Výsledky Hokejového fóra: úpravy tabulek či zúžení mládežnických soutěží

Foto: Karel Švec, Český hokej

Nejen vlivem výsledku české dvacítky na nedávném mistrovství světa svolal prezident Českého hokeje Tomáš Král na čtvrtek 17. ledna Hokejové fórum. Zúčastnila se ho více než stovka delegátů z klubů Tipsport extraligy, Chance ligy a 2. ligy – majitelé, generální a sportovní manažeři, případně vedoucí mládeže.

Jágr Chance liga

Jak hokej.cz informoval tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund, mezi účastníky fóra byl vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, v programu vystoupili vedoucí představitelé Českého hokeje, zástupci klubů nebo Martin Musálek z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

Prezident Českého hokeje Tomáš Král prezentoval údaje týkající se ekonomiky, sportovních výsledků a rozvojových projektů. Mezi hlavní problémy ve výchově mládeže zařadil mimo jiné prostor, který dostávají mladí hokejisté v soutěžích dospělých, a strukturu mládežnických soutěží, v nižších věkových kategoriích tlak na výsledky, důraz na systém a biologickou akceleraci.

„Jednoznačnou podporu dostal projekt Akademií U20, který by se měl po Litoměřicích rozšířit také na Moravu.“ 

„Potěšil mě jak počet, tak reprezentativní složení a zájem účastníků fóra,“ uvedl Král. „Výstupem z jednání budou návrhy, které připraví vedení svazu s odbornými komisemi a rozešle k vyjádření klubům. Týkat se budou zrušení odstupného v dospělých soutěžích, úpravy systému soutěží včetně zúžení nejvyšší juniorské a dorostenecké extraligy nebo úpravy věkových kategorií, především 9. tříd. Jednoznačnou podporu dostal projekt Akademií U20, který by se měl po Litoměřicích rozšířit také na Moravu.“ 

Foto: Karel Švec, Český hokej

Informace prezentované Českým hokejem

  • Prostředky, které Český hokej investuje do výchovy mládeže, se za deset let trojnásobily a za šest let zdvojnásobily. V letech 2014–2018 investoval Český hokej do výchovy mládeže 540,3 miliónu Kč, z toho 232,4 miliónu Kč na mládežnické reprezentace a 307,9 miliónu Kč na výchovu mládeže v klubech.
  • V období 2008–2013 prošlo draftem NHL 27 českých hokejistů, z toho 7 z domácích či evropských a 20 ze zámořských soutěží. V období 2014–2018 to bylo 43 hokejistů, z toho 29 z domácích či evropských a 14 ze zámořských soutěží. V období 2013–2018 získaly české kluby za přestupy do NHL celkem 245,2 miliónu Kč, roční částka vzrostla z 15,3 miliónu Kč v roce 2013 na 75,3 miliónu Kč v roce 2018.
  • Ve srovnání se skandinávskými zeměmi zaostáváme v prostoru, který dostávají junioři mezi dospělými. V sezoně 2018/19 nastupují v TELH pouze 3 junioři, kteří hráli alespoň v polovině utkání s průměrným icetimem přes 10 minut. V nejvyšší švédské soutěži je jich 20 a ve finské 16. Vzájemná bilance českých, finských a švédských hráčů ročníku 1999 v reprezentacích U16–U18 byla přitom v zásadě vyrovnaná.
  • Mládežnický reprezentační program je zcela srovnatelný s hokejově vyspělými zeměmi. Systém vzdělávání trenérů, stejně jako metodika, jsou v zásadě stejné jako ve Švédsku nebo Finsku. V České republice a ve Švédsku je odborné vzdělávání povinné, ve Finsku dobrovolné, ale prošlo jím zhruba 80 % trenérů. Ve Švédsku je k dosažení nejvyšší licence potřeba absolvovat 700 hodin přednášek a seminářů, v České republice a ve Finsku 650. Rozdíly nejsou ve vzdělávání ani metodice, ale v tom, jak se uplatňuje v praxi. Z uvedeného důvodu navýšil Český hokej počet profesionálních trenérů žáků, financovaných a řízených svazem, z 21 v roce 2015 na 130 v roce 2018.
  • V mládeži je problémem upřednostňování akcelerovaných, biologicky vyspělejších hráčů. V kategorii VTM U14 tvoří biologicky přiměření 50 %, biologicky akcelerovaní 35 % a biologicky pomalí 15 % hráčů. Rozdíl biologického věku činí 3 roky, výškový rozdíl 16 cm, hmotnostní rozdíl 22 kg. Největší prostor dostávají biologicky akcelerovaní jedinci, kteří ovšem dosahují zenitu ve věku 17,5 let a potom stagnují.
  • V žákovském hokeji jsou největšími problémy „výsledkaření“, malá herní volnost a důraz na systém. Při počtu cca 14 000 hráčů v žákovských kategoriích registrujeme 1 500 přestupů a hostování, ve Švédsku se 42 000 hráči jich bylo v sezóně 2018/19 pouze 38.
  • Potěšující je rozvoj členské základny. Počet klubů, obsazujících žákovské soutěže, vzrostl ze 109 v roce 2013 na 152 v roce 2018, tj. o 42 %. Na uvedených číslech se podílely mimo jiné Týdny hokeje, kterých se již zúčastnilo téměř 20 000 dětí, práce profesionálních trenérů mládeže nebo distribuce bezplatné výstroje pro nejmenší hokejisty v celkové hodnotě 81,6 miliónu Kč. Počet družstev v juniorských soutěžích vzrostl ze 75 v roce 2016 na 105 v roce 2018, tj. o 40 %.

Projev Tomáše Krále.

Projev Tomáše Krále. | Foto: Karel Švec, Český hokej

Projev Slavomíra Lenera.

Projev Slavomíra Lenera. | Foto: Karel Švec, Český hokej

Miloš Říha s Robertem Reichelem.

Miloš Říha s Robertem Reichelem. | Foto: Karel Švec, Český hokej

Slavomír Lener v debatě s Liborem Zábranským.

Slavomír Lener v debatě s Liborem Zábranským. | Foto: Karel Švec, Český hokej

Přišel i Patrik Eliáš.

Přišel i Patrik Eliáš. | Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz