dukly na Moravě a Libor se snažil, aby vznikla, ale bohužel se to v letošním roce ještě nepovedlo. Stále si myslíme, že to je velice perspektivní pro český hokej. Trenéři u nás vytvářejí podmínky k tomu, aby hráči, které jsme si vybrali a které nám v uvozovkách schválili i trenéři dvacítky a potažmo devatenáctky, šli dopředu. A mluví za nás činy, protože ti hráči opravdu dopředu šli. Nového šéftrenéra Českého hokeje Filipa Pešána teď Litoměřice zajímají a intenzivně pracuje s trenéry na tom, aby fungovaly ku prospěchu celého českého hokeje.

Foto: hclitomerice.cz

Je tedy ve hře ještě příchod dalších hráčů z širšího kádru dvacítky?
Čekáme, jak to dopadne s odchody. Hráči nahlásili Spojené státy, Kanadu nebo Finsko, ale uvidíme, co se v letním období stane. Všichni lidé kolem dvacítky jsou ostražití a pokud se v hledáčku trenérů objeví jakýkoliv nový hráč, uděláme všechno pro to, aby skončil u nás v Litoměřicích.

„Loni k nám přišly spíš takové děti, které vlastně nevěděly, co se bude dít. Teď přišli reprezentanti, kteří vědí, co chtějí.“

Napadá mě případ Ondřeje Machaly, který k vám v předminulé sezoně přišel tak trochu v nouzi ze zámoří. Kdyby se na podzim někdo z Ameriky vracel, tak mu můžete dát šanci, aby u vás zabojoval o mistrovství světa?
Ano, jestliže hráč odejde do zámoří a dojde k závěru, že to nenaplnilo jeho očekávání a nepomohlo mu to v hokejovém růstu, určitě jsme v průběhu sezony připraveni na to, abychom si ho do našeho týmu vzali.

Velký počet hráčů na kempu v Jihlavě je pro vás i závazkem, aby se v reprezentačním výběru udrželi co nejdéle, že?
Je, určitě. Jako všichni příznivci hokeje očekáváme mistrovství světa. Pro první Duklu je to chvíle, abychom ukázali, že jsme s hráči pracovali dobře, oni se chytli a jsou v reprezentaci. V Jihlavě se byli podívat naši trenéři, pan Bruk a pan Přerost, a sledovali naše hráče. Není to ale jenom práce Litoměřic, ale hlavně Českého hokeje, který těm mladým klukům dal šanci. Pokud budou pracovat dobře, dostanou místo a ice time, aby se mohli zlepšovat. To je pro ně velice důležité. Loni k nám přišly spíš takové děti, které vlastně nevěděly, co se bude dít. Teď přišli reprezentanti, kteří vědí, co chtějí.

Foto: Karolína Štolcová, hclitomerice.cz

Dřív jste s extraligovými kluby řešili nedorazy, že si svého hráče stáhly, vzaly ho na zápas a on tam odehrál pár střídání. Už mezi vámi funguje domluva, že to takhle nebude probíhat a uvolníte je jen v případě, že jim budou chtít dát větší šanci?
Proto jsem na začátku vychvaloval spolupráci s extraligovými kluby. Nejen že vychováváme hráče pro český hokej, ale vychováváme je hlavně pro ně. Věřím, že po loňské sezoně spousta klubů pochopila, že bude ideální, když je tady nechají v klidu působit až do mistrovství světa. Ano, pokud někdo vyskočí a mohl by potom naskočit do první nebo druhé pětky extraligového klubu, nemám jediný problém, aby byl uvolněný. Proto to děláme. Ale aby jenom cestoval a psalo se, že nastoupil na tři minuty v extralize, to mu nic nedá. Ba naopak, zjišťovali jsme, že kluci byli z těch cest jenom unavení. Jsem přesvědčený, že v letošní sezoně se to dít nebude. Všem manažerům jsme řekli, že by tady hráči měli zůstat až do mistrovství, pokud na něj budou nominováni.

„Aby hráč jenom cestoval a psalo se, že nastoupil na tři minuty v extralize, to mu nic nedá.“

Řada mladých hráčů teď odchází do Finska a jejich první dojmy jsou úplně stejné: Víc se tam maká, hráči sami chtějí. Cítíte aspoň na vašem zimáku, že letní příprava je tvrdá a hráči jsou na sebe přísní?
Musím říct, že druhou sezonu nám tady dělá kondičního trenéra Martin Iterský a příprava je velice náročná. Je to takový hezký paradox: V těch devíti starších hráčích máme i dva Finy, kteří nejsou mladým až tolik věkově vzdálení. A pro mladé je to i taková evropská výchova. Mají konfrontaci s evropským hokejem už teď v přípravě, což je hrozně důležité. Jsem z letní přípravy úplně nadšený, jednak Martin Iterský sbírá poznatky defakto z celé Evropy a jednak to hráči vidí na vlastní oči.

Co se týče tréninkového procesu, posunuli jste se v něčem dál oproti minulé sezoně?
Trošku jsme se ještě zdokonalili v posilovně, kondiční trenéři tam chtěli něco přidat. Co se týče programu tréninku, věřím, že trenéři připravili nové prvky, které já jako šéf klubu nejsem schopen úplně tak poznat. Musím ale říct, že se na tréninky opravdu chodím velice rád dívat, protože to všechno hezky funguje. A funguje to z toho důvodu, že trenéři i hráči pracují dobře. Věřím, že naše mladíky uvidíme i nadále v reprezentacích českého hokeje i ve světovém hokeji.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz