Zasloužili jsme si vyhrát, cítí Beran. Mentální síla týmu je obrovská

Foto: Karel Švec, cslh.cz

23. prosince 2017, 22:02

Martin Voltr

Dvanáct utkání. Tak dlouhá je už série, během níž nedokázali čeští hokejisté do 16 let vyzrát na Rusko. Hokejisté ročníku 2002 k tomu měli nejblíž ve třetím zápase, ale i v předešlých dvou ukázali, že nepříznivý stav je nezlomí. Jenom škoda, že to nepřetavili aspoň v jedno vítězství. „Potěšující bylo, že všichni odevzdali maximum a makali pro mančaft,“ hodnotí předvánoční akci hlavní trenér Karel Beran.

Fanshop

Poslední porážka v prodloužení vás hodně mrzí, že?
Nezasloužili jsme si prohrát. Řekl bych, že jsme byli aktivnější, a dokázali soupeře zatlačit. Měli jsme čtyři samostatné nájezdy, které jsme neproměnili. Byli jsme pevní v obraně, rozehrávka od obránců šla rychle do středního pásma na útočníky. Zasloužili jsme si spíš vyhrát v základní hrací době.

Trochu vás ale sráželo, že jste pokaždé inkasovali první gól.
Pro psychiku mužstva je první gól vždycky důležitý. Zase na druhou stranu, mentální síla mužstva je obrovská. Ve všech zápasech jsme se zvedli a nejenom, že jsme skóre dotáhli, ale měli jsme i pasáže, kdy jsme měli odskočit. Ve třetím si mančaft za stavu 0:2 natolik věřil a byl tak sebevědomý, že ho dotáhl do prodloužení.

Trojzápas se rozjížděl pozvolna. Cítil jste z vašich výkonů stoupající tendenci?
Ano, bylo to na nich vidět. První zápas se mužstva poznávala, čekalo se na rozdílový gól. Ve druhém, i když to podle výsledku moc nevypadá, jsme se zlepšovali a už jsme dokázali soupeře zatlačit. V posledním to vyvrcholilo, ale bohužel jsme neproměňovali šance. Z těch samostatných nájezdů bychom měli nějaký gól dát. A samozřejmě i přesilovky pět na tři, ve druhém a třetím zápase jsme ji hráli minutu nebo minutu a půl, tam bychom měli soupeře trestat.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Co tedy ve prospěch Rusů rozhodovalo?
Řekl bych, že v obranném pásmu jsme byli docela pevní, nedělali jsme chyby. Rozlišovali jsme situace, kdy hráče dohrát a kdy si odstoupit, nepouštěli jsme nahrávky do toho boxu. Asi nejvíc gólů padlo z přečíslení ze středního pásma. Tam bych viděl rozhodující momenty ruských vítězství. A jak už jsem říkal, v posledním zápase to bylo proměňování šancí.

Jak pro vás vyznělo srovnání po fyzické stránce? Byli Rusové silnější?
Já si nemyslím, řekl bych, že to byla vyrovnaná utkání. Určitě musíme zlepšit situace jeden na jednoho, hůl na hůl, tvrdost přihrávky, rychlost rozhodování. Jsou to detaily, ale o nich to často je. A taky o sebevědomí. Je potěšující, že v posledním zápase jsme na tom fyzicky byli hodně zdatně, ve třetí třetině jsme dokázali soupeře zatlačit nejenom morální, ale i fyzickou silou.

Většinu ruských gólů dala jedna formace, skvělá byla hlavně ve druhém utkání. Upozorňovali jste na ni hráče hodně?
Ve třetím zápase už jsme se na ni líp připravili. Samozřejmě víme o soupeři, že je individuálně zdatný, a měl tam ty dvě tři individuality. Nechtěli jsme je pouštět do hry, trochu jsme si je hlídali.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Chyběl vám příspěvek střelců, od kterých se to očekávalo, protože jsou v domácích soutěžích výrazní?
Je jasné, že jsou tady kluci, kteří jsou střelecky zdatní. Ale někdy to tak v hokeji bývá. Občas na co sáhnete, to vám tam padá, někdy se i ti vyspělí střelci naopak neprosadí. Myslím, že jejich čas ještě přijde, nic bych v tom nehledal. Potěšující bylo, že všichni odevzdali maximum a makali pro mančaft.

Objevili se naopak hráči, kteří vás pozitivně překvapili?
Vždycky se nám vytvoří skupina pro dané soustředění, která musí šlapat. Od některých hráčů jsme samozřejmě čekali víc, ale byla tam i pozitivní zjištění.

Mělo na hráče nějaký vliv domácí prostředí? Návštěvy v Chrudimi i Čáslavi byly velmi solidní.
To byste se musel zeptat jich. Pro kluky je jedině dobře, že jsme hráli se soupeřem z evropské čtyřky. Teprve se s tím sžívají, je to pro ně nová role. Nevím, jestli někdo z nich hrál třeba před tisícovkou diváků, ale každopádně se posouvají do vyšších kategorií a dřív nebo později by na to stejně narazili. Čím větší s tím budou mít zkušenosti teď ze začátku, tím líp se s tím budou prát.

Co dalšího vás v sezoně čeká?
V průběhu ledna budeme mít dvoudenní kemp, vrcholem sezony pro nás bude v únoru turnaj čtyř na domácí půdě. A v dubnu máme turnaj čtyř ve Švédsku.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz