Zlatý sen se splnil, mladé české hokejistky jsou nejlepší v Evropě!

Foto: Hédi Tumbász / Magyar Jégkorong

Jedna bronzová, dvě stříbrné medaile. Na čtvrtý pokus už je to ale vytoužené zlato! České hokejistky do šestnácti let po finálovém triumfu 4:0 nad domácím Maďarskem vyhrály Evropský pohár v Budapešti a vystoupaly až na pomyslný vrchol kontinentu!

Fanshop národního týmu

České mladice před turnajem věřily, že si vybojují účast ve finále proti Finkám – ty však hned první den nečekaně podlehly Maďarkám. A jak se ukázalo, domácí reprezentace na závěr nemohla českému elánu a kvalitě stačit.

Národní tým si poradil i s absencí Adély Šapovalivové, která byla v základní skupině turnaje hlavním mozkem jeho útočné hry. V první formaci ji nahradila Anežka Čabelová, v brance dostala důvěru – i díky povedeným nájezdům proti Švýcarkám – Daniela Nováková.

Od prvních momentů si Češky šly za svým. Hned ve čtvrté minutě zamotaly Jebousková s Pietraszovou soupeřkám v rohu hlavy tak, že Julie Jebousková snadno vyjela a z úhlu zakončila ke druhé tyčce. Další radost byla zbytečná, neboť Jílková dorážela puk po sporně odpískané hře vysokou holí.

Skóre tak zvýšila až kapitánka Zikmunda Mazancová, která dorazila prvotní střelu Proškové. Český nápor pokračoval i po přestávce, kdy i hra pět na pět začala připomínat trvalou přesilovku. V rozmezí minuty a půl to využily krásným zakončením Linda Vocetková a pak další trefou Julie Jebousková.

Reprezentace tak dala najevo, že se opravdu nepotřebuje opírat o první lajnu. Že do Budapešti přivezla TÝM.

Za první dvě třetiny přestřílela Maďarky souhrnným poměrem 34:10 a nebylo co řešit.

Domácí výběr aspoň trochu nakopl time out a střídání brankářek, takže Novákové na druhé straně skončilo neplacené volno. Čisté konto si ve zbytku utkání musela zasloužit. Její parťačky měly ještě hrst šancí, třeba Adéla Fromová se zařadila mezi hráčky, které by si taky branku zasloužily. Ale nebylo jí přáno.

Ne že by to ovšem někomu zásadně vadilo.

Česká děvčata si v poklidu došla pro vítězství 4:0 a prvenství na turnaji, který je považován za neoficiální mistrovství Evropy. Škoda, že z elitních rivalů na něj nejezdí Švédsko a letos se pochopitelně nemohlo zúčastnit Rusko. Jinak by konfrontace měla zcela špičkový punc.

Mladé hokejistky mají už několik let pokřik, podle něhož putují za zlatým snem.

A teď za ním v šestnáctkách konečně doputovaly!

Po zlatých medailích z Evropského olympijského festivalu mládeže pro kategorii U17 jde o další povzbuzující zprávu, že český ženský hokej bude mít kde čerpat.

Výsledek finále:

MAĎARSKO – ČESKO 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Jebousková (Pietraszová), 16. Mazancová (Prošková), 23. Vocetková (Pietraszová, Tischler), 23. Jebousková (Pietraszová).
Rozhodčí: Dósa – Bereczki, Laár.
Vyloučení: 3:5.
Bez využití.
Střely na branku: 16:48 (5:13, 5:21, 6:14).
Diváci: 184.
Nejlepší hráčky: Noémi Zoé Takácsová – Julie Jebousková.
Maďarsko: Milibáková (23. Takácsová) – Hajduová, Konczová, Harasztová, Kornyilovová, Szabóová, Vajdaová, Károlyiová – Báhickiová-Tóthová, Imetsová, Torontáliová – Kárpátiová, Mozolaiová, Bánová – Gergelyová, Simonová, Kovácsová-Ferenczová, Polónyiová. Trenér: Zoltán.
Česko: Nováková – Slavíčková, Stýblová, Chladová, Paroubková, Hujová, Tischler, Velinská – Čabelová, Jílková, Juříčková – Z. Mazancová, Příhodová, Prošková – Fromová, Skořepová, Vocetková – Jebousková, Pánková, Pietraszová. Trenér: Valla.

Zápas o 3. místo:
Finsko – Švýcarsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 21. Palosaariová (Siekkinenová), 38. Ojalaová (Vuosalmiová, Kankkunenová), 46. Ojalaová – 51. Dalessiová (Herzigová).

Zápas o 5. místo:
Rakousko – Francie 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 48. Leitnerová – 6. Quiniouová, 20. Boudinová (Facelinaová), 38. Boudinová, 47. Peyneová Dingivalová.

Zápas o 7. místo:
Německo – Norsko 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Seyrerová (Bergmannová, Thumeová) – 6. Austefjordová (Haynesová), 6. Tjomslandová (Fladmová, Ness-Jacobsenová), 31. Rustbakkenová (Fredriksenová, Mathesonová), 35. Morkenová (Haaveová, Fredriksenová), 55. Fredriksenová.

Konečné pořaadí Evropského poháru

1. Česko
2. Maďarsko
3. Finsko
4. Švýcarsko
5. Francie
6. Rakousko
7. Norsko
8. Německo

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz